Rafal Morawski
Faktura korekta, tudzież faktura korygująca to dokument, w którym podatnik VAT wykazuje zmiany we wcześniej wystawionej fakturze VAT. Dzieje się tak, gdy:
- zmianie uległa podstawa opodatkowania,
- nastąpił zwrot towarów podatnikowi,
- nastąpił zwrot zapłaty nabywcy, w całości lub częściowo (np. w ramach rabatu)
- zaszła pomyłka przy wystawianiu faktury VAT w jakimkolwiek jej elemencie.
To istotne – fakturę korekta wystawia się w oparciu o już istniejącą, wcześniej wystawioną fakturę, którą się koryguje.
Przeczytaj również nasz artykuł: Korekta JPK_VAT i czynny żal — zmiany w 2022 roku
Faktura korekta – co zawiera?
To, co powinna zawierać w swojej treści faktura korekta, określa art. 106j ust. 2 ustawy o VAT. Wymagane są:
- kolejny numer faktury i data wystawienia,
- dane z faktury, która jest korygowana – m.in. data wystawienia i jej numer, numer identyfikacjny w Krajowym Systemie e-Faktur, dane kontrahentów, nazwy i rodzaje towarów lub usług oraz ich ilość,
- kwota korekty podstawy opodatkowania lub kwota korekty należnego podatku, w przypadku zmiany podstawy opodatkowania,
- nowa, prawidłowa treść korygowanych pozycji, o ile nie następuje zmiana podstawy opodatkowania.
Dobrze jest, jeśli dokument zawiera wskazanie, że jest to faktura korygująca i jaka jest przyczyna korekty. Oprócz tego podatnik może (jeśli dochodzi do udzielenia rabatu) okres jego obowiązywania i konkretne towary nim objęte.
Przeczytaj również nasz artykuł: Program do wystawiania faktur VAT dla małych firm
Nowe zasady księgowania faktury korygującej od 2021 – Slim VAT
O ile do 2020 roku wystawienie faktury korekty „in minus” wymagało zdobycia potwierdzenia odbioru przez nabywcę, od 2021 prawo mówi o wymogu posiadania dokumentacji świadczącej o ustaleniu z nabywcą warunków wystawienia faktury korekty. Mogą być to:
- teksty aneksów do umowy,
- dowody zapłaty,
- kopia korespondencji handlowej.
Ważne, aby z tej dokumentacji jasno wynikało, że zarówno sprzedawca jak i nabywca są świadomi zmian i zgadzają się na dokonanie ich w formie faktury korekty. Posiadanie dodatkowej dokumentacji nie zawsze jest wymagane – m.in. gdy dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy dostawy towarów, których miejsce opodatkowania jest poza krajem.
Jak wystawić fakturę korektę w programie Faktura VAT 2022?
Stworzenie faktury korygującej wygląda następująco.
- W głównym oknie programu, w polu Nowy Dokument klikamy na Sprzedaży lub wciskamy F2.
- W nowym oknie wybieramy pozycję Faktura korekta. Możemy jednocześnie wskazać rodzaj sprzedaży, walutę oraz nadać nową nazwę dokumentu. Opcjonalnie dostępna jest też forma faktury uproszczonej.
- W nowym oknie musimy wybrać fakturę, którą zamierzamy skorygować. fakturę do korekty wybieramy spośród tych wystawionych, które już są w bazie programu. Zaznaczamy ją na liście i klikamy na Wybierz.
- Pojawi się okno wprowadzania danych. W tym miejscu możemy poprawić błędnie wcześniej wprowadzone wszystkie dane transakcji, a także dodać lub usunąć towary lub usługi.
- Zaglądamy do zakładki Podsumowanie, by upewnić się, że wszystko jest poprawione. Następnie w lewym górnym rogu programu klikamy Zapisz. Faktura korekta jest gotowa i zapisana w Liście dokumentów.
Faktura korygujaca jest gotowa. Możemy ją teraz wydrukować, klikając na Drukuj lub upewnić się przed drukiem, że wszystko jest w porządku poprzez Podgląd wydruku.
Pobierz nasz program do wystawiania faktur – skorzystaj z wersji demo programu, która działa za darmo przez okres 31 dni.