Anna Kruk
Sprzedaż i magazyn to podstawowe funkcje, które musi posiadać praktyczny program do zarządzania sklepem. Na rynku dostępne są różne narzędzia, dostosowane do potrzeb małych i większych firm. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając program sprzedażowy z modułem magazynowym.
Czy sprzedaż i magazyn trzeba prowadzić za pomocą systemu komputerowego?
Obecne przepisy nie nakładają na podatników obowiązku prowadzenia sprzedaży i magazynu za pomocą programu komputerowego. Faktury można wystawiać zarówno przez system, jak i ręcznie. Paragony natomiast można drukować bezpośrednio z kasy fiskalnej.
Podobnie w przypadku magazynu. Dokumenty magazynowe można wystawiać ręcznie. Co więcej, przepisy nie wymagają nawet prowadzenia gospodarki magazynowej od podatników, którzy spełniają warunki do korzystania z uproszczonej księgowości.
Niemniej sprzedaż i magazyn zarządzane z pomocą wygodnego programu dla firm są znacznie prostsze i wygodniejsze. System automatyzuje wiele procesów. Redukuje liczbę błędów wynikających z czynnika ludzkiego. Znacznie przyśpiesza i skraca czas pracy użytkownika. Oczywiście wybór programu powinien być przemyślany.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu sprzedażowo-magazynowego?
Przede wszystkim podkreślmy, że optymalnym wyborem zarówno dla małej, jak i średniej firmy jest wybór jednego systemu do obsługi zarówno sprzedaży, jak i magazynu. Alternatywą mogą być programy zintegrowane, od jednego producenta. To bardzo ważna kwestia. W takim modelu zarządzanie sprzedażą i magazynem odbywa się na jednej bazie. Sprzedaż towaru w czasie rzeczywistym zmienia stany magazynowe. Możliwe staje się szybkie wystawienie faktury do dokumentu WZ itd.
Kolejna kwestia to bieżące aktualizowanie systemu sprzedażowo-magazynowego przez producenta. Przepisy podatkowe często się zmieniają. Przykładem jest wprowadzenie plików JPK w poprzednich latach, a w niedalekiej przyszłości – scalenie formatu wszystkich faktur w dokumenty ustrukturyzowane, obsługiwane przez Krajowy System e-Faktur. Wybierz program, którego producent dostosowuje oferowane rozwiązania do tych zmian. Inaczej konieczne okaże się samodzielne, bieżące monitorowanie nowelizacji prawa, które pochłonie mnóstwo czasu i nie zawsze przyniesie oczekiwany efekt.
Bardzo ważna jest również prosta obsługa programu. Jego interfejs powinien być intuicyjny, dzięki czemu nawet dla nowej osoby w firmie sprzedaż i magazyn nie będą trudne w obsłudze.
Program sprzedażowo-magazynowy powinien być dostosowany do specyfiki i potrzeb firmy. Jeśli np. prowadzisz sprzedaż internetową, niezwykle przydatne okażą się moduły pozwalające na zarządzanie e-sklepem, aukcjami na Allegro itp.
Sprzedaż i magazyn w programie Faktura VAT 2024
Faktura VAT 2024 to nowoczesny program – jednocześnie funkcjonalny i prosty w obsłudze. Z powodzeniem poradzą sobie z nim nawet początkujący użytkownicy. Każda wersja tego systemu pozwala na sprawne i wygodne zarządzanie sprzedażą. Dodatkowo w wersji PRO znajdziesz moduł do obsługi magazynu.
Program Faktura VAT 2024 PRO został wyposażony w następujące funkcje:
- Fakturowanie
- Zarządzanie gospodarką magazynową
- Rachunki, Paragony
- Dokumenty magazynowe: WZ, PZ, MM, RW itp.
- Pliki JPK: JPK_V7, JPK_MAG itp.
- Kartoteki klientów, towarów i usług, Cenniki
- Split payment
- Kasa i Przelewy
- Ewidencja VAT i Raport sprzedaży
- Kody GTU
- Moduły: Allegro, Sklepy internetowe
- Płatności mobilne i internetowe
- Import i Eksport danych
- KSeF
- Archiwizacja danych
- Faktury cykliczne, seryjne, abonamentowe
- Poczta – druki pocztowe
- Obsługa wielu Magazynów
- CRM
- Kalendarz i Organizer
- Mała Księgowość
- Integracja z pasażami handlowymi
- Wirtualny asystent AI
Wiele małych i średnich firm wybrało program Faktura VAT 2024 PRO jako idealnie trafiający w potrzeby działalności skupionej na sprzedaży z magazynem. Dodatkowo jest to system na bieżąco aktualizowany, a co za tym idzie zawsze zgodny z bieżącymi wymogami ustawodawcy.