Anna Kruk
Plan urlopów na 2025 r. to dokument, który część pracodawców musi sporządzić do końca roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy. Sprawdź, kogo obejmuje ten obowiązek, jak należy zaplanować urlop oraz w jakim terminie przygotować i podać do wiadomości plan urlopów.
Kto musi sporządzić plan urlopów na 2025 r.?
Ustalenie harmonogramu urlopów pracowników znacznie ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Pracodawca może dzięki temu lepiej zarządzać sposobem, w jaki zatrudnione osoby wykonują swoje obowiązki. Unika też sytuacji, w której jednocześnie przebywa na urlopie zbyt duża liczba pracowników, przez co sprawna organizacja firmy jest utrudniona.
Plan urlopów na 2025 r. musi zostać sporządzony przez pracodawcę. Bierze on pod uwagę wnioski złożone przez pracowników. Co ważne, nie musi zgadzać się na zaproponowane terminy – zaplanowane urlopy nie mogą bowiem utrudniać normalnego toku pracy.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, plan urlopów na 2025 r. nie musi być sporządzany przez:
- Pracodawców, u których nie ma zakładowych organizacji związkowych;
- Pracodawców, u których działająca zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nietworzenie planu urlopów.
Plan urlopów jest ważnym dokumentem, który należy dobrze przemyśleć. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Szczególnie, że termin na jego sporządzenie jest dość krótki.
Do kiedy należy sporządzić plan urlopów na 2025 r.?
Kodeks pracy nie określa ścisłego terminu, w którym należy sporządzić plan urlopów na 2025 r. Praktyka podpowiada jednak, że obowiązku tego należałoby dopełnić nie później niż do 31 grudnia poprzedniego roku. Trzeba bowiem pamiętać, że zatrudnieni pracownicy nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego na nowy rok już od 1 stycznia. Część z nich może chcieć wykorzystać wolne dni już w tych pierwszych dniach. Plan urlopu powinien te potrzeby uwzględniać.
Ważne! Jeśli pracodawca skorzysta z przysługującego mu prawa do nietworzenia planu urlopów, powinien ustalić termin wykorzystania dni wolnych w porozumieniu z każdym pracownikiem. Nie musi to nastąpić na początku roku. W praktyce jednak wielu przedsiębiorców zbiera wnioski na dłuższy urlop jeszcze przed sezonem letnim, kiedy to najwięcej osób decyduje się wziąć wolne na przysługujące według Kodeksu pracy minimum 14-dni nieprzerwanego wypoczynku.
Co należy uwzględnić w planie urlopów?
Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Osobom o stażu pracy krótszym niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu. Jeśli staż jest dłuższy – 26 dni. Natomiast nowozatrudnionym przysługuje urlop w wymiarze 1/12 urlopu za każdy przepracowany miesiąc.
Plan urlopów na 2025 r. powinien uwzględniać zarówno urlopy bieżące, jak i zaległe pracowników. Urlopy zaległe muszą być wykorzystane do 30 września. W przypadku osób, które podjęły pierwszą w swoim życiu pracę, plan urlopów powinien uwzględniać dni wolnego w wymiarze proporcjonalnym do okresu trwania umowy o pracę.
Ważne! Plan urlopów nie uwzględnia przysługujących pracownikowi 4 dni urlopu na żądanie.
W przypadku, gdy pracownik nie wykorzystał przysługujących mu 4 dni urlopu na żądanie, w kolejnym roku stają się one zwykłymi dniami urlopu wypoczynkowego. Pracownik może je wykorzystać do 31 grudnia.
Informacja dla pracowników
Plan urlopów na 2025 r. należy podać do wiadomości pracowników. Właściciel firmy może to zrobić w sposób przyjęty w przedsiębiorstwie, np. powiesić na ogólnie dostępnej tablicy ogłoszeń. Nie musi zbierać podpisów od wszystkich zatrudnionych osób.
Co ważne, podanie do wiadomości planu urlopów nie zwalnia pracownika z obowiązku złożenia wniosku. Jeśli nie zrobił tego wcześniej, musi złożyć wniosek przed zaplanowanym wypoczynkiem. Wolne zyskuje tylko wtedy, gdy uzyska podpis pracodawcy.