big-K24-min

Sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy – o czym musisz pamiętać

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Działalność nierejestrowana >> Sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy – o czym musisz pamiętać

Sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy to popularny sposób na dodatkowy zysk dla osób prywatnych oraz drobnych producentów, którzy planują w bliskiej przyszłości wystartować z biznesem. Sprawdź, do jakiej kwoty możesz sprzedawać w internecie bez rejestracji firmy. Dowiedz się też, co przepisy mówią w takiej sytuacji o obowiązkach sprzedawcy i podatku dochodowym.

Sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy – kiedy jest możliwa?

Sprzedaż przez internet z roku na rok zyskuje na popularności. Portale aukcyjne takie jak Allegro czy eBay pozwalają na zakładanie kont zarówno firmom, jak i osobom prywatnym. W pierwszym przypadku nie ma żadnych ograniczeń. W drugim należy pamiętać o limicie przychodów, po przekroczeniu których osoba prywatna będzie zobowiązana do zarejestrowania działalności gospodarczej.

Sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy jest możliwa po spełnieniu wymagań określonych dla działalności nierejestrowanej. Zostały one wymienione w art. 5 ustawy – Prawo przedsiębiorców.

Zgodnie z tym przepisem, osoba fizyczna nie musi zarejestrować działalności gospodarczej, jeśli jej przychód należny z tej działalności w żadnym miesiącu nie przekroczy 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Z opcji tej mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej.

Limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w 2023 r. wynosi 2.700 zł miesięcznie. Jeśli w żadnym miesiącu Twoje przychody nie przekroczą tej kwoty, możesz prowadzić sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy.

Sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy – obowiązki sprzedawcy

Jeśli prowadzisz sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy pamiętaj, że taka forma działalności nie zwalnia Cię od przestrzegania ogólnie przyjętych norm. Dotyczą one np. sprzedaży żywności. Sprzedawca bez firmy musi też przestrzegać przepisów dot. zwrotów towarów i praw konsumentów.

Na żądanie kupującego musisz wystawić do transakcji rachunek. Ponadto Twoim obowiązkiem jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży – tradycyjnej lub elektronicznej, która pozwala ustalić osiągany przychód.

Pamiętaj też, że za sprzedaż towarów na Allegro musisz odprowadzać podatek dochodowy. W 2023 r. kwota wolna od podatku wynosi 30.000 zł – do tego limitu nie musisz płacić podatku PIT. Kwota wolna dotyczy jednak wszystkich źródeł przychodu. Jeśli więc jednocześnie uzyskujesz przychody z innych źródeł, kwota wolna jest łączna dla wszystkich z nich.

W wielu przypadkach sprzedaż na Allegro jako źródło przychodów okaże się korzystniejsza, jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Może wtedy założyć konto firmowe na Allegro, swobodnie wystawiać dokumenty sprzedaży i nie ograniczać swojego przychodu, a co za tym idzie swobodnie rozwijać biznes.

Konsekwencje niezarejestrowania działalności

Długotrwała, systematyczna sprzedaż na Allegro bez zakładania firmy może zostać odebrana przez organy podatkowe jako działalność gospodarcza. Jeśli podatnik przekroczy limit dla działalności nierejestrowanej, może zostać zmuszony do założenia firmy i zapłacenia zaległego podatku za wcześniejszą sprzedaż wraz z odsetkami. Według przepisów za niezarejestrowanie firmy pomimo obowiązku ciąży odpowiedzialność nie tylko karnoskarbowa, ale też karna. Sprzedawca może zostać oskarżony o prowadzenie działalności bez zgłoszenia oraz nieujawnianie źródeł przychodów.

Stawka zryczałtowanego podatku dochodowego wynosi wtedy aż 75% wysokości dochodu z nieujawnionych źródeł przychodów.

Sprzedaż na Allegro w programie Faktura VAT 2023

Prowadzenie sprzedaży przez internet okaże się znacznie wygodniejsze, gdy skorzystasz z funkcjonalnego programu dla firm. Ceniony przez przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą wysyłkową program Faktura VAT 2023 wyposażony został w moduł Allegro. Aby go uruchomić, na górnym pasku zakładek wybierz „Inne”. Następnie kliknij w ikonę „Allegro”. Ten praktyczny moduł pozwala na zarządzanie aukcjami, generowanie listy kupujących, wystawianie faktur i innych dokumentów sprzedaży itp.

Moduł Allegro
Udostępnij ten artykuł:
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *