big-K24-min

Faktura bez VAT — wymagania, przykłady, zwolnienia

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Faktury >> Faktura bez VAT — wymagania, przykłady, zwolnienia

Kto może wystawić faktury bez VAT? Jaki program do wystawienia faktur bez VAT jest najlepszy? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule! Firmy mogą handlować i wystawiać faktury bez konieczności rejestrowania się jako płatnik VAT. To, czy możesz wystawiać faktury bez VAT, zależy od tego, czy jesteś zarejestrowany jako płatnik VAT. Możesz też wystawiać faktury bez VAT, korzystając ze zwolnienia jako osoba rozpoczynająca swoją działalność oraz ta, która nie przekroczyła limitu — roczny obrót nie przekracza w złotych równowartości 40 000 EUR.

VAT na fakturach, a faktura bez VAT

Zwykle, jeśli jesteś zarejestrowany jako płatnik VAT i prowadzisz sprzedaż dla innych firm, musisz wystawić fakturę VAT – w formie papierowej lub elektronicznej. VAT jest doliczany do ceny towarów lub usług na fakturze. Twój numer identyfikacyjny VAT musi znajdować się na wszystkich fakturach, które wystawiasz klientom, a także kwotę naliczanego podatku VAT i inne standardowe pozycje.

W celu wystawienia faktury zwolnionej z VAT należy podać przyczynę braku danych VAT. Prawidłowo przygotowana faktura zazwyczaj musi zawierać następujące informacje:

  • nazwiska i adresy obu partnerów — muszą być podane w całości,
  • należy podać informacje podatkowe,
  • musi być podana data faktury i wystawienia,
  • należy podać ilość i rodzaj dostawy,
  • musi być podany termin dostawy,
  • należy podać brakujący podatek VAT.

W przypadku usług związanych z nieruchomościami należy zwrócić uwagę na dwuletni okres przechowywania.

Nieprawidłowo wystawiona faktura bez VAT powoduje niepotrzebną dodatkową pracę i może się zdarzyć, że podatek nadal będzie musiał zostać zapłacony. Najlepiej sprawdzić dwa razy i skorzystać ze zwolnienia podatkowego!

Faktura bez VAT
Źródło: freepik.com

Faktury bez VAT — zwolnienia z podatku krajowego

Sektory gospodarki, które są zwolnione z podatku VAT w Polsce, na przykład:

  • Usługi medyczne — zwolnienie przedmiotowe z VAT;
  • Usługi edukacyjne;
  • Usługi finansowe — zwolnienie przedmiotowe z VAT.

Sektory te oraz to, czy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, czy też nie, zależy od kraju UE. Jeśli instytucja jest zwolniona z VAT, możesz wystawić jej fakturę zwolnioną z VAT, pod pewnymi warunkami, które faktycznie podlegałyby opodatkowaniu VAT.

W pewnych okolicznościach możliwe jest również odwrócenie krajowego zobowiązania podatkowego (odwrotne obciążenie). W przypadku odwrotnego obciążenia, jak sama nazwa wskazuje, dług podatkowy przechodzi z usługodawcy na usługobiorcę. Procedura ta zapobiega podwójnemu opodatkowaniu i oszustwom podatkowym. W takim przypadku wystawiasz fakturę bez VAT z dopiskiem „odwrotne obciążenie”.

Procedura odwrotnego obciążenia

Mechanizm odwrotnego obciążenia to odwrócenie zobowiązania podatkowego z dostawcy na odbiorcę.

Przykład:

Polska firma kupuje towary w Niemczech. Niemiecka firma wystawia fakturę stwierdzającą, że jest to procedura odwrotnego obciążenia. Dzięki temu na fakturze nie jest naliczany podatek VAT, ponieważ polska firma płaci teraz VAT w Polsce. Pod warunkiem, że na fakturze widnieją zarówno numery VAT, jak i adresy obu firm.

Dotyczy to również usług świadczonych dla klientów z krajów trzecich.

Wystawianie faktury bez VAT

Wystawiając fakturę bez VAT, należy upewnić się, że wszystkie istotne informacje znajdują się na fakturze, aby uniknąć dodatkowych prac, późniejszych korekt czy problemów z urzędami skarbowymi. Jeśli jesteś właścicielem małej firmy i chcesz skorzystać z przepisów dotyczących małych firm, powinieneś wiedzieć, że Twoja decyzja jest wiążąca.

Faktura bez VAT
Źródło: freepik.com

Faktury i numery VAT, jeśli nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT

Numery VAT są nadawane tylko firmom, które faktycznie zarejestrowały się jako płatnik VAT, więc jeśli Twoja firma nie jest zarejestrowana jako płatnik VAT, możesz wystawić faktury, które nie zawierają numeru VAT. Należy jednak upewnić się, że faktury zawierają podstawowe informacje o firmie, kliencie oraz dostarczonych towarach lub usługach.

Ponadto, jeśli nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT, musisz upewnić się, że Twoje faktury nie są oznaczone jako „faktury podatkowe” lub „faktury VAT”, i że podatek VAT nie jest wliczony w cenę Twoich produktów.

Co się stanie, jeśli przypadkowo wystawię fakturę bez numeru VAT?

Jeśli Twoja firma jest zarejestrowana jako płatnik VAT, ważne jest, aby na fakturach był widoczny Twój numer VAT. Jeśli wyślesz fakturę, która nie zawiera numeru VAT, nie zostanie ona uznana za pełną fakturę VAT, a to może spowodować problemy, gdy nadejdzie czas na przesłanie deklaracji VAT.

Nota korygująca w przypadku nieprawidłowego wystawienia VAT

Jednak błędy mogą się zdarzyć każdemu i nierzadko dzieje się, że firmy zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT przypadkowo wysyłają fakturę bez numeru VAT. W takim przypadku należy wystawić notę korygującą, która zasadniczo anuluje fakturę. Następnie możesz wystawić nową fakturę zawierającą Twój numer VAT.

Program do fakturowania faktura VAT 2021
Program do fakturowania faktura VAT 2021

Program do faktur bez VAT — wystaw fakturę bez VAT w programie Faktura VAT 2021

W naszym programie Faktura VAT 2021 możesz wystawić fakturę bez VAT. Pobierz program w wersji demo i przekonaj się sam jakie to proste! W uwagach możesz dopisać informacje na temat zwolnienia lub odwrotnego obciążenia. Wybierz „Nowy dokument”, następnie „Sprzedaży”, a później „Faktura”. Wypełnij wszystkie pola, zapisz fakturę i gotowe!

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *