Emil Zelma

W biznesie trzeba podejmować trafne decyzje już na początkowym etapie, tzn. podczas rejestracji działalności. Konieczny jest bowiem właściwy wybór formy organizacyjno-prawnej. Od tej decyzji zależy m.in. odpowiedzialność za zaciągane zobowiązania. Nie bez znaczenia są również kwestie podatkowe. Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najpopularniejsze warianty… ale wcale nie jedyne. Kolejne ciekawe rozwiązanie to spółka z o.o. sp.k., czyli „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa”. Czym jest ta forma prawna, jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania sp. z o.o. sp.k.?
Spis treści
ukryj
Spółka z o.o. sp. k., czyli sposób na ochronę od odpowiedzialności za zobowiązania. Kto może być komplementariuszem i komandytariuszem?
Aby zrozumieć, czym charakteryzuje się spółka sp. z o.o. sp. k., trzeba wiedzieć, co to jest spółka komandytowa. W tym ostatnim przypadku mowa jest o formie opodatkowania, która zakłada rozdzielenie odpowiedzialności pomiędzy wspólników. W spółce komandytowej mogą oni przyjąć jedną z dwóch ról:
- komplementariusz – wspólnik, który ma decydujący wpływ na podejmowanie decyzji biznesowych, lecz z drugiej strony w pełni odpowiada za zobowiązania spółki (tzn. odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem),
- komandytariusz – słabością takiego rozwiązania jest brak możliwości kierowania spółką oraz jej reprezentowania. Komandytariusz nie musi jednak mierzyć się z pełną odpowiedzialnością za powstałe zobowiązania. Odpowiedzialność ta ogranicza się do wysokości sumy komandytowej. W praktyce komandytariusz jest pasywnym inwestorem, który wprowadza do spółki kapitał rzeczowy lub finansowy.
Spółka z o.o. sp. k. to taka struktura przedsiębiorstwa, w której komplementariuszem zostaje osoba prawna, a konkretnie – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To ważne, ponieważ sama sp. z o.o. jest podmiotem, w przypadku którego odpowiedzialność wspólników ogranicza się do wysokości wniesionych wkładów. W efekcie, rozwiązanie to sprawia, że komplementariuszem o nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania zostaje podmiot, który sam w sobie ma ograniczoną odpowiedzialność.
Przykład Pan Jan prowadzi przedsiębiorstwo transportowe w formie spółki z o.o. sp. k. Jego wspólnik, komandytariusz, pan Marek, wnosi kapitał, ale na co dzień nie uczestniczy w zarządzaniu spółką i odpowiada za jej zobowiązania tylko do wysokości ustalonej sumy komandytowej. |
Reprezentacja spółki. Jak to wygląda w praktyce?
W przypadku opisywanej formy prawnej komplementariuszem jest spółka z o.o. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych jest to zatem podmiot uprawniony do reprezentacji spółki komandytowej. To jeszcze nie wszystko, ponieważ w praktyce zarząd spółki z o.o. odpowiada również za:
- prowadzenie bieżących spraw spółki,
- podpisywanie umów.
Ważne Czy komandytariusz może reprezentować spółkę? Co do zasady nie, aczkolwiek jest pewien wyjątek od tej zasady. Mowa tu o sytuacji, w której działa on jako pełnomocnik bądź prokurent. |
Spółka z o.o. sp.k. – kwestie podatkowe
Nie sposób mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej bez poruszenia zagadnień związanych z podatkami. Nie inaczej jest w przypadku sp. z o.o. sp. k. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że komandytariusz oraz komplementariusz to dwa odrębne podmioty. Nie pozostaje to bez wpływu na kwestie podatkowe.
Jeszcze kilka lat spółka komandytowa, jako spółka osobowa, sama nie płaciła podatku dochodowego. Zamiast tego, wspólnicy indywidualnie opodatkowywali osiągane dochody w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub prawnych (CIT). Obecnie, po zmianach wprowadzonych w 2021 roku, sytuacja wygląda inaczej. Niestety – gorzej z punktu widzenia przedsiębiorców. Obecnie bowiem mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem, ponieważ:
- spółka komandytowa jest rozliczana w ramach podatku CIT,
- wspólnicy odprowadzają PIT lub CIT na etapie wypłaty części lub całości zysku (dywidendy).
Umowa spółki z o.o. sp. k. Jakie są obowiązki wspólników?
W celu stworzenia sp. z o.o. sp. k. konieczne jest sporządzenie umowy. Reguluje się w niej szczegóły współpracy pomiędzy wspólnikami. To właśnie w umowie określa się m.in.:
- wysokość wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników (oraz ich formę, ponieważ wkład ten może być rzeczowy lub finansowy),
- sposób podziału zysków,
- zasady reprezentacji,
- wysokość sumy komandytowej,
- wskazanie spółki z o.o. pełniącej rolę komplementariusza.
Ważne Spółka z o.o. sp. k. to dość skomplikowana (m.in. z uwagi na wymóg prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych), lecz bezpieczna forma prowadzenia działalności gospodarczej. |
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa – wady i zalety. Podsumowanie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa to rozwiązanie, które nie bez powodu zyskuje na znaczeniu. Można dzięki niemu prowadzić działalność biznesową nawet na większą skalę, chroniąc się jednak przed nadmiernym ryzykiem za zobowiązania spółki.
Warto zdecydować się na sp. z o.o. sp.k. w sytuacji, gdy przedsiębiorca chce chronić majątek prywatny, zachowując jednocześnie kontrolę nad firmą. Rzecz jasna, wybór formy prawnej przedsiębiorstwa nie powinien być dokonywany pochopnie. Należy mieć na uwadze słabości opisywanego rozwiązania. Zalicza się do nich m.in. podwójne opodatkowanie oraz konieczność prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych.