Nowe faktury – od kiedy zmieniły się zasady ?
Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur. Wprowadzona nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2024 r. (Dz.U. 2024, poz.…
Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur. Wprowadzona nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2024 r. (Dz.U. 2024, poz.…
Faktura od Google to dowód księgowy, który uprawnia przedsiębiorcę m.in. do odliczenia VAT i uwzględnienia kosztów. Czasem jednak otrzymujemy ją nie z polskiego oddziału, ale od…
Kiedy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej może wystawić fakturę i czy w ogóle ma do tego prawo? Kwestia ta jest o tyle skomplikowana, że wymaga uwzględnienia dwóch…
Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne rodzaje ubezpieczeń społecznych, które pełnią odmienne funkcje. Każde z nich zabezpiecza inne potrzeby, a zasady ich działania oraz sposób…
Faktura końcowa to jeden z kluczowych dokumentów w procesie rozliczeń podatkowych i handlowych. Jest ona wystawiana po zakończeniu transakcji, szczególnie gdy wcześniej były wystawiane faktury zaliczkowe,…
Korekta faktury to kluczowy dokument, który przedsiębiorcy muszą wystawić, gdy pojawią się błędy w pierwotnej fakturze lub gdy dochodzi do zdarzeń wpływających na podstawę opodatkowania. Takie…
Data wystawienia faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) jest kluczowa dla poprawnego rozliczenia podatkowego. KSeF wprowadza nowe zasady, które znacząco różnią się od tradycyjnego podejścia do…
Od stycznia 2020 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają wystawienie faktury do paragonu fiskalnego pod warunkiem, że na paragonie znajduje się numer NIP nabywcy. To istotna zmiana,…
Faktura z brakami — Jak Prawidłowo Rozliczyć VAT? Faktura VAT to kluczowy dokument w rozliczeniach przedsiębiorców, który umożliwia odliczenie podatku VAT od transakcji. Choć przepisy jasno…
Wystawienie takiej faktury, czyli faktury VAT, która nie odzwierciedla rzeczywistego zdarzenia gospodarczego, może prowadzić do poważnych konsekwencji podatkowych zarówno dla wystawcy, jak i dla nabywcy. Poniżej…