big-K24-min

Faktura wewnętrzna

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Kalisz >> Faktura wewnętrzna

Zgodnie z prawem w Polsce podatnicy mają obowiązek dokumentować wszystkie transakcje, które są związane z podatkiem VAT. Nie zawsze musi być to w formie faktury VAT – bywają sytuacje, w których wystawienie faktury nie jest konieczne. Obowiązek dokumentacji jednak pozostaje i spełnia się go poprzez wystawianie faktury wewnętrznej. Co ona zawiera i jak ją sporządzić w programie Faktura VAT 2022?

Faktura wewnętrzna – kiedy się ją wystawia?

Faktura wewnętrzna służy dokumentacji transakcji VAT i rozliczania się z tego podatku w sytuacji, gdy nie jest wystawiana zwykła faktura VAT. W przepisach określana jako dokument wewnętrzny opodatkowania. Na ogół faktura wewnętrzna jest wystawiana gdy dochodzi do:

  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) lub usług,
  • zwrotu dotacji lub subwencji,
  • nieodpłatnego przekazania towaru lub świadczenia usługi.

Faktura wewnętrzna zawiera wszystkie istotne informacje na temat transakcji, jakie spisane są w fakturze VAT. Stanowi podstawę do rozliczenia się z fiskusem, a także skorzystania z odliczeń i ulg na VAT. Co ważne – kwota podatku VAT zawarty na fakturze wewnętrznej musi być wyliczona przez płatnika samodzielnie.

Faktura wewnętrzna – obowiązek dokumentacji transakcji VAT

Faktura wewnętrzna może być sporządzona na podstawie oryginalnych i zaksięgowanych faktur dostawców. Może być drukowana dopiero na koniec miesiąca i wystawiona w dowolnej walucie, o ile kwota podatku VAT wyrażona jest w złotówkach. W przypadku transakcji w innych walutach, musi być zaznaczona informacja na temat aktualnego ich kursu. Podobnie jak faktury VAT, faktura wewnętrzna musi być wystawiona do 15. dnia następnego miesiąca po miesiącu zawarcia transakcji. Nie wcześniej zaś niż 30 dni przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi. Więcej informacji nt. faktury wewnętrznej znajdziesz w naszym wpisie na blogu – Faktura wewnętrzna – co to jest?. Sprawdź, w jaki sposób możesz łatwo i prawidłowo wystawić fakturę wewnętrzną w naszym programie.

Jak wystawić fakturę wewnętrzną w programie Faktura VAT 2022?

Stworzenie gotowej faktury wewnętrznej wykonuje się w następujący sposób. 

  • W głównym oknie programu, w polu Nowy Dokument klikamy na Sprzedaży lub wciskamy F2.

Program do fakturowania - nowy dokument - sprzedazy

  • W nowym oknie wybieramy pozycję Faktura wewnętrzna. Jeśli chcemy, możemy też zaznaczyć pozycję faktura uproszczona w dolnej części okna. 

program do fakturowania - faktura wewnetrzna

  • Pojawi się okno wprowadzania danych. Musimy uzupełnić wszystkie dane transakcji i dodać towary lub usługi. Towary i usługi dodawać możemy z listy wcześniej przygotowanych lub wprowadzić nowe. 

3-wprowadzanie-danych-do-faktury-numer_-daty

4-wprowadzanie-danych-do-faktury-dane-o-firmach

5-wprowadzanie-danych-do-faktury-towary_-uslugi

  • Zaglądamy do zakładki Podsumowanie i w lewym górnym rogu programu klikamy Zapisz. Faktura wewnętrzna jest gotowa i zapisana w Liście dokumentów

Możemy też ją wydrukować, klikając na Drukuj lub upewnić się przed drukiem, że wszystko jest w porządku poprzez Podgląd wydruku

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *