big-K24-min

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r.

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r.

Mikrorachunek podatkowy jest obowiązkowy dla wszystkich podatników – przedsiębiorców i osób fizycznych – to w rzeczywistości spore uproszczenie w płatności podatków. Sprawdź, jak go prawidłowo wygenerować, jak wpłacać PIT, CIT i VAT na nowych zasadach i dlaczego należy uważać na oszustów.

Od 1 stycznia 2020 r. nie będzie można wpłacać należności podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT na dotychczas obowiązujące numery rachunków urzędów skarbowych. Zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i właściciele firm, wpłacać będą należności na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dotychczasowe numery rachunków urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r.

Mikrorachunek podatkowy – uproszczenie dla przedsiębiorców

Celem zmian jest ułatwienie podatnikom wywiązywania się ze swoich obowiązków podatkowych. Od 1 stycznia 2020 r. nie będziemy już wybierać oddzielnych numerów rachunków – wszystkie należności z tytułu podatków PIT, CIT i VAT wpłacać będziemy na jeden rachunek – indywidualny dla każdego podatnika. Ograniczy to liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, dzięki wprowadzeniu mikrorachunku podatkowego łatwiej i szybciej będzie można uzyskać potrzebne zaświadczenia, m.in. o niezaleganiu w podatkach.

Na mikrorachunek podatkowy wpłacimy nie tylko bieżące należności podatkowe, ale też m.in. odsetki za zwłokę oraz koszty upomnienia. Natomiast wszelkiego rodzaju zwroty z podatków PIT, CIT i VAT dokonywane będą na zasadach obowiązujących obecnie – na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy podatnika.

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy

Spełnienie nowego wymogu ustawodawcy jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego i skorzystać z Generatora mikrorachunku podatkowego. Numer mikrorachunku można też uzyskać w dowolnym urzędzie skarbowym. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące podatnikami VAT przy generowaniu numeru mikrorachunku podają numer PESEL. Natomiast osoby prowadzące działalność lub będące podatnikami VAT, a także płatnicy podatków i składek ZUS – numer NIP.

Wystarczy podać na stronie odpowiednio numer NIP lub PESEL, a system wygeneruje numer mikrorachunku podatkowego. Zostaje on przydzielony danej osobie raz i nie zmienia się, nawet przy zmianie miejsca zamieszkania, miejsca prowadzenia działalności czy nazwiska. Numer ten można sprawdzić w każdej chwili, z dowolnego miejsca – wystarczy wpisać w generatorze numer PESEL lub NIP. System zawsze wygeneruje ten sam numer mikrorachunku.

Mikrorachunek podatkowy w praktyce

Od 1 stycznia 2020 r. wszystkie należności z tytułu PIT, CIT i VAT należy wpłacać na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Pozostałe podatki natomiast wpłacać się będzie na dotychczasowych zasadach – na rachunki urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem udostępnionym przez Krajową Administrację Skarbową. Warto przy tym sprawdzić, czy potrzebny nam numer nie uległ zmianie od 1 stycznia 2020 r.

W przypadku podatników oczekujących na przyznanie numeru NIP lub PESEL, wygenerowanie mikrorachunku z oczywistych przyczyn nie jest możliwe. Należy wtedy wpłacić należny podatek na rachunek właściwego podatnikowi urzędu skarbowego zgodnie z wykazem udostępnionym przez KAS od 1 stycznia 2020 r. W tytule przelewu podajemy numer posiadanego dokumentu – dowodu osobistego, paszportu itp., dzięki któremu urząd skarbowy będzie w stanie nas zidentyfikować, a wpłatę prawidłowo rozliczyć.

Uwaga na oszustów

Wygenerowanie mikrorachunku podatkowego jest bezpłatne i nie wiąże się z żadnymi kosztami. Ministerstwo Finansów ostrzega przed próbami wyłudzenia, które mogą się pojawić w związku z wejściem w życie nowego obowiązku. Podkreśla, iż do tworzenia numeru mikrorachunku służy wyłącznie udostępniony na podanej wcześniej stronie generator.

Przestrzega przed korzystaniem z innych stron internetowych i wpłacaniem należności na numery rachunków wysłanych do przedsiębiorcy e-mailem lub SMS-em. Takie wiadomości praktycznie w każdym przypadku będą próbą wyłudzenia.

Sprawdź więcej porad z kategorii podatki.

 

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *