big-K24-min

Faktura marża

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Kalisz >> Faktura marża

Faktura marża jest odmianą faktury VAT. Wystawiana jest ona w sytuacji, w której płatnik VAT pobiera za sprzedaż np. niektórych rodzajów używanych towarów marżę. Płatnik VAT rozlicza wtedy zapłatę podatku nie od całości sprzedaży, lecz tylko od kwoty, która stanowi różnicę między tą, za którą zakupił towar a tą, za którą ją sprzedał. W ten sposób płaci znacznie niższy podatek VAT, wystawiając jednocześnie fakturę VAT marża. Może to robić na podstawie przepisów ustawy o VAT, które traktują o marży.

Kiedy stosuje się fakturę marża?

Najczęściej wspomniane przepisy ustawy o VAT dotyczą płatników VAT trudniących się sprzedażą używanych towarów. Takich jak samochody, dzieła sztuki, antyki, przedmioty kolekcjonerskie lub niektóre usługi turystyczne. Płatnicy VAT mogą wystawiać fakturę marżę, o ile sprzedawane towary nabyli:

  • od osób i podmiotów, które nie są płatnikami VAT,
  • od podatników zwolnionych z VAT na podstawie zwolnienia przedmiotowego i podmiotowego,
  • od podatników, którzy sami zastosowali procedurę przy użyciu faktury marża.

Ważne, aby płatnik VAT uwzględnił na fakturze marża oznaczenie „procedura marży — towary używane”. Podatek VAT od towarów używanych i tym samym transakcji w oparciu o fakturę VAT marża wynosi 23%. Wyjątkiem są przedmioty przeznaczone do eksportu, wtedy VAT wynosi 0%. Więcej o marży i sposobie jej rozliczania przeczytasz w naszym wpisie na blogu – Co jest faktura marża, co zawiera i kiedy można ją wystawić?

Ewidencja w systemie marży VAT

Każda zarejestrowana działalność gospodarcza musi prowadzić rejestr biznesowy. Jest on potem podstawą do sporządzania rachunków, deklaracji podatkowych VAT oraz wystawiania faktur VAT, w tym faktur marży. Firma nie musi wnioskować o stosowanie faktur marży. Musi jednak prowadzić ewidencję, która obejmuje księgi inwentarzowe i wszystkie faktury zarówno transakcji sprzedaży jak i kupna. Na fakturze marża nie widnieje stawka podatku do zapłaty od marży. Płatnik VAT musi ją obliczyć samodzielnie i odprowadzić w urzędzie skarbowym. Wszystkie towary, które zostały sprzedane przez płatnika VAT przy zastosowaniu procedury faktury VAT marża, muszą być zgłoszone w zeznaniu VAT. Do prowadzenia ewidencji faktur świetnie sprawdzi się program Faktura VAT 2022. Zobacz, jak za jego pomocą sporządzić przykładową fakturę VAT marża

Jak wystawić fakturę marża w programie Faktura VAT 2022?

Stworzenie gotowej faktury marża wykonuje się w następujący sposób. 

  • W głównym oknie programu, w polu Nowy Dokument klikamy na Sprzedaży lub wciskamy F2.

Program do fakturowania - nowy dokument - sprzedazy

  • W nowym oknie wybieramy pozycję Faktura marża. Jeśli chcemy, możemy też zaznaczyć pozycję faktura uproszczona w dolnej części okna. 

18 - program do fakturowania - faktura marza

  • Pojawi się okno wprowadzania danych. Musimy uzupełnić wszystkie dane transakcji i dodać towary lub usługi. Towary i usługi dodawać możemy z listy wcześniej przygotowanych lub wprowadzić nowe. 

3-wprowadzanie-danych-do-faktury-numer_-daty

4-wprowadzanie-danych-do-faktury-dane-o-firmach

5-wprowadzanie-danych-do-faktury-towary_-uslugi

  • Zaglądamy do zakładki Podsumowanie i w lewym górnym rogu programu klikamy Zapisz. Faktura marża jest gotowa i zapisana w Liście dokumentów

Możemy też ją wydrukować, klikając na Drukuj lub upewnić się przed drukiem, że wszystko jest w porządku poprzez Podgląd wydruku

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1565

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *