Anna Kruk
Faktura od Google to dowód księgowy, który uprawnia przedsiębiorcę m.in. do odliczenia VAT i uwzględnienia kosztów. Czasem jednak otrzymujemy ją nie z polskiego oddziału, ale od Google Ireland. Sprawdź, jak prawidłowo zaksięgować dokument w takim wypadku.
Faktura od Google z irlandzkiego oddziału
Promowanie marki w wyszukiwarkach internetowych to jedna z wielu skutecznych metod zdobywania nowych klientów. Wiele firm inwestuje w kampanie reklamowe oferowane przez największą i najbardziej rozpoznawalną wyszukiwarkę – Google.
Za taką usługę od Google otrzymujemy fakturę. Czasem wystawia ją polski, a czasem irlandzki oddział. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dokumentem krajowym, zawierającym polski numer NIP kontrahenta, księgowanym tak samo jak każdy inny dokument potwierdzający krajową transakcję. W drugim jednak trzeba wziąć pod uwagę przepisy dotyczące importu usług.
VAT od importu usług
Kwestię księgowania faktur od Google powinni przeanalizować przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy wcześniej nie korzystali z usług świadczonych przed podmiot zagraniczny. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim status VAT – własny i kontrahenta.
Kolejna kwestia to miejsce świadczenia usługi określane na podstawie przepisów ustawy o VAT. Należy je ustalić osobno dla każdego kontrahenta spoza Polski, jeszcze przed rozliczeniem VAT z danej transakcji.
Import usług należy rozliczyć względem VAT, jeśli:
- Zagraniczny usługodawca nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności,
- Polski nabywca prowadzi działalność gospodarczą – niezależnie od tego, czy jest czynnym podatnikiem VAT, czy korzysta ze zwolnienia z tego podatku
- Miejsce świadczenia usług jest w Polsce
Kiedy miejsce świadczenia usług dla celów VAT jest na terytorium Polski? W sytuacji, gdy polski usługobiorca w Polsce:
- posiada siedzibę działalności a nabywana usługa jest świadczona dla tej siedziby lub
- posiada stałe miejsce prowadzenia działalności w innym miejscu niż siedziba a nabywana usługa jest świadczona dla tego stałego miejsca lub
- posiada stałe miejsce zamieszkania a nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej a nabywana usługa jest świadczona dla tego miejsca zamieszkania.
Z kolei faktura od Google dokumentująca usługę na cele osobiste wymaga ustalenia miejsca świadczenia usług w kraju, w którym usługodawca ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia firmy bądź miejsce zamieszkania.
Ważne! Faktura od Google wystawiona z zagranicy w większości przypadków dokumentuje import usług.
Jak powinna być zaksięgowana faktura od Google?
Faktura od Google dokumentująca import usług powinna być zaewidencjonowana dwojako w:
- ewidencji sprzedaży JPK_V7,
- ewidencji zakupu JPK_V7.
Na fakturze nie ma naliczonego podatku VAT. To nabywca usługi musi ten podatek rozliczyć – taka informacja powinna pojawić się na dokumencie.
W ewidencji sprzedaży JPK_V7 należy wskazać powód opodatkowania – w tym wypadku import usług nabytych od podatnika podatku od wartości dodanej (czynnego podatnika VAT).
Ważne! Przy imporcie usług należy zastosować stawkę VAT obowiązującą w Polsce. Dla usług reklamowych w 2025 r. jest to 23%.
Następnie firma rejestruje fakturę w ewidencji zakupu JPK_V7. Dzięki temu faktura od Google daje mu prawo do pełnego odliczenia VAT-u. Oczywiście pod warunkiem, że usługa reklamowa jest w całości przeznaczona na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
Data ujęcia faktury w JPK_V7
Fakturę od Google należy ująć w ewidencji z datą:
- wykonania usługi (w całości lub w części),
- zapłaty zaliczki,
- zakończenia ustalonego w umowie okresu rozliczeniowego.
Przeliczenie waluty
Faktura od Google wystawiona w obcej walucie wymaga przeliczenia na PLN według:
- średniego kursu ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub wystawienia faktury (jeśli została wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego),
- ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez EBC na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub wystawienia faktury.
Podsumowanie – faktura od Google
Otrzymana faktura od Google za usługi reklamowe, przede wszystkim za reklamę w Google Ads, w niektórych przypadkach zobowiązuje podatnika do rozliczenia importu usług. Taki dokument należy wykazać zarówno w ewidencji zakupu, jak i sprzedaży JPK_V7. Prawidłowe postępowanie daje podatnikowi pewność rzetelnego wypełnienia swoich obowiązków względem administracji skarbowej.