big-K24-min

Co zrobić, kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> Co zrobić, kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne?

Czasem można się spotkać z sytuacją, w której otrzymuje się wezwanie do zapłaty z tytułu operacji gospodarczej, której się nie dokonywało, lub takie, które wygląda delikatnie mówiąc podejrzanie. W takim wypadku, należy zweryfikować poprawność dokumentu i ocenić, czy rzeczywiście zaistniała podstawa jego wystawienia. W jaki sposób to zrobić? Sprawdź, kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne, jak rozpoznać fałszywe wezwanie do zapłaty i jak napisać odwołanie od wezwania do zapłaty!

Kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne?

Gdy otrzyma się wezwanie do zapłaty, warto zweryfikować je pod kątem formalnym. Kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne, dłużnik nie musi regulować dotyczącego go zadłużenia. Może stać się tak m.in., gdy nastąpi:

Pomyłka w danych i informacjach na wezwaniu

Przy sprawdzaniu, czy wezwanie do zapłaty jest ważne, należy stwierdzić, czy zostało wysłane do właściwej osoby. Zdarza się bowiem tak, że wierzyciel przesyła dokument nie temu dłużnikowi, co trzeba, np. ze względu na popełnienie błędu przy przepisywaniu danych właściwego wierzyciela.

Kolejne, co powinno się sprawdzić, to dane wierzyciela oraz należności, której dotyczy monit. Warto zweryfikować, czy adresat ponaglenia jest rzeczywistym wierzycielem, czy ma prawo się za niego podawać, oraz czy podane przez niego dane dot. należności (np. numer klienta i umowy, numer faktury, kwota) zgadzają się z tymi, które posiada dłużnik.

Jeśli monit trafił do niewłaściwej osoby, został wystawiony przez podmiot nieuprawniony lub z nieprawidłowymi danymi o należności, można podważyć wezwanie do zapłaty. Wskazanie dostrzeżonych braków formalnych uniemożlwiających uznanie go za rzeczywiste powinno w zupełności wystarczyć.

Przedawnienie roszczenia z wezwania

Warto też sprawdzić termin wymagalności roszczenia – możliwe bowiem, że nie nastąpił lub wręcz przeciwnie – sprawa się przedawniła. Do przedawnienia sprawy dochodzi, gdy nie otrzymało się innych monitów, ponagleń i dokumentów na kształt wezwania do zapłaty, które jej dotyczą, w czasie

  • 6 lat dla roszczeń majątkowych, np. prawa do zachowku; 
  • 3 lat w przypadku czynszu najmu, abonamentów i roszczeń związanych z prowadzeniem firmy; 
  • 2 lat dla roszczeń tytułu sprzedaży; 
  • rok od wykrycia wady w przypadku zadośćuczynienia z tytułu rękojmi;

Kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne z powodu przedawnienia, odwołanie od wezwania do zapłaty polega na udzieleniu wierzycielowi odpowiedzi z przytoczeniem przepisu, w oparciu o który stwierdzono przedawnienie długu. 

Należność uregulowana

Dodatkowo, wezwanie do zapłaty jest nieważne kiedy dłużnik uregulował zadłużenie. W takim przypadku, odwołanie od wezwania do zapłaty ogranicza się do poinformowania wierzyciela o dacie, kwocie i sposobie wpłaty.

Roszczenie bezzasadne

Ponaglenie jest nieważne również, gdy jest oczywiście bezzasadne, czyli nie wynika z żadnych umów, przepisów, regulacji, a poniekąd “widzimisię” samozwańczego wierzyciela. 

Fałszywy monit od oszusta

Za nieważne należy uznawać też monity fałszywe. Wezwanie do zapłaty często wykorzystywane jest do wyłudzania pieniędzy – oszuści próbują swoich sił zarówno wysyłając monity pocztą tradycyjną, jak i przez Internet.

Jak rozpoznać fałszywe wezwanie do zapłaty?

Jak rozpoznać fałszywe wezwanie do zapłaty wystawione przez oszusta, który próbuje nakłonić do płatności należności, która w rzeczywistości nie istnieje? Warto mieć przede wszystkim świadomość, kiedy można otrzymać tego typu wezwanie. Do prób oszustw dochodzi szczególnie w kilku przypadkach:

Gdy otwiera się działalność gospodarczą

Oszuści wysyłają monity m.in. świeżo zarejestrowanym przedsiębiorcom, korzystając z dostępnych w CEIDG danych. Fałszywe wezwanie do zapłaty może dotyczyć np. opłaty za wpis do CEIDG, który jest bezpłatny, podobnie jak dokonywanie w nim zmian. Zdarza się nawet, że oszuści podszywając się pod instytucję publiczną, np. Urząd Skarbowy, wzywają do uregulowania rzekomych opłat urzędowych, które nawet nie istnieją!

W takim przypadku, warto zweryfikować wszystkie dane umieszczone na wezwaniu oraz sprawdzić, czy instytucja, za którą podaje się autor wezwania, rzeczywiście takie posiada. Można też zweryfikować, czy rzeczywiście wysłała jakiekolwiek pismo. Można to zrobić m.in. dzwoniąc na infolinię urzędu, czy pisząc maila do odpowiedniego działu firmy, za którą pdj

Gdy posiada się zarejestrowany pojazd mechaniczny

Oszuści wysyłają fałszywe monity także posiadaczom samochodów, motocykli i innych pojazdów mechanicznych. Często podszywają się przy tym pod instytucje, które wystawiają mandaty, takie jak Policja, Straż Miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego. Równie często zdarza się, że udają ubezpieczycieli, przesyłając właścicielom pojazdów fałszywe wezwania do zapłaty składki OC, AC, czy innych składników ubezpieczenia. 

Gdy otrzyma się wezwanie do zapłaty mandatu, czy składki ubezpieczenia za pojazd mechaniczny, które może być fałszywe, należy przede wszystkim zweryfikować dane rzekomego wierzyciela. W przypadku, gdy chodzi o Towarzystwo Ubezpieczeń  – najprościej zadzwonić na infolinię własnego ubezpieczyciela lub zajrzeć w posiadaną w domu umowę i porównać dane z wezwaniem do zapłaty, które się otrzymało. W przypadku instytucji publicznych takich jak policja, czy straż miejska, warto zweryfikować, czy wzywają do składania wyjaśnień, czy tylko płatności. 

Odwołanie od wezwania do zapłaty 

Kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne, ale prawdziwe, nie należy go całkowicie ignorować. Powinno się odesłać wierzycielowi pisemne odwołanie od wezwania do zapłaty ze wskazaniem przyczyny uznania jego nieważności. Może być nią zarówno przedawnienie roszczenia, jak i jego bezzasadność,czy też opłacenie należności przed otrzymaniem wezwania. 

Taka odpowiedź na wezwanie do zapłaty, które jest nieważne, powinna zostać wysłana możliwie jak najszybciej – niezwłocznie po jego otrzymaniu. Najlepiej przesłać ją listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres podany na otrzymanym dokumencie. Wcześniej jednak należy sprawdzić, czy nie jest to przypadkiem fałszywy monit.

Oszuści czyhają wszędzie, ale dzięki wskazówkom z tego tekstu wiesz już, jak rozpoznać fałszywe wezwanie do zapłaty, którym często się posługują. Gdy się z takim spotkasz, najrozsądniej byłoby zgłosić je odpowiednim służbom. Gdy zaś otrzymasz prawdziwe wezwanie do zapłaty, jednak dotyczące roszczenia bezzasadnego, przedawnionego czy należności już opłaconej, powinieneś napisać odwołanie od wezwania do zapłaty. Szybka odpowiedź na wezwanie do zapłaty, kiedy jest nieważne, pozwoli Ci zamknąć wierzycielowi drogę dalszego dochodzenia roszczeń.

Udostępnij ten artykuł:
Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
Artykuły: 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *