big-K24-min

Split payment – Mechanizm podzielnej płatności

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Kalisz >> Split payment – Mechanizm podzielnej płatności

Metoda podzielnej płatności (split payment) to istniejące w kilku krajach UE rozwiązanie metody pobierania płatności przez podatnika VAT. W Polsce dla określonej grupy dóbr i podatników obowiązkowa od 1 listopada 2019 r. Wymaga założenia równoległego rachunku bankowego VAT oraz wystawienia odpowiedniej faktury.

Na czym polega split payment?

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy VAT są zobowiązani do prowadzenia osobnego konta bankowego VAT. Metoda podzielnej płatności polega na podziale zapłaty za towar lub usługę na:

  •       kwotę netto, którą można zapłacić gotówką lub przelewem,
  •       kwotę VAT, której wysokość wpłacana jest na wspomniane konto VAT podatnika.

Konto VAT jest dedykowane wyłącznie wpłatom z tytułu podatku VAT – nie mogą tam wpływać żadne inne środki. Podatnik nie ma też swobodnego dostępu do konta VAT, gdyż nad nim pieczę ma fiskus. Podatnik ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o przelew środków z konta VAT na inny rachunek bankowy, który powiązany jest z działalnością gospodarczą. Naczelnik US ma 60 dni na wydanie postanowienia. Zapłata w formie split payment może być wykonana wyłącznie w złotym polskim.

Przeczytaj też artykuł: Obowiązkowy split payment – ważne zmiany od 1 listopada

Dla kogo obowiązkowy split payment?

Metoda split payment nie jest zawsze obowiązkowa. Dotyczy faktur, które dokumentują transakcje:

  •       wykonane między dwoma podatnikami VAT – nie dotyczy to sprzedaży towarów lub usług przez firmę osobom fizycznym,
  •       o wartości przekraczającej 15 000 zł,
  •       obejmująca towary lub usługi należące do 150 grup wymienionych w ustawie o VAT.

Do tej grupy należą między innymi prace budowlane, komputery, paliwa opałowe, stal, złom czy części samochodowe. Nawet jeśli inne towary lub usługi znajdujące się na fakturze nie wchodzą do tej grupy. Więcej o tym przeczytasz w naszym wpisie na bloga – Split payment – czym jest i kogo obowiązuje?

Split payment a faktura VAT

W momencie, gdy podatnik musi zastosować split payment, musi umieścić odpowiednie oznaczenie na fakturze VAT. Bez tego faktura będzie wadliwa. Jeśli tak się zdarzy, błąd ten można naprawić poprzez fakturę korektę lub notę korygującą.

Co grozi za niestosowanie split payment?

Za niezastosowanie metody podzielnej płatności w momencie, gdy podatnik jest do tego zobowiązany, wiąże się z sankcjami. Jedną z nich jest dodatkowe obciążenie podatnika (zarówno sprzedawcy jak i nabywcy) karą w wysokości 30% kwoty podatku z danej transakcji. Dla nabywcy przewidziana jest też druga sankcja – grzywna w wysokości maksymalnie 720 stawek dziennych. Co ciekawe, kary nie zostają nałożone, jeśli nabywca zastosował split payment pomimo braku wyraźnego oznaczenia w fakturze. 

Split payment w programie Faktura VAT 2022

Aby uwzględnić na fakturze mechanizm podzielnej płatności, należy zaznaczyć to podczas tworzenia faktury VAT. Możemy zrobić to w dwóch miejscach. 

  • Jeszcze na etapie wyboru rodzaju faktury.

Split payment

  • Podczas edytowania faktury.

Split payment

Jeśli opcja “split payment” jest zaznaczona, pojawia się możliwość wskazania dodatkowego konta VAT.

Split payment

Więcej o split payment w programie Faktura VAT 2022 – w tym miejscu

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *