Emil Zelma

1 października 2025 r. wejdą w życie długo oczekiwane zmiany w przepisach. Dzięki nim korekta deklaracji podatkowej będzie prostsza niż dotychczas. Nowelizacja przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu uelastycznienie procedur. Zwiększa się bowiem możliwości działania podatników.
Spis treści
ukryj
Korekta deklaracji podatkowej jako sposób ograniczenia skutków kontroli
Nowelizacja to wyraz bardziej pragmatycznego podejścia do sytuacji spornych. W przypadku gdy podatnik nie zgadza się ze wszystkimi ustaleniami organu, może teraz złożyć korektę deklaracji uwzględniającą tylko te błędy, które rzeczywiście popełnił. Działanie to naczelnik urzędu celno-skarbowego musi uznać w takim zakresie, w jakim korekta odzwierciedla wspólną ocenę sytuacji.
Oznacza to, że kontrola może zostać zakończona w części, która została skorygowana, a postępowanie podatkowe obejmie tylko sporne zagadnienia. W efekcie, podatnik nie będzie musiał walczyć o całość zobowiązania podatkowego. Przekłada się to na znaczne uproszczenie procedury i skrócenie całego procesu. Zmiana ta w praktyce może stanowić skuteczne narzędzie obrony w rękach przedsiębiorców i księgowych. Do tej pory stali oni w obliczu konieczności zaakceptowania całości kontroli lub ryzykowania długiego sporu z fiskusem.
Złożenie pierwotnej deklaracji po wszczęciu lub zakończeniu kontroli
Nowelizacja przepisów rozwiewa również wątpliwości w zakresie możliwości składania pierwotnej deklaracji po zakończeniu kontroli. Dotychczasowe regulacje nie zawierały jasnych wytycznych w tym zakresie, co prowadziło do sporów z fiskusem.
Nowe przepisy wyraźnie stanowią, że podatnik, który nie złożył wcześniej deklaracji, ma prawo do uzupełnienia tego obowiązku w terminie 14 dni. Liczy się ten okres od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli albo od dnia przekazania wyniku kontroli. Zdejmuje to z podatników ciężar niejasności prawnych. Nowe podejście daje szansę na uniknięcie konsekwencji za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji podatkowej. Wprowadzenie tej zmiany jest szczególnie istotne dla tych, którzy nie złożyli dokumentów w terminie.
Nowe przepisy w praktyce – jak podatnik może skorzystać z korekty deklaracji?
Podatnik, który np. zapomniał złożyć deklarację VAT, a następnie został objęty kontrolą celno-skarbową, może złożyć tzw. deklarację pierwotną, nawet jeśli kontrola dobiegła już końca. W takiej sytuacji kluczowe będzie dochowanie 14-dniowego terminu od doręczenia wyniku kontroli.
W efekcie korekta deklaracji podatkowej pozwoli uniknąć dalszych konsekwencji. Chodzi tu np. o przekształcenie kontroli w postępowanie podatkowe czy naliczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Możliwość korekty deklaracji po kontroli pozwoli ograniczyć ryzyko finansowe i proceduralne. Co ważne, złożenie takiej korekty w uzgodnieniu z organem podatkowym może skutkować zakończeniem kontroli bez dalszych działań.
Znaczenie nowelizacji dla bezpieczeństwa podatkowego
Zmiana przepisów nie tylko wpływa na sposób przeprowadzania kontroli, ale także zwiększa bezpieczeństwo podatników. Możliwość:
- złożenia deklaracji po rozpoczęciu lub zakończeniu kontroli,
- częściowej korekty deklaracji,
daje więcej swobody w naprawianiu błędów. Jest to dla przedsiębiorców spory krok w stronę bardziej partnerskiego podejścia ze strony organów państwowych.
Korekta deklaracji podatkowej a zakończenie kontroli – nowy mechanizm ograniczania sporu
Dzięki zmianom korekta deklaracji może prowadzić do szybkiego zakończenia kontroli celno-skarbowej w zakresie, który przedsiębiorca poprawi zgodnie z zaleceniami fiskusa. W praktyce oznacza to, że podatnik, który zgadza się z częścią ustaleń organu, może je uwzględnić w korekcie, a pozostała część zostanie objęta postępowaniem podatkowym. To rozwiązanie pozwala na odciążenie systemu i skrócenie całego toku postępowań.
Ważne Korekta deklaracji złożona po doręczeniu wyniku kontroli, nawet jeśli jest niepełna, może być uznana przez organ za skuteczną. Taki model działania eliminuje dotychczasową konieczność prowadzenia szeroko zakrojonych postępowań nawet w przypadku sporu dotyczącego tylko niewielkiej części deklaracji. |
Podsumowanie
Nowelizacja ustawy o VAT oraz ustawy o KAS wprowadza długo oczekiwane udogodnienia dla podatników, których dotknęła kontrola celno-skarbowa. Po wejściu w życie nowych przepisów 1 października 2025 r., złożenie korekty deklaracji po kontroli celno-skarbowej nie będzie już wymagać zaakceptowania wszystkich ustaleń organu.