big-K24-min

Dokument MM – przesunięcie międzymagazynowe. Kiedy zachodzi?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Dokumenty magazynowe >> Dokument MM – przesunięcie międzymagazynowe. Kiedy zachodzi?

Wśród dokumentów magazynowych, które sporządza się przy każdej operacji związanej z obrotem towarów na magazynie, znajduje się min. poświadczający dokonanie przesunięcia magazynowego dokument mm. Przesunięcie międzymagazynowekiedy dokładnie zachodzi? Sprawdź, kiedy wystawia się dokument MM na magazynie, jakie elementy powinien zawierać i na czym polega przesunięcie między magazynami. 

MM, czyli przesunięcie międzymagazynowe

Skrót, którym określa się omawiany rodzaj dokumentu magazynowego, czyli MM, oznacza przesunięcie międzymagazynowe. Jest to sytuacja, w której towar czy materiał używany do produkcji wyrobów, przenoszony jest z jednego do drugiego magazynu wewnątrz firmy. Operacja ta, z punktu widzenia przepisów, nie jest sprzedażą, wobec czego nie skutkuje wystawieniem faktury, a zarazem nie rodzi obowiązku podatkowego. Takie przesunięcie magazynowe zachodzi zazwyczaj w przedsiębiorstwach z rozwiniętym zapleczem logistycznym, np. w obrębie dużych sieci handlowych, w firmach kurierskich, czy centrach przeładunkowych, choć może zdarzyć się też w mniejszej firmie. 

Przesunięcie magazynowe – przykład

Firma może przenosić towar z jednego do drugiego posiadanego magazynu np. dlatego, że potrzebuje większej ilości miejsca w tym, który jest bardziej intensywnie eksploatowany. Może tak być np. ze względu na lepszą, bardziej korzystną lokalizację. Takiemu przeniesieniu może podlegać np. towar sezonowy, którego sprzedaż nastąpi prawdopodobnie dopiero w kolejnym sezonie. Przesunięciu  magazynowemu podlegają najczęściej te towary lub materiały, które nie są aktualnie potrzebne i używane. 

Kiedy i jak wystawić dokument MM?

Dokument MM wystawia się każdorazowo, gdy zachodzi przesunięcie międzymagazynowe. Nie trzeba natomiast wykazywać każdego z nich pojedynczo. Dopuszcza się sporządzanie dokumentów magazynowych dotyczących przesunięć zbiorczo, np. za okres miesiąca, co jest praktyką polecaną mniejszym firmom. Jak wynika z przepisów, należy jednak wykazać ten sposób rozliczania w polityce rachunkowości przedsiębiorstwa.

W większych firmach, dokumenty MM wystawia się przy każdym przesunięciu magazynowym. Pozwalają one monitorować przepływ towarów między magazynami, kontrolować czas i przebieg ich realizacji. Ułatwiają też optymalizację procesów magazynowych i identyfikację osób odpowiedzialnych za efektywność poszczególnych ich etapów. 

Dokument MM wzór

Prawidłowy dokument MM powinien zawierać następujące elementy:

  • numer magazynowy MM, kolejny zgodny z biegiem wybranej numeracji;
  • dyspozycję, czyli określenie operacji przeniesienia; 
  • datę wydania dokumentu MM
  • informacje o punktach, w obrębie których następuje przeniesienie, np. numery inwentarzowe z adresami magazynów startowego i docelowego; 
  • nazwę przenoszonego towaru i/lub materiałów – nadaną przez producenta lub wewnętrzną do celów handlowych; 
  • nr indeksu towaru – np. indywidualne ID wewnętrzne czy kod EAN; 
  • przeniesioną ilość – wydaną i przyjętą w wybranej jednostce miary; 
  • jednostkę miary – odpowiednią dla przenoszonego towaru czy materiałów; 
  • cenę jednostkową – wyrażoną w walucie krajowej; 
  • wartość całkowitą -po przemnożeniu ilości przez cenę jednostkową. 

Dokument MM po sporządzeniu i wydrukowaniu, musi zostać opatrzony odpowiednimi podpisami. Muszą się na nim znaleźć podpisy:

  • osoby wystawiającej – składającej dyspozycję; 
  • osoby odpowiedzialnej za wydanie towaru – np. kierownika działu pakowania i wysyłek; 
  • osoby odpowiedzialnej za przyjęcie towaru – np. kierownika dostaw na magazynie docelowym; 
  • osoby dokonującej wyceny towaru, jeśli występuje w ewidencji ilościowo-wartościowej.

Wystawianie dokumentów magazynowych

Na podstawie powyższych informacji można samodzielnie przygotować szablon do wystawiania dokumentu przesunięcia międzymagazynowego. Nie ulega natomiast wątpliwości, że kompletny wzór dokumentu MM do wydrukowania i podpisania najłatwiej wygenerować w programie księgowym z funkcjami magazynowymi. W tego typu narzędziu można znaleźć gotowe szablony dokumentów księgowych i magazynowych, które wystarczy wypełnić odpowiednimi danymi. Programy  do obsługi rachunkowej firm i magazynów pozwalają też pobrać je automatycznie np. z listy kontrahentów, zgodnie z wcześniej dokonaną konfiguracją. 

Wygeneruj dokument MM w programie

Korzystanie z programu do gospodarki magazynowej takiego jak Faktura 2024 PRO to wygoda i oszczędność czasu, jeśli chodzi o prowadzenie dokumentacji obiegu magazynowego Niezbędny w średnich i większych firmach, a równie potrzebny w mikroprzedsiębiorstwach program, pozwala częściowo zautomatyzować pracę, przyspieszyć żmudne procesy związane z prowadzeniem dokumentacji obiegu magazynowego i dokonywać szczegółowych analiz celem ich optymalizacji. Dodatkowo, wystawiając dokumenty MM i inne w programie Faktura 2024 PRO można też łatwo wygenerować JPK_MAG na życzenie Urzędu Skarbowego 

Wypróbuj  poręczny program do faktur z magazynem Faktura2023 

Potrzebujesz programu do wystawiania dokumentów magazynowych takich jak WZ, PZ, RW, czy MM i przygotowywania plików  JPK? Narzędziem, przy pomocy którego będziesz mógł łatwo je sporządzać, jest prosty w obsłudze program Faktura2023 w wersji PRO z całym wachlarzem przydatnych funkcji magazynowych: 

  • szybkie i łatwe fakturowanie online – obsługę wszystkich rodzajów faktur;  
  • konwersję faktur do formatu xml wymaganego przez ksef i obsługę rejestru e-faktur; 
  • obsługę KPiR, JPK, JPK_MAG oraz formularzy PIT. 
  • wystawianie not i dokumentów księgowych, a także dokumentów magazynowych; 
  • integrację z Allegro, Presta Shop, WooCommerce i …

… i wiele, wiele innych, które opisaliśmy na stronie programu Faktura 2024 w wersji PRO. 

Nie wiesz, czy program sprawdzi się u Ciebie i potrzebujesz wystawić dokument MM na już? Skorzystaj z darmowego okresu próbnego, w trakcie którego możesz przetestować program Faktura 2024 PRO z magazynem!

Udostępnij ten artykuł:
Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
Artykuły: 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *