big-K24-min

Program dla ryczałtowców – jaki wybrać?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Program dla ryczałtowców – jaki wybrać?

Program dla ryczałtowców znacznie ułatwia codzienne prowadzenie ewidencji przychodów, wystawianie dowodów sprzedaży oraz generowanie dokumentów. Sprawdź, jakie obowiązki mają podatnicy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym i na co zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie dla firmy.

Obowiązki przedsiębiorcy na ryczałcie

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z najpopularniejszych form rozliczania. Przedsiębiorców zachęcają stawki podatku dochodowego niższe niż przy skali podatkowej, a także mniej obowiązków i codziennych formalności.

Ważne! Aby rozliczać się ryczałtem, przedsiębiorca musi spełniać kryterium przychodowe. Wynosi ono 2.000.000 euro. Oznacza to, że w 2024 r. z ryczałtu mogą korzystać podatnicy, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły 9.218.200 zł.

Jak sama nazwa wskazuje, ryczałt opłaca się od przychodów. Dla przedsiębiorcy oznacza to brak możliwości uwzględnienia jakichkolwiek kosztów podatkowych. Stawka ryczałtu zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Program dla ryczałtowców pomaga podatnikom dopełnić ustawowych obowiązków. Należą do nich między innymi:

  • Prowadzenie uproszczonej księgowości w postaci ewidencji przychodów;
  • Obliczanie ryczałtu i wpłacanie go na rachunek urzędu skarbowego do 20. dnia każdego miesiąca;
  • Składanie zeznania rocznego PIT-28;
  • Generowanie i przekazanie JPK_EWP na żądanie organu podatkowego.

Ryczałtowiec, podobnie jak każdy inny podatnik, musi dokumentować prowadzoną sprzedaż. W zależności od statusu VAT, wystawia faktury VAT lub faktury podatnika zwolnionego z VAT. Osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym wydaje paragony z kasy fiskalnej. Rozliczanie ryczałtem nie stanowi przesłanki do zwolnienia z kasy – preferencje w tym zakresie nie zależą od formy prowadzenia księgowości i rozliczeń.

Jaki program dla ryczałtowców wybrać?

Najprostszym sposobem na wystawianie dokumentów sprzedażowych oraz uproszczonej ewidencji przychodów jest program dla ryczałtowców. Jaki system wybrać? Przede wszystkim powinien być intuicyjny w obsłudze i praktyczny. Podatnicy na ryczałcie nie potrzebują wielu zaawansowanych funkcji. Wystarczy możliwość wystawiania faktur, moduł księgowy do prowadzenia ewidencji sprzedaży, opcja generowania plików JPK czy nadzór nad płatnościami.

Wybierając program dla ryczałtowców, warto zwrócić uwagę na dostępność przydatnych funkcji, takich jak kartoteki kontrahentów oraz towarów i usług, możliwość tworzenia raportów, generowania umów czy różnych druków. Dla przedsiębiorców prowadzących magazyn niezbędną funkcją programu dla ryczałtowców jest zarządzanie magazynem.

Ważne! Wybierz program dla ryczałtowca, który jest na bieżąco aktualizowany przez twórców. Dynamicznie zmieniające się przepisy, ale też potrzeby przedsiębiorców muszą być uwzględniane w aktualizacjach. Dobry program do zarządzania sprzedażą powinien być m.in. przygotowany na wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur.

Funkcje dla ryczałtowców w programie Faktura VAT 2024

Program Faktura VAT 2024 to funkcjonalne narzędzie przeznaczone dla małych i średnich oraz mikroprzedsiębiorców. Ceni go wielu podatników korzystających z opodatkowania ryczałtem.

Program dla ryczałtowców Faktura VAT 2024 umożliwia nie tylko wystawianie faktur oraz paragonów drukowanych na drukarce fiskalnej, ale też m.in. prowadzenie uproszonego rejestru sprzedaży. Wystarczy z górnego menu wybrać „Księgowość”, a następnie kliknąć ikonę „Uproszczony rejestr sprzedaży”. Pojawi się okno do wprowadzenia potrzebnych danych.

Program Faktura VAT 2024 umożliwia też zarządzanie płatnościami, magazynem, generowanie plików JPK i druków, tworzenie różnego rodzaju raportów i wiele innych czynności przydatnych w działalności na ryczałcie.

Udostępnij ten artykuł:
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *