big-K24-min

Solidarna odpowiedzialność w podatku VAT

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Solidarna odpowiedzialność w podatku VAT

Solidarna odpowiedzialność za rozliczanie podatku VAT może wywołać bardzo negatywne dla przedsiębiorców skutki. Wielu właścicieli firm wyraża uzasadnioną obawę, że z dniem wprowadzenia zmian w podatku VAT w życie, czyli od 1 października 2013 roku, będzie ponosić finansową odpowiedzialność w podatku od towarów i usług za nierzetelnego kontrahenta. Czy rzeczywiście takie sytuacje będą mogły mieć miejsce w najbliższej przyszłości?

Zmiany w podatku VAT

Resort finansów od kilku miesięcy wprowadza sukcesywnie zmiany w podatku od towarów i usług. Niemniej jednak VAT 2014 da się najbardziej we znaki przedsiębiorcom, którzy realizują duże transakcje z kontrahentami. Zmiany w prawie będą już odczuwalne nie od 1 stycznia 2014 roku, ale od 1 października 2013 roku.

W tym właśnie dniu wejdzie w życie ważna zmiana dla podatników VAT w ustawie o tym podatku, w związku z wprowadzeniem ustawy z dnia 26 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności za rozliczanie podatku VAT. 2014 rok będzie stał więc pod znakiem praktycznego dostosowywania się do nowych przepisów obowiązujących w Polsce.

Na czym polega solidarna odpowiedzialność w podatku VAT?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że solidarna odpowiedzialność w podatku VAT za rozliczenie podatku VAT będzie ciążyła na przedsiębiorcach trudniących się wyłącznie handlem paliwami, stalą lub złotem. Przeciętny przedsiębiorca zajmujący się więc handlem detalicznym np. odzieżą czy obuwiem, nie odczuje zmian w tym zakresie. Inni mogą jednak rzeczywiście w konsekwencji uchylania się kontrahenta od rozliczenia podatku VAT z fiskusem, być zmuszeni zapłacić taki podatek samodzielnie. W przypadku, gdy dostawca towarów lub usług nie zapłaci podatku należnego fiskusowi, ten może domagać się, na gruncie nowego prawa o VAT, zapłaty zaległości podatkowych również od nabywcy.

W ustawie o VAT obecnie zostanie dodany dział Xa „Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w szczególnych przypadkach”. Art. 105a nowej ustawy o VAT wskazuje, ze „podatnik VAT na rzecz którego dokonano dostawy towarów, odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę dokonaną na rzecz tego podatnika, jeżeli:

1) wartość towarów, nabywanych od jednego podmiotu dokonującego ich dostawy, bez kwoty podatku przekroczyła w danym miesiącu kwotę 50 000 zł, oraz

2) w momencie dokonania dostawy towarów, podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę tych towarów lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.”

Sprawdź więcej porad z kategorii podatki.

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1565

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *