Anna Kruk
Zwolnienie z VAT w całej UE dla małych przedsiębiorców uprości transakcje pomiędzy firmami unijnymi. Dostosowanie polskich przepisów do regulacji Wspólnoty uprości obowiązki administracyjne dotyczące podatku od towarów i usług u małych podmiotów. Ułatwi też sprzedaż transgraniczną i pozwoli firmom skierować swoją ofertę do szerszego grona klientów – także tych z innych krajów członkowskich.
Zmiany w przepisach dotyczących zwolnienia z VAT w krajach UE
Zwolnienie z VAT to preferencja, która przysługuje przedsiębiorcom we wszystkich krajach Unii Europejskiej – oczywiście po spełnieniu określonych warunków. Jednak do końca 2024 r. podatnik, który nie miał siedziby działalności gospodarczej w Polsce, musiał rozliczać VAT już od pierwszej dokonanej tu transakcji. W praktyce podatnik z zagranicy nie mógł korzystać z Polsce ze zwolnienia z VAT, niezależnie od wysokości osiąganego przez siebie obrotu. Działało to też w drugą stronę – podmiot mający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce musiał rozliczać VAT ze sprzedaży do innych krajów UE, nawet jest korzystał ze zwolnienia z VAT.
Stan ten zmienił się z dniem 1 stycznia 2025 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT. Celem nowego aktu prawnego jest implementacja dyrektywy Rady (UE) 2020/285 i dyrektywy Rady (UE) 2022/542. Ma ona uprościć formalności wymagane od firm zwolnionych z VAT.
Zwolnienie z VAT w całej UE – nowe przepisy
Od 1 stycznia 2025 r. w ustawie o VAT znajduje się nowododany art. 113a, który szczegółowo reguluje kwestię zwolnienia z VAT dla podmiotów unijnych niemających siedziby działalności w Polsce.
Zgodnie z tym przepisem, zwolnienie z VAT w całej UE przysługuje podatnikowi, który spełnia poniższe warunki:
1) całkowita roczna wartość dostaw towarów i świadczenia usług dokonanych w roku podatkowym, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium UE, z wyłączeniem podatku od wartości dodanej, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju, z wyłączeniem podatku (roczny obrót na terytorium UE), nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 000 euro;
2) wartość sprzedaży netto nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200 000 zł;
3) podatnik nie wykonuje na terytorium kraju czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy.
Przed rozpoczęciem korzystania ze zwolnienia przedsiębiorca musi powiadomić państwo członkowskie, w którym ma siedzibę firmy, o zamiarze korzystania ze zwolnienia z VAT w swoim kraju oraz uzyskać indywidualny numer identyfikacyjny zawierający kod EX.
Obowiązki związane z korzystaniem ze zwolnienia z VAT w krajach UE
Dodatkowym warunkiem zachowania zwolnienia z VAT w całej UE jest składanie za okresy kwartalne informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE.
Ministerstwo Finansów szacuje, że na wprowadzonej od 1 stycznia 2025 r. zmianie skorzysta około 6 tys. polskich przedsiębiorców.
Podsumowanie
Zwolnienie z VAT w całej UE to zmiana, na której skorzystają zarówno polskie małe firmy chcące prowadzić sprzedaż transgraniczną, jak i podmioty zagraniczne kierujące swoją ofertę na teren Polski. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba złożyć w swoim urzędzie skarbowym powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim spoza Polski.