Anna Kruk
Jak wystawić fakturę za sprzedaż złomu? Prawidłowe udokumentowanie takiej transakcji ma duże znaczenie – błędy mogą bowiem skutkować dotkliwymi karami. Sprawdź, jaki mechanizm zastosować w takiej fakturze i w jakich przypadkach sprzedaż złomu uznawana jest za działalność gospodarczą, w a jakim za czynność okazjonalną.
Jak wystawić fakturę za sprzedaż złomu? Przepisy
W czasach, gdy ustawa o VAT wyznaczała dla wielu transakcji krajowych obowiązek zastosowania odwrotnego obciążenia, sprzedaż złomu podlegała właśnie temu mechanizmowi. Obecnie jednak odwrotne obciążenie stosuje się wyłącznie do importu usług oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., zastąpiły mechanizm odwrotnego obciążenia systemem podzielonej płatności (split payment).
Faktura split payment za sprzedaż złomu
Jak wystawić fakturę za sprzedaż złomu w aktualnym stanie prawnym? Obowiązują zasady ogólne i stawka 23% VAT. Jeśli jednak kwota transakcji przekracza 15.000 zł, należy w niej zaznaczyć mechanizm podzielonej płatności jako sposób rozliczenia.
Nabywca złomu, który otrzyma fakturę split payment, dzieli płatność na dwie części. Wynikającej z dowodu zakupu kwotę netto wpłaca na rachunek bankowy przedsiębiorcy będącego sprzedawcą. Natomiast kwotę VAT wpłaca na jego rachunek VAT. Każdy podatnik ma taki indywidualny rachunek przydzielony przez bank, w którym posiada konto firmowe.
Ważne! Jeśli kwota transakcji nie przekracza 15.000 zł, nie trzeba wystawiać faktury split payment. Przedsiębiorca może jednak dobrowolnie zaznaczyć sposób rozliczenia w systemie podzielonej płatności. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że jedna transakcja może być dokumentowana kilkoma fakturami. Znaczenie ma w tym przypadku jednolitość transakcji, a nie liczba faktur, na którą ją podzielono.
Sprzedaż złomu przez osobę fizyczną
Sprzedaż złomu może zostać uznana za okazjonalną – nie podlega wtedy opodatkowaniu. Jeśli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej dokonuje czynności w zakresie sprzedaży złomu, która mieści się w definicji zarządzania własnym majątkiem, nie musi płacić podatku dochodowego, VAT ani PCC. Ważne jest, by pomiędzy nabyciem a sprzedażą złomu upłynęło minimum 6 miesięcy. Jeśli okres ten jest krótszy, dochód ze zbycia złomu będzie opodatkowany.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku regularnego uzyskiwania dochodu ze sprzedaży złomu czynności wykonywane przez daną osobę fizyczną mogą nosić znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej. Granica pomiędzy sprzedażą okazjonalną a stałą może okazać się dość płynna. Warto więc mieć na uwadze, że w pewnych okolicznościach taka działalność może wymagać od osoby fizycznej zarejestrowania firmy i wystawiania faktur VAT.
Jak wystawić fakturę za sprzedaż złomu w programie Faktura VAT 2024?
Wykorzystanie funkcjonalnych systemów sprzedaży znacznie ułatwia prowadzenie firmy. Jak wystawić fakturę za sprzedaż złomu w programie Faktura VAT 2024? Zostało to maksymalnie uproszczone. Wystarczy z menu górnego wybrać „Faktury”, kliknąć ikonę „Nowy”, następnie z rozwiniętej listy wybrać „Dokument sprzedaży” i zaznaczyć odpowiednią ikonę. Opcja wystawienia „Faktury ZŁOM” to nowość wprowadzona w aktualnej wersji programu.
W wystawianym na podstawie schematu „Faktury ZŁOM” dokumencie sposób rozliczenia według mechanizmu podzielonej płatności zostaje ustawiony automatycznie. Można go oczywiście zmienić. W czytelnym edytorze wystarczy wprowadzić wszystkie potrzebne dane, zapisać fakturę, a następnie wydrukować lub wysłać nabywcy w postaci elektronicznej.