Anna Kruk
Niższy VAT dla branży Beauty obejmuje m.in. usługi takie jak depilacja, manicure, pedicure, przekłuwanie uszu itp. Choć obniżenie stawki z 23% do 8% wywołało sporo kontrowersji i wątpliwości m.in. w zakresie zgodności z regulacjami unijnym, ostatecznie zdecydowano się je wprowadzić. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców z tej branży i jak przygotować się na zmiany.
Niższy VAT dla branży Beauty – jakie usługi obejmie?
Zmiany zostaną wprowadzone mocą nowelizacji rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT (Dz.U. z 2024 r. poz.387). Przedsiębiorcy działający w branży Beauty będą mogli zmienić stawkę podstawową 23% na obniżoną – w wysokości 8%.
Niższy VAT dla branży Beauty obejmie następujące usługi:
96.02.13.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, które obejmują:
– usługi pielęgnacyjne i upiększające, dotyczące urody i twarzy, włączając usługi kosmetyczne,
– usługi wykonywania manicure i pedicure,
– usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu;
ex 96.02.14.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu;
96.02.19.0 – Pozostałe usługi kosmetyczne, które obejmują:
– usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi,
Nie wszystkie zabiegi i usługi szeroko pojętej branży Beauty znalazły się na liście czynności objętych obniżoną stawką VAT w wysokości 8%. Stawką podstawową wciąż będą opodatkowane zabiegi chirurgii plastycznej, masaże i korzystanie z solarium, a także zabiegi inwazyjne, takie jak np. wykonywanie tatuażu czy piercing.
Od kiedy obowiązuje niższy VAT dla branży Beauty?
Niższy VAT dla branży Beauty zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. Od przedsiębiorców wymaga to przeprogramowania stawek w kasach fiskalnych. Czynność ta zwykle nie wymaga interwencji serwisanta – właściciel kasy może samodzielnie zmienić stawkę VAT przyporządkowaną do danej pozycji w bazie PLU.
Podobnie w przypadku wprowadzenia zmian w systemach finansowo-księgowych. Wiele salonów kosmetycznych, salonów piękności itp. wykorzystuje oprogramowanie, za pomocą którego wystawia faktury czy chociażby paragony na drukarce fiskalnej. Od 1 kwietnia 2024 r. konieczne będzie wprowadzenie zmian w systemach.
Oczywiście spóźnienie ze zmianami wprowadzonymi w działalności nie będzie wiązało się dla podatnika z konsekwencjami skarbowymi. Organy podatkowe nie nakładają kar za zapłacenie „za dużego” VAT-u. W innej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy prowadzący sprzedać żywności. Od 1 kwietnia 2024 r. nie będą oni już mogli korzystać z tzw. zerowej stawki VAT. Dla tych podatników przeprogramowanie ustawień dla towarów ze stawki 0% na 5% jest wymagane.
Jak podaje ministerstwo finansów, niższy VAT dla branży Beauty ma wpłynąć pozytywnie na konkurencyjność gospodarki i rozwój tej branży.
Jak zmienić stawkę VAT w programie Faktura VAT 2024?
Świadczenie usług Beauty jest znacznie prostsze, jeśli wykorzystujesz funkcjonalny program do zarządzania sprzedażą. Zmiana stawki VAT w systemie Faktura VAT 2024 jest szybkie i łatwe. Wejdź w zakładkę „Magazyn” u góry strony, następnie kliknij ikonę „Magazyn”. Pojawi się cennik towarów i usług, w którym wystarczy wybrać odpowiednią pozycję i kliknąć „Edytuj”.
W prawym górnym rogu rozwiń listę dostępnych stawek VAT, wybierz odpowiednią i kliknij „Zmień”. Po wykonaniu tych prostych czynności usługi kosmetyczne i inne czynności Beauty będą już rejestrowane z nową stawką!