big-K24-min

Co to jest faktura marża, co zawiera

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> Co to jest faktura marża, co zawiera

Fakturowanie i prowadzenie ewidencji jest niezbędne dla każdej firmy zarejestrowanej jako podatnik VAT. A w przypadku osób korzystających z faktur marży VAT istnieją pewne dodatkowe zapisy, które należy prowadzić, oraz dodatkowe informacje, które należy umieścić na fakturach. Czym dokładnie jest faktura VAT marża? Kiedy można się z nią zetknąć? Może się to stać wtedy, kiedy kupuje się używany samochód z komisu — wtedy wystawiana jest faktura marża na samochód. Możesz też spotkać się z nią, jeśli kupujesz jakąś rzecz z serwisu aukcyjnego. W takich właśnie przypadkach można wystawić tę fakturę.

Opisywane faktury wystawisz wykorzystując nasz program do faktur.

Jak wygląda rozliczanie należności? Faktura marża księgowanie

Schemat marży VAT służy do opodatkowania różnicy. Ta różnica wynika z kwoty, jaką firma płaci za określone przedmioty, a kwotą, za którą później je sprzedaje. Od tej różnicy naliczany jest podatek VAT. Czyli VAT należny siczy się od kwoty marży, a nie od całej kwoty sprzedaży. A to znacząco obniża podatek do zapłaty.

Co to jest faktura marża, co zawiera i kiedy można ją wystawić?
Źródło: freepik.com

Faktura VAT marża w przepisach — jak ją rozliczyć?

Najczęściej występuje przy sprzedaży używanych samochodów, usługach turystycznych czy przedmiotach kolekcjonerskich. Dokładnie opisuje to art. 119 oraz 120 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Tam znajdziesz wszystkie warunki, jakie powinno się spełniać do zastosowania tej procedury.

Zastosowanie tej faktury do towarów używanych, antyków, dzieł sztuki lub przedmiotów kolekcjonerskich możliwe jest pod pewnymi warunkami. Są to 3 przypadki. Po pierwsze towar musi zostać nabyty od osób, które nie są podatnikami VAT. Między innymi od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczych. Po drugie od podatników zwolnionych z podatku VAT na podstawie zwolnienia przedmiotowego i podmiotowego. A po trzecie od podatników, którzy również zastosowali tę procedurę i fakturę VAT marża.

Kiedy faktura marża VAT jest korzystną formą?

Firma może zdecydować się na skorzystanie ze schematu marży VAT, gdy sprzedaje na przykład:

  • towary używane,
  • usługi turystycze,
  • dzieła sztuki i antyki,
  • przedmioty kolekcjonerskie.

Wszystkie zarejestrowane firmy muszą prowadzić rejestry biznesowe. Częściowo jest to zależne od ich struktury biznesowej i tego, czy są zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT. Ewidencja ta jest następnie wykorzystywana do celów sporządzania rachunków, podatków lub deklaracji VAT, co oznacza, że ​​bardzo ważny jest proces prowadzenia ewidencji, który jest wydajny i dokładny. Z programem do fakturowania FAKTURA 2021 możesz wystawiać również faktury marża VAT. Prowadzenie ewidencji to proces rejestrowania, przechowywania dokumentów i rejestrowania poszczególnych transakcji firmy. Kiedy firmy są zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT, muszą prowadzić szczegółową ewidencję wszystkich sprzedaży i zakupów, które składają się na kwoty w każdym polu każdej złożonej deklaracji VAT. Zapisuj dokumenty w programie FAKTURA 2021, przechowuj je w wersji online lub drukuj.

Co to jest faktura marża, co zawiera i kiedy można ją wystawić?
Źródło: freepik.com

Prowadzenie ewidencji w systemie marży VAT

Na fakturze marża VAT nie jest widoczny podatek do zapłaty, jednak pomimo tego sprzedawca musi sam go obliczyć i opłacić w Urzędzie Skarbowym. Firmy nie muszą składać wniosku o korzystanie ze schematu marży VAT, ale powinny prowadzić ewidencję obejmującą księgę inwentarzową oraz faktury sprzedaży i zakupów. Firma powinna następnie zgłosić wszelkie towary sprzedane przy użyciu procedury marży w swoim zeznaniu VAT.

Faktura marża VAT a towary używane

Faktura marża VAT jest bardzo korzystną formą opodatkowania na gruncie ustawy od towarów i usług. Jeśli spełniasz warunki ustawy, możesz śmiało skorzystać z tej możliwości. Jeśli chcesz używać tej formy faktury, należy na niej uwzględnić oznaczenie, jakim jest „procedura marży — towary używane”.

Wtedy podstawą do opodatkowania będzie różnica pomiędzy kwotą, za którą sprzedaje się towar a kwotą jego nabycia. Towary używane to według ustawy o VAT ruchome dobra materialne, które nadają się do dalszego użytku w celach własnych, w stanie, w jakim zostały zakupione lub po ich naprawie. Do tej klasyfikacji wliczają się również dzieła sztuki, różne kolekcjonerskie przedmioty, antyki, metale i kamienie szlachetne. Podatek VAT od towarów używanych na fakturze marża VAT wynosi 23%, jednak jeśli są to przedmioty przeznaczone do eksportu, wtedy stawka VAT jest równa 0%.

Wystaw fakturę marża z programem do fakturowania Faktura 2021

Program do fakturowania faktura VAT 2021
Program do fakturowania faktura VAT

Jeśli potrzebujesz programu do fakturowania, dzięki któremu wystawisz fakturę marżę VAT, to wybierz program FAKTURA VAT 2021! Możesz pobrać wersję demo i sprawdzić na własnej skórze, czy program spełnia Twoje wymagania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami.

Zobacz nasz program do faktur.

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *