big-K24-min

Faktura WDT – Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Kalisz >> Faktura WDT – Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów

Sprzedaż towarów za granicę przez polskie podmioty gospodarcze może się odbywać poprzez eksport towarów lub wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. To nie do końca to samo, choć w obu przypadkach mamy do czynienia ze sprzedażą zagraniczną. W obu przypadkach istnieją zwolnienia z VAT, ale obowiązują odmienne procedury, dokumenty a dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opracowano wzór faktury WDT.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów a eksport towarów – różnice

Jeśli polski podmiot gospodarczy sprzedaje towary do podmiotu w jednym z krajów należących do unii Europejskiej, robi to wedle procedur tzw. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Z kolei sprzedaż towarów do krajów poza UE w prawie rozumiane jest jako eksport towarów. Nieważne, w jaki sposób przebiega transport. Podmiot sprzedający musi posiadać dokumenty potwierdzające transport oraz dowód odbioru towaru w danym kraju. Przy takiej sprzedaży wystawiana jest faktura WDT, a do zwolnienia z VAT potrzebny jest umieszczony na niej numer VIES nabywcy.

W przypadku eksportu towarów dochodzą procedury celne. Często też uczestnictwo oficjalnych pośredników, osób wykwalifikowanych w procedurze celnej. Do zwolnienia z VAT, sprzedawca potrzebuje certyfikatu potwierdzającego wywóz wystawionego przez organy celne danego kraju. Na złożenie tychże termin wynosi 90 dni od sprzedaży. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie na bloga – Faktura WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Faktura WDT – jak sporządzić?

Faktura WDT musi zawierać istotne informacje na temat transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. To m.in. data sprzedaży i wystawienia faktury, dane identyfikacyjne sprzedającego i nabywcy, nazwy towarów (lub wykonanej usługi), ich rodzaj i ilość, wartość sprzedaży netto oraz stawki podatków. Oprócz tego istotne jest podanie numeru VAT UE podatnika, który sprzedaje towar i wspomniany numer VIES odbiorcy. Fakturę WTD najwygodniej wystawić przy użyciu naszego programu. Pokażemy Ci, jak to zrobić. 

Jak wystawić fakturę WDT w programie Faktura VAT 2022?

Stworzenie gotowej faktury WDT wykonuje się w następujący sposób. 

  • W głównym oknie programu, w polu Nowy Dokument klikamy na Sprzedaży lub wciskamy F2.

Program do fakturowania - nowy dokument - sprzedazy

  • W nowym oknie wybieramy pozycję Faktura WDT. Możemy określić sposób sprzedaży lub nadać nazwę pliku faktury. Jeśli chcemy, możemy też zaznaczyć pozycję faktura uproszczona w dolnej części okna. 

15 - program do fakturowania - faktura WNT

  • Pojawi się okno wprowadzania danych. Musimy uzupełnić wszystkie dane transakcji i dodać towary lub usługi. Towary i usługi dodawać możemy z listy wcześniej przygotowanych lub wprowadzić nowe. 

3-wprowadzanie-danych-do-faktury-numer_-daty

4-wprowadzanie-danych-do-faktury-dane-o-firmach

5-wprowadzanie-danych-do-faktury-towary_-uslugi

  • Przy sporządzaniu faktury WDT, musimy jeszcze uzupełnić zakładkę INTRASTAT. Określić w niej kraj przeznaczenia, warunki dostawy czy rodzaj transportu

14 - program do fakturowania - INTRASTAT

  • Zaglądamy do zakładki Podsumowanie i w lewym górnym rogu programu klikamy Zapisz. Faktura WDT jest gotowa i zapisana w Liście dokumentów

Możemy też ją wydrukować, klikając na Drukuj lub upewnić się przed drukiem, że wszystko jest w porządku poprzez Podgląd wydruku

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1564

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *