Marysia Janik
Każdy podatnik, który jest czynnym płatnikiem VAT, ma obowiązek sporządzać i wysyłać do Ministerstwa Finansów Jednolite Pliki Kontrolne (JPK). Zdarza się, że w części ewidencyjnej lub deklaracyjnej takiego pliku może wystąpić błąd. Wówczas nieodzowne jest dokonanie korekty.
JPK – co to jest i z czego się składa?
Jednolity Plik Kontrolny to dane firmowe, które są generowane przez system informatyczny. Informacje te dotyczą operacji gospodarczych, jakich podatnik dokonał we wskazanym okresie. Głównym zadaniem JPK jest usprawnienie funkcjonowania organów skarbowych, a także ograniczenie kontroli do niezbędnego minimum. Dzięki omawianym plikom organy skarbowe są w stanie w miarę szybko sprawdzić, czy przedsiębiorca wywiązuje się ze swoich zobowiązań we wskazanych przepisami terminach oraz czy nie dokonuje przestępstw skarbowych.
Jednolity Plik Kontrolny ma dwa schematy, a mianowicie:
- JPK_V7M – stosowany jest on w odniesieniu do rozliczeń podatku VAT miesięcznie,
- JPK _ V7K – stosuje się go w przypadku rozliczania podatku VAT kwartalnie.
W obu tych schematach występuje część deklaracyjna i ewidencyjna, przy czym JPK_V7M co miesiąc zawiera część deklaracyjną i ewidencyjną. Z kolei JPK_V7K za dwa pierwsze miesiące składa się jedynie z części ewidencyjnej – dopiero w pliku, który jest składany za ostatni miesiąc kwartału, znajduje się część ewidencyjna i deklaracyjna.
Jakie są przyczyny dokonywania korekty JPK_VAT?
Przyczyn dokonywania korekty JPK_VAT można wymienić całkiem sporo, aczkolwiek spośród tych najczęstszych wymienia się obowiązek dokonania korekty:
- w razie otrzymania lub wystawienia faktur lub dokumentów korygujących transakcję rozliczoną już i zaewidencjonowaną w JPK i ewidencji VAT w zakresie kwoty podstawy opodatkowania, wartości stawki podatku lub innych kwot – wówczas konieczność korekty może być spowodowana zarówno błędami obliczeniowymi na fakturach, jak i zastosowaniem określonych rozliczeń takich jak np. podwyższenie ceny czy rabat,
- kiedy doszło do pomyłek w obliczeniach lub w ewidencjonowaniu dokonanych przez podatnika składającego plik,
- jeśli pojawiły się błędy w danych NIP, adresowych, numerze faktury czy dokumentu księgowego.
Ponadto korekta ma charakter dobrowolny przy wstecznym dokonywaniu odliczenia podatku naliczonego, gdy podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach wskazanych w ust. 10, 10d, 10e i 11 ustawy o VAT. W takiej sytuacji dokonanie korekty polega na obniżeniu kwoty podatku należnego – korekcie podlega deklaracja podatkowa za okres, w którym powstało prawo do obniżenia powyżej wspomnianej kwoty, ale nie później aniżeli w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
W tym miejscu wypada także przypomnieć o tym, że jeżeli korekta zdarzeń, jakie trzeba księgować w tym samym okresie rozliczeniowym, nastąpiła w tym samym okresie rozliczeniowym, ale jeszcze przed złożeniem JPK_VAT, to nie jest już wymagane składanie raportu JPK_VAT korygującego.
Korekta JPK_VAT – zasady
Jak wskazuje art. 109 ust. 3e-3l ustawy o VAT , w przypadku odkrycia przez podatnika błędów w przesłanej ewidencji VAT pojawia się obowiązek ich skorygowania. Podatnik ma na to 14 dni, licząc od dnia:
- stwierdzenia, że w ewidencji znajdują się błędy albo zawiera ona dane niezgodne ze stanem faktycznym, lub
- zmiany danych zawartych w przesłanej ewidencji.
Oczywiście może być też i tak, że to naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi, że przesłana ewidencja zawiera błędy. Wysyła on wtedy do podatnika wezwanie do dokonania korekty oraz wskazania błędów. Na przesłanie skorygowanej ewidencji podatnik ma 14 dni, licząc od dnia doręczenia wezwania.
Korekt, które wynikają z błędów w dokumentach księgowych, jak także ze zdarzeń w trakcie okresów rozliczeniowych, nie ujmuje się w pozycjach księgowych, ale w poszczególnych pozycjach. Roczne korekty ujmowane są w osobnych polach JPK:
- K_47 – Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych,
- K_48 – Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć.
Jak wiadomo, firmy stosują różne programy do księgowania. Zawierają one zakładki „podatki”, gdzie należy szukać kolejnej zakładki o nazwie „Jednolity Plik Kontrolny”. Trzeba tam wejść i wybrać opcję „dodaj JPK_V7”, a następnie wskazać stosowny okres oraz cel złożenia, jakim jest korekta deklaracji.
Co grozi za błędy w JPK_VAT?
Szeroki zakres danych przekazywanych do organów skarbowych sprawia, że większe jest prawdopodobieństwo popełniania błędów przez podatników, stąd właśnie możliwość składania korekt Jednolitych Plików Kontrolnych. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z karami finansowymi – każdy błąd kosztuje 500 zł. O terminach składania korekt była mowa we wcześniejszej części artykułu. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż podatnik nie musi korygować błędów – o ile rzecz jasna złoży w urzędzie skarbowym stosowne wyjaśnienie, w którym wykaże, że JPK nie zawiera błędów, jakie zostały wymienione w wezwaniu nadesłanym przez naczelnika urzędu skarbowego.