Rafal Morawski
Faktura WNT stosowana jest przy transakcjach w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Oznacza ono nabycie przez polskiego, czynnego podatnika VAT towaru z innego państwa członkowskiego UE i dostarczonego przez podmiot będący przedsiębiorcą. W tym wypadku nabywca odpowiedzialny jest za obliczenie i odprowadzenie VAT w Polsce. Sama dostawa zaś opodatkowana jest stawką VAT 0% w innym kraju UE.
Faktura WNT – rozliczenie VAT z WNT
W Polsce nabywca musi zapłacić VAT od ceny zakupu. Wedle prawa nabywca ma 3 miesiące na to, aby samodzielnie naliczyć podatek w deklaracji VAT. Dokumentem świadczącym o transakcji jest właśnie faktura WNT. W niej, oprócz informacji o nabywcach, towarach, cenie i stawkach podatków, zawarte są też numery VIES i VAT PL. Więcej o tym przeczytasz w Co to jest faktura WNT? Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Faktura wewnętrzna – potrzebna przy WNT
Ponieważ przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów nie jest potrzebne wystawianie klasycznej faktury VAT, stosuje się faktury wewnętrzne na potrzeby rozliczeń obowiązków podatkowych. Więcej o fakturze wewnętrznej w naszym wpisie na bloga – Faktura wewnętrzna – co to jest? Zarówno fakturę WNT jak i wewnętrzną możesz łatwo i prawidłowo wystawić w naszym programie. Pokażemy Ci, jak to zrobić.
Jak wystawić fakturę WNT w programie Faktura VAT 2022?
Stworzenie gotowej faktury WNTwykonuje się w następujący sposób.
- W głównym oknie programu, w polu Nowy Dokument klikamy na Sprzedaży lub wciskamy F2.
- W nowym oknie wybieramy pozycję Faktura WNT. Jeśli chcemy, możemy też zaznaczyć pozycję faktura uproszczona w dolnej części okna. Możemy od razu określić sposób sprzedaży i nadać plikowi faktury nazwę.
- Pojawi się okno wprowadzania danych. Musimy uzupełnić wszystkie dane transakcji i dodać towary lub usługi. Towary i usługi dodawać możemy z listy wcześniej przygotowanych lub wprowadzić nowe.
- Przy sporządzaniu faktury WNT, musimy jeszcze uzupełnić zakładkę INTRASTAT. Określić w niej kraj przeznaczenia, warunki dostawy czy rodzaj transportu.
- Zaglądamy do zakładki Podsumowanie i w lewym górnym rogu programu klikamy Zapisz. Faktura WNT jest gotowa i zapisana w Liście dokumentów.
Możemy też ją wydrukować, klikając na Drukuj lub upewnić się przed drukiem, że wszystko jest w porządku poprzez Podgląd wydruku.