Anna Kruk
Stawka VAT 0% a zwolniona to kwestia istotna dla przedsiębiorców m.in. ze względu na konieczność comiesięcznego składania pliku JPK_V7. Choć pod względem finansowym przynoszą ten sam skutek, stawki te nie powinny być używane zamiennie. Sprawdź, jaka jest różnica pomiędzy stawką VAT 0% a „zw”, czyli zwolnioną.
Stawka VAT 0% a zwolniona
Większość towarów i usług znajdujących się w obrocie na polskim rynku jest opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Oprócz podstawowej stawki VAT, wynoszącej obecnie 23%, funkcjonują też stawki obniżone. Wynoszą one odpowiednio 8%, 5% i 0%. Podatnicy dokonujący czynności z zerową stawką VAT nieraz zastanawiają się, czy na fakturze wpisać „0%” czy „zw”. Kwestia – stawka VAT 0% a zwolniona – okazuje się wtedy szczególnie istotna.
Przede wszystkim należy podkreślić, że towary i usługi ze stawką 0% wciąż są uznawane za opodatkowane podatkiem VAT. Oznacza to, że fakturę z wykazaną zerową stawką mogą wystawiać wyłącznie przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Mają oni obowiązek wykazać taki dowód sprzedaży w pliku JPK_V7, mimo że nie wpływa on na wysokość podatku należnego.
Natomiast stawką „zw” oznacza się towary i usługi zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Przedsiębiorcy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione, nie mają obowiązku rejestrowania się do VAT.
Podatnicy zwolnieni z VAT
Oprócz zwolnienia przedmiotowego z VAT, obejmującego konkretne czynności, funkcjonuje też zwolnienie podmiotowe z tego podatku. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 200.000 zł. Kwestia – stawka VAT 0% a zwolniona – jest w tym wypadku oczywista. Taki podatnik jest zwolniony z VAT.
Ważne! Podatnik zwolniony z VAT nie musi w polu stawki na fakturze wpisywać „zw”. Zgodnie z przepisami, dokument sprzedaży wystawiany przez takiego przedsiębiorcę nie musi w ogóle posiadać pola do wpisania stawki. Na fakturze nie trzeba wskazywać też podstawy zwolnienia.
Stawka 0% a zwolniona – jakie czynności opodatkowane są zerową stawką?
Stawkę 0% stosuje się w eksporcie oraz wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Ponadto obejmuje ona czynności wymienione w art. 83 ustawy o VAT, czyli m.in.:
import:
- środków transportu morskiego,
- rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich,
- środków transportu lotniczego oraz części zamiennych do nich i wyposażenia pokładowego, itp.
usługi:
- ratownictwa morskiego,
- w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego,
- świadczone w portach morskich,
- nadzoru nad bezpieczeństwem żeglugi morskiej i śródlądowej,
- najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru środków transportu morskiego.
dostawy:
- statków armatorom morskim,
- towarów do wolnych obszarów celnych,
- części do środków transportu morskiego,
- rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich,
- środków transportu lotniczego oraz części zamiennych do nich,
- towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków,
Sprzedaż zwolniona przedmiotowo
Stawkę „zw” stosuje się przy sprzedaży zwolnionej z VAT przedmiotowo, wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt. 2-41 ustawy. To m.in. następujące czynności:
Dostawa:
- produktów rolnych oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego,
- ludzkich organów i mleka kobiecego,
- krwi, osocza w pełnym składzie, komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych, pochodzenia ludzkiego, niebędących lekami,
- terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane,
- budynków, budowli lub ich części, z wyjątkami.
Usługi:
- zarządzania funduszami inwestycyjnymi, otwartymi funduszami emerytalnymi oraz dobrowolnymi funduszami emerytalnymi, pracowniczymi planami kapitałowymi itp.,
- techników dentystycznych,
- pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług,
- w zakresie opieki medycznej,
- transportu sanitarnego,
- pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz usługi określone w przepisach o przeciwdziałaniu przemocy domowej,
- opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku,
- w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą,
- w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych,
- świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty, uczelnie itp.,
- prywatnego nauczania,
- związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe,
- w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek,
- ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne,
- udzielania kredytów lub pożyczek.
Powyższa lista nie wyczerpuje katalogu zwolnień przedmiotowych z podatku VAT. Wiele z nich ma też swoje warunki i zastrzeżenia, które zawsze należy sprawdzić przed zastosowaniem stawki VAT „zw”.