big-K24-min

Zakładasz firmę? Sprawdź, jaka forma opodatkowania będzie najlepsza dla Ciebie

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Zakładasz firmę? Sprawdź, jaka forma opodatkowania będzie najlepsza dla Ciebie

Jeżeli masz w planach założenie firmy, musisz pamiętać o dopełnieniu kilku formalności w zakresie podatków. Nie chodzi tylko o wybór zaliczek w formie kwartalnej. Istotne znaczenie ma przede wszystkim wybór formy opodatkowania. Sprawdź, jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza: skala podatkowa czy podatek liniowy? Karta podatkowa czy może ryczał od przychodów ewidencjonowanych?  

Przekonaj się, jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań, a następnie podejmij decyzję – dopasowaną do Twoich preferencji.

Skala podatkowa

Opodatkowanie według skali podatkowej jest jedną z najbardziej popularnych form. Jej istota polega na płacenia podatku wyliczanego od dochodu, a więc różnicy między przychodem a kosztem uzyskania przychodu. Oznacza to, że istnieje możliwość obniżenia wysokości zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego, dzięki kosztom ponoszonym w ramach prowadzenia działalności.

Skala podatkowa obowiązująca w latach 2009-2013 przedstawia się następująco:

                                                          źródło: opracowanie własne

Opodatkowanie na zasadach ogólnych to korzystna forma dla przedsiębiorstw, których roczne dochody nie przekraczają 85.528 zł. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z dostępnych ulg podatkowych oraz możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem lub dzieckiem.

Minusem jest natomiast konieczność prowadzenia pełnej księgowości oraz możliwość – w razie znacznego wzrostu przychodów – płacenia podatku w wysokości 32%.

Podatek liniowy

Ta forma opodatkowania nakłada na przedsiębiorcę obowiązek płacenia 19-procentowego podatku od dochodu – bez względu na jego wysokość. Jest to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy przewidują, że ich dochód w danym roku podatkowym przekroczy 90 000 zł.

Wybierając podatek liniowy, należy jednak mieć świadomość, że wówczas traci się dostęp do ulg oraz możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem. I w tym przypadku zachodzi konieczność prowadzenia księgowości.

Karta podatkowa

Ta forma opodatkowania należy do uproszczonych metod wymiaru oraz pobierania należności podatkowych. Mogą z niej skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne osób fizycznych, które świadczą usługi zatrudniając przy tym niewielką liczbę pracowników. Rodzaje działalności określa Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 23 ust. 1).

Karta podatkowa oferuje niską stawkę podatku niezależnie od wysokości osiągniętych dochodów. Dlatego świetnie sprawdza się w przypadku przedsiębiorców osiągających wysokie dochody. Dodatkową zaletą jest również brak konieczności prowadzenia pełnej księgowości oraz składania rocznego zeznania PIT dla dochodów z działalności gospodarczej.

Niestety karta podatkowa ma także swoje wady. Decydując się na taką formę opodatkowania tracisz prawo do skorzystania z ulg oraz wszelkich odliczeń (wyjątek stanowi składka zdrowotna).

Karta podatkowa nie jest korzystna dla przedsiębiorstw, które mają niski dochód lub odnoszą stratę.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W tym przypadku podstawą opodatkowania jest przychód – bez pomniejszania go o koszty uzyskania. Dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą, które zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie ma żadnych limitów. Oznacza to, że mogą płacić ryczałt nawet po przekroczeniu 615 300 zł (150 000 euro) do końca roku 2013. Taki jest bowiem limit dla pozostałych przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu.

Największym atutem jest możliwość skorzystania z bardzo niskich stawek podatku – 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%.  Zaletą stosowania tej formy opodatkowania jest również prosta ewidencja przychodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie będzie korzystny w przypadku przedsiębiorstw, które wykazują stratę w związku z ponoszonymi kosztami. Minusem jest bowiem to, że nie można uwzględniać kosztów uzyskania przychodu. Ponadto wadą jest brak możliwości rozliczania się z małżonkiem lub dzieckiem.

Wybór formy opodatkowania należy rozważać pod kątem wielkości przedsiębiorstwa oraz skali prowadzonej działalności. Podjęcie słusznej decyzji, jeśli chodzi o formę opodatkowania, jest bardzo istotne, ponieważ wpływa bezpośrednio na wysokość podatków wpłacanych do Urzędu Skarbowego. To zaś przekłada się na opłacalność prowadzenia firmy. Na szczęście, jeśli z jakiegoś powodu wybrana przez Ciebie forma opodatkowania okaże się niekorzystna, raz w roku (do 20 stycznia) masz możliwość jej zmiany.

Sprawdź więcej porad z kategorii podatki.

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *