big-K24-min

Zawód freelancera — jak wygląda, o czym trzeba pamiętać?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Działalność nierejestrowana >> Zawód freelancera — jak wygląda, o czym trzeba pamiętać?

Zawód freelancera, czyli bycie tak zwanym wolnym strzelcem, przyciąga wiele osób zainteresowanych pracą na własnych warunkach. Brak szefa nad głową, elastyczne godziny pracy, czy też brak przywiązania do jednego miejsca to spore zalety tego zawodu. Z czym jednak się wiąże i czy warto się go podjąć?

Wedle obecnie dostępnych danych, na zawód freelancera postawiło już aż 270 tysięcy Polaków. Ponad ćwierć miliona to naprawdę spory wynik, który pokazuje, jak rozwija się rynek pracy w naszym kraju. Pracownicy coraz bardziej cenią sobie wolność i możliwość kontrolowania tego, jak wygląda praca. Jak dokładnie wygląda działalność jako freelancer i o czym pamiętać przy jej rozpoczynaniu?

Kim jest freelancer?

Freelancer, w polskim języku zwany wolnym strzelcem, to osoba, która pracuje na własnych warunkach. Zamiast zatrudnienia w jednej firmie oferuje swoje usługi wielu klientom i prowadzi w tym celu własną działalność. Obecnie najczęściej zawód freelancera jest oczywiście powiązany z Internetem, który służy wolnym strzelcom do szukania klientów, czy też wykonywania swojej pracy.

Osoby pracujące w zawodzie freelancera nie muszą stosować sztywnych godzin pracy, czy być przywiązane do jednego miejsca. Same decydują gdzie i kiedy będą działać, a jedynym ograniczeniem są ustalone z klientami terminy, których naturalnie trzeba dotrzymywać. Z tego powodu jest to bardzo kuszący zawód, cieszący się coraz większą popularnością.

Praca freelancera — jak wygląda?

Wokół zawodu freelancera narosło wiele mitów i stereotypów. Takie osoby kojarzone są z długim przesiadywaniem w kawiarni, gdzie wykonują swoje obowiązki zawodowe. W rzeczywistości nie jest oczywiście tak pięknie. Większość wolnych strzelców swoje obowiązki wykonuje z domu i pracuje zdalnie. Oczywiście ma to wiele zalet.

Nie muszą oni na przykład wybierać się do biura i wynajmować go. Oszczędzają też czas na kontaktach z klientami. Spotkania są głównie organizowane zdalnie i raczej przybierają dość zwięzłą formę. To sprawia, że freelancer potrzebuje mniej czasu na pracę, a zleceniodawcy mogą liczyć na szybszą realizację usługi.

Najczęściej pracują oni w obszarach związanych ze światem Internetu. Obsługują social media, czy też tworzą grafikę komputerową. Spora liczba wolnych strzelców to także programiści, copywriterzy, tłumacze oraz korektorzy. Oczywiście nie można zapominać o fotografach, którzy przygotowują zdjęcia oraz filmy z różnych wydarzeń.

Freelancer — jak zacząć?

Rozpoczęcie pracy jako freelancer to w teorii najprostsza rzecz na świecie. Wystarczy posiadać odpowiednie umiejętności i rozpocząć poszukiwanie klientów. Z tego powodu nie jest to jednak zawód, który można wybrać bez żadnego doświadczenia. Aby móc na nim dobrze zarabiać, trzeba posiadać już pewne umiejętności, a także kwalifikacje, które zachęcą potencjalnych klientów. W ten sposób łatwiej będzie realizować dobrze płatne i, co najważniejsze, ciekawe projekty. Dlatego nierzadko freelancerzy to osoby, które pracowały wcześniej w swojej branży, lecz były zatrudnione w czyjejś firmie, gdzie zebrały odpowiednie doświadczenie.

Aby na samym początku łatwiej było znaleźć klientów, konieczne będzie też stworzenie dobrego portfolio. Pokaże ono przykładowe efekty realizowanych przez siebie usług. To właśnie ono jest najważniejsze w trakcie poszukiwania klientów, gdyż jest rzeczywistą prezentacją posiadanych umiejętności oraz doświadczenia. Dlatego warto od samego początku zapisywać swoje najciekawsze prace, by móc pokazać je w przyszłości potencjalnym zleceniodawcom.

Co ważne, aby zostać freelancerem, wcale nie trzeba rezygnować z obecnej pracy. Wiele osób na samym początku łączy obowiązki zawodowe z działalnością wolnego strzelca. W ten sposób można być bezpiecznym pod względem finansowym i jednocześnie zbierać doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności. To może zaprocentować w przyszłości.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem kariery freelancera?

Przed podjęciem zawodu wolnego strzelca, należy się dobrze zastanowić. Pomóc może przeanalizowanie zalet oraz wad tego zawodu. Do plusów zaliczamy przede wszystkim wolność. Jako freelancer nie trzeba martwić się swoim szefem, czy też trzymać się sztywnych ram pracy.

Jeśli tylko to możliwe, zlecenia można realizować nawet w trakcie wakacji, czy też wyjazdu do innego miasta, niż to, w którym się mieszka. Dodatkowo praca jako wolny strzelec pozwala na wdrożenie trybu zdalnego, który oszczędza masę czasu. Zawód ten pozwala też na zarobienie naprawdę sporych pieniędzy, gdy zbierze się już odpowiednie doświadczenie.

Oczywiście są też wady. W późniejszym etapie trzeba liczyć się między innymi z koniecznością założenia własnej działalności. To przez to, że większość zleceniodawców preferuje rozliczanie się w formie faktur. Dodatkowo jest to praca mniej stabilna. Zarobki będą silnie uzależnione od liczby klientów w danym miesiącu, a ta potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie. Jako freelancer trudne potrafi być też ustalenie odpowiedniego work-life balance. Pracując w domu, może być to problematyczne, szczególnie wśród osób, które nie są zbyt zdyscyplinowane i miewają problemy z motywacją oraz zaangażowaniem.

Udostępnij ten artykuł:
Magdalena Pytlas
Magdalena Pytlas
Artykuły: 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *