big-K24-min

Program do prowadzenia KPiR – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Program do prowadzenia KPiR – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Program do prowadzenia KPiR nie musi posiadać zaawansowanych funkcjonalności. Powinien być za to wygodny i prosty w użytkowaniu. Sprawdź, kto ma obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów i czym się kierować przy wyborze oprogramowania do uproszczonej księgowości.

Dla kogo podatkowa księgowa przychodów i rozchodów?

Podatkowa księga przychodów i rozchodów to jedna z form prowadzenia uproszczonej księgowości, przysługująca podatnikom, którzy są:

  • osobami fizycznymi prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczającymi się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym;
  • spółkami jawnymi osób fizycznych, spółkami cywilnymi osób fizycznych lub spółkami partnerskimi

podatnicy ci mogą prowadzić KPiR, o ile ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły 2 000 000 euro (po przeliczeniu na PLN).

Przekroczenie tego limitu zobowiązuje przedsiębiorcę do prowadzenia pełnej księgowości (ksiąg rachunkowych).

Program do prowadzenia KPiR – jaki powinien być?

Przede wszystkim program do prowadzenia KPiR powinien być dostosowany do aktualnych przepisów prawa podatkowego. A to, jak wiadomo, często się zmienia. Korzystanie z aktualizacji wdrażanych przez producenta oprogramowania to przewaga systemu komputerowego nad samodzielnie tworzonymi rozwiązaniami, np. tabelką w arkuszu kalkulacyjnym.

Wybierając program do prowadzenia KPiR, zwróć uwagę na to, w jaki sposób producent zapewnia aktualizacje. Powinny być darmowe w ramach zakupionej licencji. Warto przy tym pamiętać, że każde modyfikacje muszą być wprowadzone odpowiednio wcześniej.

Program do prowadzenia KPiR powinien być funkcjonalny, a jednocześnie intuicyjny. To ważne, szczególnie jeśli w Twojej firmie pracują osoby niemające dużego doświadczenia z oprogramowaniem księgowym lub prowadzisz swoje rozrachunki samodzielnie. Nawet początkujący użytkownik powinien szybko nauczyć się obsługi programu, dzięki czemu jako przedsiębiorca oszczędzisz czas i pieniądze na długie szkolenia.

Automatyzacja w księgowości

Wykorzystanie zdobyczy nowoczesnych technologii jest dziś standardem, także w księgowości. Program do prowadzenia KPiR powinien umożliwiać m.in. szybkie wprowadzenie danych z faktur sprzedażowych. To znaczące uproszczenie – dzięki niemu osoba odpowiedzialna za księgowość nie powiela jeszcze raz tych samych danych. Taka automatyzacja przyczynia się nie tylko do oszczędności czasu, ale też do zminimalizowania ryzyka błędów wynikających z czynnika ludzkiego.

Uproszczeniami są też m.in. katalogi kontrahentów, towarów i usług. Dzięki nim nie trzeba wprowadzać tych samych danych np. wtedy, gdy cyklicznie otrzymujesz fakturę kosztową od tej samej firmy.

Trzeba jednak pamiętać, że automatyzacji sprawdza się do pewnej granicy. Aby rozliczenia zostały wykonane prawidłowo, niezbędny jest nadzór specjalisty. Nawet najlepsza sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowego, który zweryfikuje poprawność działań i weźmie za nie odpowiedzialność przed organem podatkowym.

Program do prowadzenia KPiR Faktura VAT 2024

W wersji PRO programu Faktura VAT 2024 uzyskujesz dostęp do modułu „Ksiegowość”. Pozwala on na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz uproszczonego rejestru sprzedaży dla ryczałtowców.

Prosty, intuicyjny panel pozwala na szybkie wprowadzanie poszczególnych pozycji. Jednocześnie jest to program do prowadzenia KPiR o wysokiej funkcjonalności – pozwala na wykonanie wszystkich operacji potrzebnych do rzetelnego, a przy tym sprawnego i maksymalnie automatyzowanego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Aby uruchomić ten panel w programie, z górnego paska menu wybierz zakładkę „Księgowość”, a następnie kliknij pierwszą od lewej ikonkę „KPiR”. Pojawi się okno, w którym wprowadzisz wymagane dane, m.in. przez dodatnie nowych pozycji po kliknięciu „Dodaj wpis”.

Program do prowadzenia KPiR Faktura VAT 2024
Udostępnij ten artykuł:
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 42

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *