Katarzyna Tadla
Przedsiębiorcy będący podatnikami zwolnionymi z VAT często mają wątpliwości dotyczące wystawiania faktur bez VAT. W tym artykule dowiesz się, czy podatnicy zwolnieni z VAT muszą wystawiać fakturę oraz jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana przez nievatowców.
Kiedy występuje obowiązek wystawienia faktury?
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy mają obowiązek wystawienia faktury, gdy sprzedaż jest dokonywana na rzecz firm. Termin na wystawienie faktury to 15 dzień miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży. Są jednak wyjątki, które mogą zmieniać ten termin. Dodatkowo, zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT, obowiązek wystawienia faktury może wystąpić na żądanie nabywcy towaru lub usługi, jeśli zgłoszenie żądania nastąpiło w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Podmiotowe zwolnienie z VAT a faktura
Przedsiębiorcy zwolnieni podmiotowo z podatku od towarów i usług mogą wystawić fakturę. Nie ma znaczenia, czy rejestrowali się w urzędzie skarbowym na druku VAT-R jako podatnicy VAT korzystający ze zwolnienia. Ważne jest, aby łączna kwota sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego nie przekroczyła 200 000 zł. Przekroczenie tego limitu oznacza konieczność rejestracji jako czynny podatnik VAT. Wówczas przedsiębiorca musi naliczać i odprowadzać podatek VAT.
Co powinna zawierać faktura wystawiana przez nievatowców?
Podatnicy zwolnieni z VAT, wystawiając fakturę, powinni zawrzeć następujące elementy:
- Przepis ustawy lub aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego stosują zwolnienie od podatku,
- Przepis dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku daną dostawę towarów lub świadczenie usług,
- Inną podstawę prawną wskazującą, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.
Należy zaznaczyć, że obowiązek zawarcia podstawy zwolnienia z VAT nie dotyczy podatników zwolnionych podmiotowo.
Faktura wystawiana przez nievatowców, zgodnie z art. 106e ust. 4 pkt 3, nie zawiera informacji o:
- Stawce podatku,
- Sumie wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
- Kwocie podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Obowiązkowe elementy faktury bez VAT
Faktura wystawiana przez podatników zwolnionych z VAT powinna zawierać:
- Datę wystawienia,
- Numer kolejny,
- Imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- Nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- Miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- Cenę jednostkową towaru lub usługi,
- Kwotę należności ogółem,
- Wskazanie przepisu ustawy, aktu wydanego na podstawie ustawy, przepisu dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej lub innej podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku (punkt ten nie dotyczy podatników podmiotowo zwolnionych).
Faktura bez VAT a KSeF
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to nowoczesna platforma, która umożliwia przedsiębiorcom zarówno wystawianie, jak i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych, co znacząco ułatwia procesy księgowe i zwiększa przejrzystość transakcji. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne, co daje firmom czas na zapoznanie się z systemem i dostosowanie swoich procesów. Jednak od 1 stycznia 2025 roku korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe również dla podatników VAT zwolnionych, zarówno podmiotowo, jak i przedmiotowo. Oznacza to, że wszystkie faktury wystawiane przez tych podatników będą musiały być sporządzane wyłącznie w formie ustrukturyzowanej, zgodnie z wymogami systemu. Ta zmiana ma na celu ujednolicenie procedur i zwiększenie efektywności administracji podatkowej.
Podsumowanie
Faktura bez VAT zawiera te same dane co faktura z VAT, z wyjątkiem stawki podatku, sumy wartości netto oraz kwoty podatku od sumy sprzedaży netto. Podatnicy zwolnieni z VAT mogą wystawiać faktury bez VAT. Prawidłowe wystawienie i ewidencjonowanie takich faktur jest kluczowe z podatkowego punktu widzenia. Korzystając z usług księgowych, można skupić się na rozwijaniu firmy, zamiast martwić się formalnościami.
Masz pytania dotyczące faktur bez VAT? Skontaktuj się z profesjonalnym księgowym, aby uzyskać pomoc i wsparcie.