Rafal Morawski
Przymierzasz się do zmiany adresu firmy? Pamiętaj, że nowe dane kontaktowe powinni znać nie tylko Twoi klienci. Takie informacje są istotne również z punktu widzenia przede wszystkim Urzędów Skarbowych. Jakie są w związku z tym Twoje obowiązki?
Ogólna zasada jest taka, że wszelkie zobowiązania podatkowe regulowane są w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności – świadczenia usług lub sprzedaży towarów. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy firma posiada kilka miejsc działalności.
Zmiana siedziby firmy a zobowiązania podatkowe
Gdy decydujesz się na zmianę siedziby firmy, sprawa jest prosta, jeśli zmiana adresu przedsiębiorstwa nie powoduje zmiany urzędu. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy pozostajesz w tym samym mieście, a przenosisz się do innego budynku, ale znajdującego się na tej samej ulicy. Taka opcja jest możliwa również wtedy, gdy przenosisz się na zupełnie inną ulicę, jednakże przynależy ona do tego samego Urzędu Skarbowego. Wtedy jednak nie masz konieczności zgłaszania tego w odpowiednim organie. Wystarczy, że zaktualizujesz wpis do CEIDG, a wszystkie dane zostaną przekazane zarówno do właściwego Urzędu Skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Problem może pojawić się wówczas, gdy firma diametralnie zmienia adres – siedziba przenosi się do innego miasta bądź tego samego, ale na ulicę znajdującą się na drugim końcu miasta. Wówczas pewnikiem jest, że Twoja firma będzie podlegać pod zupełnie inny Urząd Skarbowy. W takiej sytuacji – jeśli siedziba została zmieniona w ciągu roku rozliczeniowego, organem podatkowych dla rozliczeń będzie urząd właściwy w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.
Przykład. Jeśli do tej pory prowadziłeś swoją działalność w Krakowie, a na początku stycznia firma zmieniła siedzibę przeprowadzając się do Warszawy, wówczas wszelkie podatki – licząc od stycznia – będziesz musiał rozliczać w Warszawie.
Jesteś płatnikiem VAT? O zmianie siedziby firmy musisz powiadomić nowy Urząd Skarbowy
Jeżeli jesteś płatnikiem VAT, na wprowadzeniu zmian do formularza CEIDG nie wystarczy. Koniecznością jest poinformowanie „nowego” Urzędu Skarbowego poprzez złożenie deklaracji VAT-R.
I w tym przypadku można posłużyć się CEIDG. A to dlatego, że od 1 stycznia 2012 roku do wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca może dołączyć zgłoszenie aktualizacyjne (formularz VAT-R). Mogą tego dokonać jedynie te osoby, które samodzielnie składały wniosek CEIDG oraz dysponują podpisem elektronicznym weryfikowanym kwalifikowanym certyfikatem.
Jeżeli jednak nie posiadasz podpisu elektronicznego, nie pozostaje Ci nic innego, jak dostarczenie wypełnionego formularza VAT-R do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.
Będąc podatkiniem VAT i wystawiając faktury musisz korzystać z dobrych rozwiązań – sprawdź nasz program do fakturowania