big-K24-min

Jak przygotować się do zmian w VAT w 2014 roku?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Jak przygotować się do zmian w VAT w 2014 roku?

Z dniem 1 stycznia 2014 wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT. 2014 rok zapowiada się więc rokiem poważnych zmian dla setek przedsiębiorców w Polsce, którzy są płatnikami podatku VAT. Wiadomo już, jakie zmiany zaczną obowiązywać wraz z nastaniem nowego roku, dlatego też firmy mogą już teraz poczynić pewne kroki w celu przygotowania się do nich.

Roczne vacatio legis

Już na początku 2013 roku było wiadomo, jakie zmiany będą obowiązywały w VAT 2014 roku. Taki długi okres wchodzenia w życie przepisów jest ewenementem. Długie vacatio legis świadczy o tym, że wprowadzane w Polsce nowe przepisy o VAT są skomplikowane i legislator dał aż rok na to, aby podatnicy mogli się z nimi zapoznać i dostosować do nich swoje funkcjonowanie.

Wśród najważniejszych zmian w ustawie o VAT 2014 wymienia się między innymi zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego, modyfikację zasad fakturowania oraz ustalania podstawy do opodatkowania podatkiem od towarów i usług konsumpcyjnych.

Wystawianie faktur

Wielu przedsiębiorców w swojej działalności korzysta z programów księgowych, służących do automatycznego wystawiania faktur. VAT 2014 spowoduje, że programy te będą musiały zostać zaktualizowane, albo nawet zmienione na inne. Muszą bowiem uwzględniać szczególne zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego oraz nowe terminy wystawiania faktur VAT. Aktualizacja programów księgowych i fakturujących jest koniecznością w obliczu wprowadzania w życie w Polsce nowej ustawy o VAT.

Sprawdzony program do faktur w najnowszej wersji – sprawdź.

Zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego

Dziś obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od 2014 roku obowiązek ten będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, ale już fakturę będzie można wystawić w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym – do 15 dnia kolejnego miesiąca. Podatek VAT będzie mógł być płacony wcześniej, niż nastąpi wystawienie faktury.

Jednocześnie, już dziś zmieniły się zasady nazewnictwa faktur. Najpoważniejsza z nich wynika z braku obowiązku umieszczania na fakturze określenia „faktura VAT”. Wystarczy więc, że dokument będzie zawierał wszystkie elementy składowe właściwe dla faktury, aby był on uznany za fakturę. Z tego względu programy księgowe i służące do fakturowania należało zmodyfikować pod tym kątem.

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *