Nowe stawki VAT w 2011
Ministerstwo Finansów zaplanowało w 2011 roku zmianę podstawy stawki podatku VAT z 22% na 23%. Dla wszystkich, którzy traktowali zapowiedzi jako odległe w czasie projekty, przykra będzie wiadomość, że prezydent już podpisał ustawę okołobudżetową i podniesienie VAT stało się faktem. Nowe stawki będą obowiązywać do stycznia 2013 roku.
Wpływy wynikające z tych zmian, jak zapewnia Minister Finansów, zostaną przeznaczone na zmiany strukturalne w kraju, bez których niemożliwe jest uzyskanie dotacji unijnych. Wpływ na decyzję miał także wysoki deficyt skarbu państwa. Przewidywany dochód z podwyższenia stawek podatkowych to 5 miliardów złotych, które mają rozwiązać część problemów budżetowych.
Zmiany odczują jak zwykle najsilniej małe i średnie firmy a także konsumenci indywidualni.
Podatek od żywności nieprzetworzonej wzrośnie z 3% do 5% a od żywności przetworzonej z 7% do 8%. Wpłynie to na ceny żywności prawdopodobnie o kilka procent.
Zmiana stawki VAT spowoduje wzrost cen energii i paliwa, a co za tym idzie całego procesu produkcji i ostatecznie odbije się na cenie finalnej towarów i usług. Wartość gotowego produktu może wzrosnąć od kilku do kilkunastu procent. Jednak nie wszystkich, niektóre produkty opodatkowane dotąd 7% będą miały stawkę 5%, potanieją między innymi wyroby mączne jak makaron czy pierogi, także wyroby mleczarskie mają być opodatkowane 5% zamiast 7%. Z kolei można się spodziewać wzrostu i tak już wysokich cen mięsa, na które stawkę zmieniono z 3% na 5%.
Konsumentów przeraża też nawet niewielka, 1% podwyżka cen energii, zwłaszcza że będzie miała miejsce w sezonie grzewczym.
Podniesienie stawki do 8% wpłynie na wyższą cenę na przykład leków, materiałów budowlanych czy rachunków za media. Nowe ceny obejmą żywność, książki i czasopisma, produkty farmaceutyczne benzynę, olej opałowy, gaz ziemny, wycieczki zagraniczne, nieruchomości i materiały budowlane.
Zawieszona zostanie możliwość odliczania VAT od paliwa, a także od tak zwanych, popularnych wśród przedsiębiorców „aut z kratką”.
Mniejsi i więksi przedsiębiorcy musza pamiętać o uaktualnieniu ustawień kas fiskalnych i oprogramowania księgowego na przełomie roku.
Niestety nie wszystkie programy wykorzystywane w biurze mają możliwość ustawiania stawek VAT innych, niż wynikających ze starych przepisów. Warto zaopatrzyć się w Fakturę VAT 2011 gdzie sami możemy ustawić potrzebną wysokość opodatkowania. Program jest aktualizowany automatycznie i zintegrowany z resztą produktów Rafsoftnet, dzięki temu będziemy mogli wprowadzić zmiany w całym systemie księgowania.
Faktura VAT PRO i STANDARD mają dodatkowo funkcje drukowania etykiet z kodami kreskowymi, co pozwoli szybko zmienić ceny poszczególnych towarów, na które wejdą nowe stawki VAT. Pomocny będzie także czytnik kodów kreskowych.
Rząd z premierem na czele gorąco zapewnia że zmian podatkowych prawie nie odczujemy w naszych portfelach. Teoretycznie ceny powinny wzrosnąć tylko o 1%. Zresztą niezależni eksperci również nie wierzą w nagły wzrost cen, ich zdaniem negatywne skutki sztucznego windowania cen odczuliby tak kupujący jak i sprzedający. Zdania są zgodne i co do tego, że ze względu na nieprzewidywalny charakter mechanizmów rynkowych, trudno określić, co i ile podrożeje.