big-K24-min

FIFO, LIFO, FEFO, LOFO, HIFO – co to oznacza i jak je zastosować?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> FIFO, LIFO, FEFO, LOFO, HIFO – co to oznacza i jak je zastosować?

HIFO – co to oznacza i jak ta metoda różni się od pozostałych czterech – FIFO, LIFO, FEFO i LOFO? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci wydajniej zarządzać zapasami w magazynie. Wybrany sposób trzeba dostosować do specyfiki oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Efektywne zarządzanie magazynem

W dobie wysokiej konkurencji i coraz bardziej wymagającego rynku sposób przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynu nie powinien być dziełem przypadku. Sprawny łańcuch dostaw pozwala na szybką realizację zamówień, a to wprost przekłada się na jakość obsługi klienta.

W celu usystematyzowania technik zarządzania zasobami magazynu, największe światowe firmy logistyczne opracowały metod FIFO, LIFO, FEFO, LOFO i HIFO. Co to takiego? Poniżej pokrótce przedstawiono najważniejsze zasady każdego z tych rozwiązań.

FIFO, czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”

Najprostsza z metod – FIFO (ang. first in first out) – pozwala na wycenę zapasów oraz ich efektywny rozchód. Zgodnie z zasadami FIFO, rozchód towaru księgowany jest od tej jednostki, która została przyjęta do magazynu najwcześniej. Tak naprawdę większość firm stosuje tę metodę, nawet nie zdając sobie sprawy, że została ona nazwana i usystematyzowana. Niewątpliwą zaletą FIFO jest uporządkowania i logika, którą rozumie każdy pracownik.

LIFO – odwrotność FIFO

Metoda LIFO oznacza „ostatnie weszło, pierwsze wyszło” (ang. las in first out). Ta metoda również jest prosta, choć może nie być optymalna w przypadku niektórych towarów, np. tych z terminem przydatności do spożycia. Technika ta zakłada księgowanie począwszy od jednostki, którą przyjęto na magazyn najpóźniej. LIFO bywa też nazywana metodą najpóźniejszej dostawy.

FEFO, czyli „pierwsze traci ważność, pierwsze wyszło”

Metoda FEFO (ang. first expired first out) najchętniej wykorzystywana jest w branży spożywczej. Zakłada, że jako pierwsze mają opuścić magazyn te towary, których termin przydatności do spożycia skończy się najszybciej. To logiczna i bardzo praktyczna technika, która minimalizuje straty i zwroty.

HIFO – co to za metoda i gdzie się sprawdza?

Metoda HIFO oznacza „najdrożej kupione, pierwsze sprzedane” (ang. highest in first out). Znajduje zastosowanie przede wszystkim na rynku funduszy inwestycyjnych – firmy z innych branż raczej sięgają po opisane wcześniej metody oparte na momencie wejścia do magazyny lub terminie ważności. Na pytanie o HIFO – co to oznacza – odpowiedź jest stosunkowo prosta. Zgodnie z tą techniką, towary kupione najdrożej, o najwyższej wartości, wydawane są najwcześniej.

LOFO – odwrotność HIFO

Metoda LOFO „najtaniej kupione, pierwsze sprzedane” (ang. lowest in first out) opiera się na zasadzie odwrotnej do opisanej wcześniej metody HIFO. Zgodnie z jej zasadami, z magazynu jako pierwsze wychodzą towary kupione najtaniej. Zostają w nim produkty wyższej wartości. To jedna z najrzadziej wykorzystywanych technik. Sprawdza się przede wszystkim w firmach, które chcą wykazać podwyższoną wartość zapasów.

AVCO – metoda zrównoważonej ceny materiałów

Metoda AVCO (ang. average cost) jest najmniej znana i najrzadziej stosowana. Nazywana też metodą średniej ważonej, bywa wykorzystywana do rozchodu materiałów, towarów i produktów. Technika AVCO zakłada obliczenie średniej ważonej nabycia po każdej dostawie towarów lub po danym okresie, a następnie księgowaniu ich zgodnie z obliczoną wartością.

LIFO, FIFO, FEFO, LOFO, AVCO, HIFO – co to znaczy dla firmy?

Każda firma powinna samodzielnie wybrać metodę zarządzania magazynem – dostosowaną do specyfiki branży oraz indywidualnych cech działalności. Przedsiębiorcy najchętniej sięgają po rozwiązania najprostsze, które są jednocześnie najbardziej skuteczne. Z tego względu największą popularność zyskały metody FIFO i FEFO.

Udostępnij ten artykuł:
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 48

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *