Rafal Morawski
Każdy podatnik VAT, prowadzący sprzedaż towarów lub usług dla innych firm, ma obowiązek sporządzania faktury VAT. Tak dokumentuje się transakcje. Możesz zawrzeć w tym dokumencie informacje takie jak: rodzaj produktu lub usługi, dane kontrahentów, wykazana cena netto i wysokość podatku. Należy wziąć też pod uwagę to, że część przedsiębiorców, zarówno sprzedawców jak i nabywców, jest zwolniona z płacenia VAT. Nie są oni wtedy zarejestrowani jako płatnicy VAT i jako sprzedawcy, nie wystawiają za swoje towary faktury VAT. W takim wypadku firma ma obowiązek wystawienia za transakcję faktury bez VAT. Więcej o samych fakturach i ich wzorach przeczytasz w naszym wpisie na blogu – Jak powinna wyglądać faktura VAT i faktura bez VAT?
Sektory zwolnione z płacenia VAT
W Polsce do sektorów gospodarki, które są zwolnione z płacenia VAT, należą m.in. usługi finansowe, medyczne czy edukacyjne. Przy wystawianiu faktury istotne jest też, z jakiego kraju pochodzi kontrahent. W państwach UE zwolnieniem z VAT objęte są różne sektory. Niekiedy, w przypadku transakcji międzynarodowych, dochodzi do tzw. odwrotnego obciążenia. By zapobiec podwójnemu opodatkowaniu, zapłata podatku VAT przechodzi ze sprzedawcy na nabywcę. Faktura bez VAT musi wtedy zawierać dopisek „odwrotne obciążenie”. Więcej o tym przeczytasz w Faktura bez VAT — wymagania, przykłady, zwolnienia.
Faktura pro-forma faktury bez VAT
Fakturę bez VAT (podobnie jak fakturę VAT) można też przygotować w formie faktury pro-forma. To niezobowiązujący strony dokument, który stanowi propozycję faktury przedstawianej klientowi. Faktura pro-forma jest swego rodzajem ofertą, kosztorysem lub formą wyceny, która nie powoduje zobowiązania podatkowego ani skutków prawnych. Faktura pro-forma daje klientowi pojęcie na temat ceny i kształtu ostatecznej faktury VAT lub faktury bez VAT, które podlegają negocjacjom stron. Co ważne – faktura pro-forma to nie jest ogólny wzór faktury wystawiany przez przedsiębiorstwo. Charakteryzuje się sporządzaniem imiennym i pod konkretną transakcję, z zachowaniem wszystkich elementów prawdziwej faktury VAT lub faktury bez VAT.
Jak wystawić fakturę pro-forma w programie Faktura VAT 2022?
Wystawienie faktury pro-forma jest łatwe.
- W głównym oknie programu, w polu Nowy Dokument wybieramy Sprzedaży lub wciskamy F2.
- W nowym oknie wybieramy pozycję Faktura pro-forma. Jeśli chcemy stworzyć pro-forma faktury bez VAT, musimy zaznaczyć po prawej stronie okna pozycję “podatnik zwolniony z VAT”.
- Pojawi się okno wprowadzania danych. Musimy uzupełnić wszystkie dane transakcji i dodać towary lub usługi. Jeśli chcesz wystawić pro-formę bez VAT zaznacz to w odpowiednich polach do uzupełnienia o podatku VAT.
- Zaglądamy do zakładki Podsumowanie i w lewym górnym rogu programu klikamy Zapisz. Faktura pro-forma jest gotowa i zapisana w Liście dokumentów.
Jak wystawić fakturę bez VAT w programie Faktura VAT 2022?
Stworzenie gotowej faktury bez VAT nieco się różni.
- W głównym oknie programu, w polu Nowy Dokument klikamy na Sprzedaży lub wciskamy F2.
- W nowym oknie wybieramy pozycję Faktura. Jednocześnie pamiętajmy, aby po prawej stronie okna zaznaczona była pozycja “podatnik zwolniony z VAT”.
- Pojawi się okno wprowadzania danych. Musimy uzupełnić wszystkie dane transakcji i dodać towary lub usługi.
- Zaglądamy do zakładki Podsumowanie i w lewym górnym rogu programu klikamy Zapisz. Faktura VAT jest gotowa i zapisana w Liście dokumentów. Możemy też ją wydrukować, klikając na Drukuj.
Zmiana faktury pro-forma na fakturę VAT
W programie Faktura VAT 2022 możemy też łatwo przerobić fakturę pro-forma w fakturę bez VAT.
- Wejdź w zakładkę Faktury wybieramy Lista dokumentów.
- W nowym oknie, po lewej stronie wybieramy Faktury pro-forma.
- Wybieramy z listy odpowiednią pozycję, klikamy PPM i z menu wybieramy faktura pro-forma -> faktura VAT.
Program automatycznie przekonwertuje fakturę pro-forma w fakturę bez VAT, z zachowaniem wszystkich wymaganych prawnie elementów.