Rafal Morawski
Działalność gospodarcza nieodłącznie wiąże się z wystawianiem faktur lub rachunków, które dokumentują sprzedaż. Na ich podstawie powstają często zobowiązania podatkowe. Życie pokazuje, że zarówno do faktur jak i rachunków mogą wkraść się błędy. Niekiedy takie, które pozostawione same sobie mogą narazić nabywcę na problemy prawne. Błędy jednak można naprawić przez wystawienie noty korygującej.
Co to jest nota korygująca i kto ją wystawia?
Nota korygująca to nie księgowany dokument, który jest jedną z metod korygowania błędów zaistniałych na już wystawionej fakturze czy rachunku. Dokument musi zawierać wyraźne oznaczenie „NOTA KORYGUJĄCA”, wskazywać strony transakcji oraz wobec jakiego dokumentu dochodzi do korekty i treść tej korekty. Nota korygująca wystawiana jest przez nabywcę i przekazywana do wiadomości sprzedawcy. Nie ma ograniczeń czasowych w kwestii terminu wystawienia noty. Co ważne – sprzedawca musi zaakceptować notę korygującą by była skuteczna prawnie. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule – Korekty rachunków.
Przykłady sytuacji, w których wystawia się notę korygującą
To głównie sytuacje, w których błąd dotyczy ważnych elementów opisowych faktury:
- błędny numer NIP,
- błędne oznaczenie towaru, usługi lub ich ilości/zakresu,
- błędny adres którejś ze stron,
- błędna data zakupu, transportu czy odbioru.
Kiedy nie wystawia się noty korygującej?
Są jednak też takie kategorie błędów, których nie koryguje się za pomocą noty korygującej. W tej sytuacji należy wystawić osobną fakturę – faktura korekta. Dotyczy to pomyłek w kwestii:
- naliczenia stawki VAT,
- wartości towaru lub usługi,
- jednostki miary lub ilości towaru czy usługi,
- dokonania zwrotu towaru lub zapłaty,
- obniżki ceny już po wystawieniu faktury VAT.
O tym, czym jest faktura korekta i jak ją wystawić piszemy w innym naszym artykule – Faktura korekta. Sprawdź, jak za pomocą programu łatwo wystawić notę korygującą.
Jak wystawić notę korygującą w programie Faktura VAT 2022?
Stworzenie noty korygującej wygląda następująco.
- W głównym oknie programu, w górnym menu klikamy na Druki, a z rozwiniętej listy wybieramy Nota korygująca.
- W nowym oknie widzimy listę wystawionych not korygujących. Na początku będzie ona oczywiście pusta. By dodać nową, klikamy na Dodaj.
- Pojawi się okno dodawania noty korygującej. Możemy nadać jej numer. Z rozwijanych list musimy określić rodzaj dokumentu oraz konkretny dokument.
- Gdy wskażemy, o który dokument chodzi przy dodawaniu noty korygującej, musimy jeszcze wpisać skorygowaną treść. Zarówno w wersji przed koretką jak i po niej. Gdy jesteśmy pewni, że wszystko jest w porządku, klikamy na Dodaj. Już z poziomu tego okna możemy też nową notę wydrukować, klikając na Drukuj.
- Nowa nota korygująca znajduje się teraz na liście.
Możemy ją nadal edytować, wydrukować albo usunąć.