Anna Kruk
Wznowienie działalności gospodarczej z datą wsteczną to praktyczne rozwiązanie np. dla przedsiębiorców, którzy niespodziewanie zyskali możliwość dużego zarobku i nie chcą wstrzymywać klienta na czas formalności. Czy jednak takie działanie jest zgodne z prawem? Wszystko zależy od tego, czy podatnik jest wpisany do CEIDG, czy do KRS. Sprawdź, jak kwestię tę reguluje Prawo przedsiębiorców.
Zawieszenie firmy – prawo przedsiębiorcy
Zawieszenie działalności gospodarczej jest jednym z podstawowych praw przedsiębiorców. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców, firmę można zawiesić na minimum 30 dni. Przy czym w zgłoszeniu podatnik wskazuje, czy zawiesza ją na czas określony, czy nieokreślony.
Dla podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego obowiązuje maksymalny czas zawieszenia działalności – 24 miesiące. Pozostali przedsiębiorcy takich ograniczeń nie mają.
Zawieszenie działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy. Podobnie przy wznowieniu działalności – we wniosku CEIDG-1 podatnik wskazuje datę, od której ponownie prowadzi działalność gospodarczą.
Wznowienie działalności gospodarczej z datą wsteczną – co na to przepisy?
Żadne przepisy nie wskazują, że data wznowienia działalności gospodarczej nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku do CEIDG. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy nie są pewni, jak długo będzie trwało zawieszenie firmy i kiedy wznowią swoją działalność. W praktyce moment, w którym ponowne wykonywanie czynności generujących przychód, może pojawić się nagle. Na przykład do podatnika świadczącego przed zawieszeniem usługi może zgłosić się klient z pilnym, dużym zleceniem. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi wstrzymywać klienta na czas załatwiania formalności. Wznowienie działalności gospodarczej z datą wsteczną jest całkowicie zgodne z polskim prawem.
Oczywiście z zależności od sytuacji i planów, przedsiębiorca może wpisać we wniosku także datę bieżącą lub przyszłą.
Wznowienie działalności gospodarczej z datą wsteczną – podmioty wpisane do KRS
Przepisy nie są jednak tak łaskawe dla przedsiębiorców wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak wcześniej wspomniano, podmioty takie mogą zawiesić działalność na czas określony – od 30 dni do 24 miesięcy. W ich wypadku jednak wznowienie działalności gospodarczej z datą wsteczną nie jest możliwe. Wynika to wprost z art. 24 ust. 3 ustawy – Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z tym przepisem, wznowienie następuje od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, jednak dzień ten nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.
Konsekwencje wznowienia działalności gospodarczej
Informacja o wznowieniu działalności gospodarczej zostanie automatycznie przesłana do ZUS i urzędu skarbowego. Od momentu wznowienia firmy do podatnika „wracają” obowiązki podatkowe i konieczność opłacania składek ubezpieczeniowych.
Ważne!
Jeśli we wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej wskazałeś konkretną datę jej wznowienia, zostanie ona wznowiona automatycznie. Jeśli w międzyczasie zmienisz zdanie, możesz złożyć do CEIDG wniosek o zawieszenie działalności na czas nieokreślony.
Pamiętaj, że zarówno US, jak i ZUS dysponują danymi Twojej firmy sprzed okresu zawieszenia działalności. Jeśli w tym czasie zmienił się np. adres firmy, zgłoś ten fakt do urzędu i ZUS. Podobnie w przypadku zakończenia okresu preferencyjnego opłacania składek ubezpieczeniowych. To sporo formalności przy wznowieniu firmy, jednak trzeba o nich pamiętać, by oszczędzić sobie późniejszych nieprzyjemności.
Podsumowanie
Wznowienie działalności gospodarczej z datą wsteczną jest zgodne z przepisami – żaden akt prawny nie wprowadza zakazu wpisywania we wniosku o wznowienie daty wcześniejszej niż data jego złożenia. Jednak dotyczy to wyłącznie firm wpisanych do CEIDG. Podmioty wpisane do KRS mogą wznowić działalność najwcześniej w dniu złożenia wniosku.