big-K24-min

Faktura MP — Mały podatnik — co to jest?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> Faktura MP — Mały podatnik — co to jest?

Nie każda firma, która funkcjonuje na rynku, ma wysokie obroty. Może to się składać na kilka elementów, takich jak: charakter działalności, którą prowadzi, zarządzanie, branża czy przez wzgląd na ogólną sytuację gospodarczą, jaka jest w kraju. Niestety często niskie obroty finansowe powodują, że wiele przedsiębiorców musi wziąć kredyt. Dla ograniczenia tej konieczności powstały przepisy mające wspomóc mniejszych przedsiębiorców tzn. mały podatnik i faktura VAT MP, dzięki którym przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu przywilejów. Jest to możliwe na przykład, gdy wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro — oczywiście wyrażona w zł. lub jeśli firma nie przekroczyła równowartości 45 000 euro, będąc przedsiębiorstwem maklerskim, zarządzając funduszami powierniczymi, agentem czy zleceniobiorcą z wyjątkiem prowadzenia komisu.

Na czym polega faktura małego podatnika? Faktura MP a odliczenie VAT

Podatnicy, którzy mają status małego podatnika, mogą rozliczać się za pomocą metody kasowej. Ta metoda polega na tym, że powstanie obowiązku podatkowego następuje z dniem, w jakim zostaje uregulowana należność za towar lub usługę, najpóźniej do 90 dni od wydania produktu lub wykonania usługi. Od 2013 roku nie ma obowiązku oznaczania takie faktury jako „Faktura VAT MP”. Jednak należy na niej umieścić napis „metoda kasowa”.

Faktura MP — Mały podatnik — co to jest?
Źródło: freepik.com

Kiedy wystawia się fakturę MP?

Fakturę MP należy wystawić w terminie nie późniejszym niż tydzień od sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Jednak w przypadku gdy mały podatnik dostał zaliczkę, również należy to zrobić nie później niż w ciągu tygodnia od dnia otrzymania zaliczki. W tym sposobie fakturowania ważne jest, aby wszystkie rachunki oznaczać i opisywać jako „MP”, „metoda kasowa” w czasie otrzymywania kolejnych części zapłaty. Wystawiając taką fakturę, powinno się umieszczać na niej również informację o terminie płatności.

Jeśli chcesz wystawić tego typu fakturę to sprawdź nasz program do faktur.

Jak wystawić fakturę VAT MP — dla małego podatnika rozliczając się metodą kasową?

 • Fakturę VAT MP wystawia się z uwzględnieniem wszystkich danych, jakie powinny znaleźć się na standardowej fakturze, czyli:
 • datę wystawienia;
 • nazwę nabywcy towarów, imię, nazwisko, adres;
 • datę otrzymania zapłaty, dokonania lub zakończenia dostawy;
 • nazwę towaru lub usługi;
 • cenę netto za towar lub usługę;
 • stawkę podatku;
 • sumę wartości sprzedaży netto rozdzieloną na sprzedaż z uwzględnieniem podatku VAT lub zwolnienia od podatku;
 • kwotę podatku;
 • kwotę należną ogółem do zapłaty.

Wystawiając fakturę VAT MP, należy też pamięć, żeby umieścić na niej wyrażenie „metoda kasowa”. Bez tego nie będzie można uznać takiej faktury za MP.

Faktura MP — oznaczenie „metoda kasowa”

Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, podatnicy rozliczający się metodą kasową muszą zawszeć wyrażenie „metoda kasowa” na fakturze. Ten obowiązek powstaje rónież wtedy, gdy:

 • towary wydawane są na podstawie umowy komisy przez komitenta komisantowi;
 • w sytuacji, gdy w zamian za odszkodowanie przenosi się własność towarów z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu;
 • jeśli mowa o art.18 i dokonuje się dostawy towarów w ramach egzekucji;
 • zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37–41 o świadczenie usług zwolnionych od podatku.
Faktura MP — Mały podatnik — co to jest?
Źródło: freepik.com

Rozliczanie podatku VAT, metoda kasowa i deklaracja JPK_V7

Już od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności podatnicy mogą rozliczać się przy pomocy metody kasowej. Są również zobowiązani do tego, aby przez 12 miesięcy, począwszy od miesiąca, w którym dokonali rejestracji rozliczać się regularnie z podatku VAT. Rozliczanie następuje, z comiesięczną częstotliwością.

Jednak po upływie 12 miesięcy zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT zobowiązany jest do rozliczania podatku VAT co kwartał na podstawie pliku JPK_V7K. Przechodząc z trybu comiesięcznego na kwartalne rozliczanie się z podatku VAT przedsiębiorca musi też wprowadzić aktualizacje do formularza VAT-R. Można to zrobić elektronicznie przy pomocy profilu zaufanego.

Wystaw fakturę MP metodą kasową z programem do fakturowania Faktura VAT 2021

Program do fakturowania faktura VAT 2021
Program do fakturowania faktura VAT 2021

W programie FAKTURA VAT 2021 możesz wystawić fakturę VAT MP. Pobierz program i sprawdź jak to zrobić. Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu z nami i skorzystania z naszej infolinii

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *