big-K24-min

Jaki VAT na ebooki? Stawka obowiązująca w 2024 i 2025 roku

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Jaki VAT na ebooki? Stawka obowiązująca w 2024 i 2025 roku

Jaki VAT na ebooki? To pytanie zadają sobie podatnicy, który chcą rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż książek elektronicznych. Sprawdź, jaka jest właściwa stawka VAT na publikacje elektroniczne i czy od 2025 r. nastąpi oczekiwane obniżenie stawek VAT na tego typu produkty.

Jaki VAT na ebooki? Właściwa stawka VAT dla dostawy książek elektronicznych

Aktualnie w Polsce obowiązują obniżone stawki VAT na wydawnictwa książkowe i prasowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze stawką 5%, w drugim – 8%. Jeszcze kilka lat temu przepisy rozróżniały w tym zakresie książki sprzedawane w formie papierowej, a książki cyfrowe. Obecnie jednak obowiązują ujednolicone regulacje. Obniżona stawka podatku VAT obejmuje więc zarówno e-booki, jak i audiobooki.

Zachowanie stawki 5% VAT na ebooki ma na celu promowanie czytelnictwa. Nie ma przy tym znaczenia, jaką formę woli konsument – tradycyjną książkę papierową czy wydawnictwo elektroniczne. E-booki są dla wielu klientów końcowych formą wygodniejszą, ze względu na możliwość np. czytania na smartfonie, tablecie czy chociażby czytniku e-booków.

Stawka 5% VAT na ebooki i niższy koszt produkcji dają wydawcy możliwość zaoferowania odbiorcy końcowemu niższej ceny za zakup książki. Stąd tak duża popularność sprzedaży ebooków.

Sprzedaż e-booków a zwolnienie z vat

W odpowiedzi na pytanie, jaki VAT na ebooki obowiązuje, nie można zapomnieć o możliwości, jaką jest korzystanie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Aktualnie książki cyfrowe i papierowe nie są objęte zwolnieniem przedmiotowym, jednak nic nie stoi na przeszkody, aby podatnik osiągający stosunkowo niskie przychody w ciągu roku, skorzystał ze zwolnienia z VAT.

Zwolnienie z VAT przysługuje, jeśli przychody podatnika ze sprzedaży w danym roku nie przekroczyły kwoty 200.000 zł. W przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku, wartość limitu wylicza się w proporcji do okresu jej prowadzenia. Ze zwolnienia z VAT nie mogą korzystać firmy, które wykonują czynności obowiązkowo opodatkowane VAT-em. Jednak sprzedaż e-booków do takich czynności nie należy.

Korzystanie ze zwolnienia w przypadku dostawy książek elektronicznych dla osób prywatnych ma znaczący plus. Pozwala obniżyć ostateczną cenę o wartość podatku VAT. Ma to duże znaczenie dla twórców zajmujących się bezpośrednią sprzedażą własnych ebooków. Jeśli nie korzystają oni z pośredników, brak naliczonego podatku VAT nie zmniejszy atrakcyjności ich oferty.

Czy będzie niższa stawka VAT na ebooki?

Izba Wydawców Prasy oraz Polska Izba Książki wielokrotnie apelowały do polskiego rządu o obniżenie stawek VAT na książki i prasę z obecnych stawek obniżonych do stawki zerowej. Zdaniem tych organizacji, taka zmiana byłaby istotnym wsparciem dla polskiej kultury, twórców, wydawców i czytelników. Zmiany stawki podatku VAT automatycznie objęłyby także ebooki.

Niestety, rząd nie planuje w najbliższym czasie zmiany stawki VAT dla sprzedaż książek oraz prasy. W 2025 r. zostanie zatem utrzymane 5% VAT na ebooki. Z drugiej strony nie ma też w planach podniesienia stawek, co stanowi dobrą wiadomość dla twórców i wydawnictw.

Ważne! Aby utrzymać stawkę 5% VAT na ebooki, publikacja nie musi posiadać Międzynarodowego Znormalizowanego Numeru Książki ISBN.

Jaki VAT na ebooki? Podsumowanie

Właściwa stawka VAT dla sprzedaży książek wynosi 5%. Obejmuje ona także sprzedaż ebooków. Podatnik może korzystać ze zwolnienia z płacenia podatku VAT, jeśli jego przychód nie przekracza 200.000 zł rocznie. W najbliższym czasie rząd nie planuje obniżenia stawek VAT na książki cyfrowe i papierowe do stawki zerowej.

Udostępnij ten artykuł:
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *