big-K24-min

Kasy fiskalne online – dla kogo obowiązkowe?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Kasy fiskalne online – dla kogo obowiązkowe?

Kasy fiskalne online już od początku 2020 r. staną się obowiązkowe dla trzech dużych branż. Nowy wymóg obejmie m.in. mechaników i wulkanizatorów. Sprawdź, z czym wiąże się wprowadzenie kasy online’owej w działalności. Dowiedz się też, czy możesz skorzystać z ulgi do 700 zł i dlaczego nie warto odkładać zakupu urządzenia na ostatnią chwilę.

Przepisy dotyczące kas fiskalnych online weszły w życie już w maju 2019 r. Wtedy też na półkach salonów sprzedaży pojawiły się pierwsze urządzenia nowej generacji. Dla większości przedsiębiorców dobrowolne, wkrótce staną się obowiązkowe w niektórych branżach.

Kasa fkalna online – czym jest

Pod względem wyglądu, budowy i obsługi kasa fiskalna online nie różni się od urządzeń tradycyjnych z elektroniczną kopią paragonu. Najważniejszym zadaniem modeli online’owych w dalszym ciągu jest rejestrowanie obrotu i kwot podatku oraz drukowanie paragonów. Kasy fiskalne online zostały jednak wyposażone w inną ważną funkcję – przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – zaawansowanego systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Centralne Repozytorium Kas, na podstawie przesyłanych przez kasy danych, analizuje poprawność transakcji dokonywanych przez przedsiębiorców. Pozwala szybciej wykrywać poważne nadużycia podatkowe i przeciwdziałać im. System CRK kontroluje np. poprawność zaprogramowanych stawek VAT. Dzięki niemu administracja skarbowa uzyskuje też dane m.in. o braku obowiązkowego przeglądu technicznego kasy.

Dla kogo kasy online od 1 stycznia 2020 r.

Pierwszą grupą zobowiązaną do obowiązkowej wymiany kas na urządzenia online’owe są mechanicy, wulkanizatorzy oraz właściciele stacji paliw. Zgodnie bowiem ze znowelizowanymi przepisami, kasy fiskalne online muszą stosować podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, a także usługi w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów.

Kasy fiskalne online dla warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacyjnych i stacji paliw będą obowiązkowe od 1 stycznia 2020 r.

Warto przy tym pamiętać, iż dnia 1 stycznia 2020 r. kasa online’owa u mechanika, wulkanizatora czy na stacji paliw musi być już zafiskalizowana i gotowa do rejestrowania sprzedaży. Formalności lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę. Szczególnie, że obowiązek wymiany kas obejmie całkiem spore branże. Tuż przed końcem roku może wystąpić deficyt najpopularniejszych modeli, dobrze trafiających w potrzeby tych grup zawodowych.

W następnej kolejności obowiązek wymiany urządzeń obejmie stacjonarną gastronomię, obiekty noclegowe i składy opału. Dla tych podatników kasy online’owe staną się obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Najwięcej czasu na wymianę kas dano lekarzom, prawnikom, fryzjerom, kosmetyczkom, firmom budowlanym i klubom fitness. Terminem wprowadzenia kas online’owych dla tych branż jest 1 stycznia 2021 r.

Ulga na kasę fiskalną online

Zakup nowego urządzenia fiskalnego wiąże się ze sporym wydatkiem. Ustawodawca przewidział jednak możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł dla podatników zobowiązanych przepisami do wymiany kas. Z ulgi na kasę online można skorzystać, nawet jeśli podatnik już wcześniej dokonał takiego odliczenia przy zakupie swojego pierwszego urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Kasy fiskalne online – nowe obowiązki

Wprowadzenie urządzenia online’owego w działalności wiąże się w zasadzie tylko z jednym nowym obowiązkiem. Konieczne jest zapewnienie kasie stałego połączenia z Internetem. Dostępne na rynku kasy różnią się możliwościami pod tym względem. W zależności od modelu, łączą się z siecią przez LAN/Ethernet, Wi-Fi, sieć komórkową czy USB podłączone do komputera z Internetem. Warto więc przed wyborem kasy przeanalizować możliwości firmy pod tym względem.

Sprawdź więcej porad z kategorii podatki.

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1565

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *