big-K24-min

Wrzuć w koszty zakup skutera

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> Wrzuć w koszty zakup skutera

Początki prowadzenia własnej działalności zazwyczaj są bardzo trudne, bo z jednej strony trzeba stale inwestować, aby firma się rozkręcała, a z drugiej na to inwestowanie nie ma pieniędzy. W tej sytuacji większość porad, jakie kieruje się do rozpoczynających przedsiębiorców wiąże się z poszukiwaniem oszczędności przez odliczanie inwestycji od podatku.

Samochód w firmie nie zawsze dobrym rozwiązaniem

Do firmy kupuje się wiele różnych rzeczy zależnie od jej profilu działalności, ale dwie rzeczy, które znajdą swoje miejsce w każdej firmie, to telefon i środek transportu. Zazwyczaj stawia się na samochód, jednak ten rodzaj pojazdu ma sporo wad w kontekście początkującego właściciela firmy. Utrzymanie samochodu jest drogie, podobnie, jak i sam zakup. Trzeba obowiązkowo opłacać składki ubezpieczenia, wykonywać okresowe przeglądy, dokonywać kosztownych napraw a do baku wlewać spore ilości paliwa.

Dodatkowo odliczenie kosztów zakupu i eksploatacji samochodu od podatku też nie jest takie proste, ponieważ podlega szczególnym przepisom o kosztach uzyskania przychodu i środków trwałych w firmie. Ograniczeniu podlega m.in. wysokość podatku naliczonego podczas zakupu pojazdu, która nie może przekroczyć 60% oraz kwotowo 6 tys. zł. Nie można tez od VAT-u odliczać kosztów paliwa do pojazdu.

Warto też zaznaczyć w tym miejscu, że wygodne korzystanie z programu do faktur pozwala na oszczędność czasu i pomaga uniknąć błędu.

A może skuter?

Jednym z ciekawszych rozwiązań w tym zakresie może być zakup motoroweru albo skutera.  Dla wielu osób tego rodzaju pojazdy kojarzą się bardziej z rekreacyjną jazdą nastolatków, a nie wykonywaniem zawodowych obowiązków, a jednak zalety, jakie posiadają te pojazdy są bardzo przekonujące. Trzeba tylko uważać na pojemność silnika podczas zakupu, ponieważ zgodnie z przepisami do tej grupy pojazdów zalicza się wyłącznie te rozwijające maksymalną prędkość 45 km/h. Motorower i skuter – jako dwukołowce – są mniejsze, łatwiejsze do parkowania i znacznie tańsze w eksploatacji. Poza tym można nimi dojechać w miejsca, w które samochód nie wjedzie.

Przepisy podatkowe jak najbardziej umożliwiają posiadanie tego typu pojazdu firmowego pod warunkiem, że wykaże się związek z bezpośrednią działalnością firmy. Jeśli skuter będzie służył dojazdom do klientów, może zostać wpisany na listę środków trwałych firmy i będzie podlegał tym samym zasadom eksploatacji oraz odliczeń, co inne środki trwałe.

W świetle przepisów prawa ani motorower, ani skuter nie są zaliczane do pojazdów samochodowych, a także nie wspomina o nich art. 22 i 23 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzięki takiej klasyfikacji właściciel firmy, który zdecyduje się na zakup może w całości odliczyć podatek. W koszty firmowe, czyli inaczej koszty uzyskania przychodu można też wliczyć wydatki związane z eksploatacją skutera lub motoroweru. Do takich wydatków zalicza się paliwo, koszty ubezpieczenia, koszty napraw w razie awarii oraz zakup części zamiennych. Koszty te odlicza się także od VAT-u. W sumie wartość wszystkich odliczeń może wynieść nawet 42% wartości zakupionego pojazdu. Ponieważ warunkiem uznania za środek trwały firmy jest wykazanie bezpośredniego wpływu nabytego przedmiotu czy urządzenia na powstawanie dochodu, nie kwalifikuje się do tej grupy odzież ochronna, ale można z powodzeniem doliczyć bagażnik, jeśli wozi się w nim narzędzia.

Motorower lub skuter stają się środkiem trwałym w firmie, jeśli są używane powyżej jednego roku. Warunkiem jest sporządzenie odpowiedniego dokumentu. Jak wszystkie urządzenia mechaniczne ulegają one zużyciu, określanemu formalnie jako amortyzacja. Jest ona również wartością odpisywaną od całego majątku firmy poprzez zastosowanie jednej z trzech przyjętych metod – liniowej, indywidualnej lub podwyższonej. Stawkę ustala się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest też ona uzależniona od ceny samego skutera czy motoroweru, bowiem po przekroczeniu „magicznej granicy” wartości 3500 zł zmieniają się zasady odpisów amortyzacyjnych.

Istotną zaletą w świetle przepisów jest także możliwość posiadania zarówno samochodu firmowego, jak i motoroweru – pod warunkiem wykazania ich niezbędności w działaniu przedsiębiorstwa.

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1565

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *