big-K24-min

Zmiana matrycy stawek VAT od 1 lipca 2020 r.

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> KSeF - Krajowy System e-Faktur >> Zmiana matrycy stawek VAT od 1 lipca 2020 r.

Niższe stawki na niektóre towary, ale przede wszystkim uproszczenie klasyfikacji – zmiana matrycy stawek VAT ma ułatwić życie przedsiębiorcom. Zgodna z wytycznymi Światowej Organizacji Celnej nomenklatura ujednolica handel międzynarodowy. Sprawdź, jakie zmiany musisz wprowadzić w działalności w związku z nową matrycą stawek VAT.

Początkowo planowana na 1 kwietnia 2020 r., zmiana matrycy stawek VAT zostanie wprowadzona dopiero 1 lipca 2020 r. To jeden z wielu terminów, który został przez ustawodawcę przesunięty w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. W odpowiedzi na postulaty podatników, wraz z terminem zmiany stawek VAT rząd odsunął w czasie także m.in. wprowadzenie nowego pliku JPK_VAT.

Zmiana matrycy stawek VAT w 2020 r.

Przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT zostały wprowadzone 1 listopada 2019 r. mocą ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1751). Od tej daty jednak nowe przepisy zaczęto stosować wyłącznie do wydawnictw książkowych i prasowych (książki, broszury, nuty, mapy, gazety, dzienniki, czasopisma, e-booki itp.). Dla pozostałych towarów i usług zaczną obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Zmiana stawek VAT wiąże się z koniecznością zaktualizowania danych księgowych i magazynowych, związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT. Zmienione zostaną nie tylko same stawki VAT dla niektórych towarów, ale też ich symbole klasyfikacyjne. Programy sprzedażowe i księgowe będzie trzeba zaktualizować. Przedsiębiorcy muszą też wprowadzić odpowiednie modyfikacje w zakresie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

W czasie, gdy wiele firm zamyka się lub zawiesza działalność, a inne mają poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej, zmiana dotychczas stosowanej matrycy stawek VAT wprowadziłaby dodatkowe trudności. Aby nie obciążać tym przedsiębiorców, zmieniono dotychczasowy termin – z wiarą, że do lipca nasz kraj upora się z epidemią.

Nowa matryca stawek VAT – jaka będzie

Stosowany obecnie system stawek VAT opiera się na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Ustawodawca od dawna planował zmodernizowanie go pod kątem aktualnych potrzeb. Od 1 lipca 2020 r. klasyfikacja wyrobów i usług opierać się będzie o PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). 

Klasyfikacja PKWiU stosowana będzie w odniesieniu do usług, natomiast nomenklatura scalona – do towarów. Opracowana przez Światową Organizację Celną nomenklatura scalona porządkuje towary na potrzeby handlu międzynarodowego. Nowa matryca stawek VAT będzie prostsza niż stosowana obecnie. Towary zgrupowane zostaną według stawki VAT.

Obniżenie stawek VAT od 1 lipca 2020 r.

Zmiana matrycy stawek VAT w 2020 r. nie jest niestety wyczekiwanym powrotem do stanu sprzed 2011 r. Nie znaczy to jednak, iż stawki VAT nie będą niższe dla niektórych towarów i usług. Dokonując zmian, stosowano zasadę „równania w dół”. Tylko nieliczne towary będą miały stawkę wyższą niż obecna.

Towary o obniżonej stawce VAT od 1 lipca 2020 r.:

  • wyroby ciastkarskie: stawka obniżona z 8% lub 23% na 5%,
  • owoce tropikalne i cytrusowe: stawka obniżona z 8% na 5%,
  • pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia: stawka obniżona z 8% na 5%,
  • zupy, buliony, żywność homogenizowana: stawka obniżona z 8% do 5%,
  • musztarda, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek, gałka muszkatołowa): stawka obniżona z 23% do 8%,
  • produkty dla niemowląt i dzieci: stawka obniżona z 8% do 5%,
  • artykuły higieniczne: stawka obniżona z 8% do 5%.

Niektóre towary o podwyższonej stawce VAT od 1 lipca 2020 r.:

  • drewno opałowe: stawka podwyższona z 8% do 23%,
  • lód do celów spożywczych: stawka podwyższona z 8% do 23%,
  • skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. małże, homary, ślimaki, ośmiornice, ostrygi): stawka podwyższona z 5%, z 8% na 23%.

Przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do zmian od 1 lipca 2020 r. Docelowo jednak ma być prościej i bardziej przejrzyście. Celem wprowadzenie nowej matrycy ma być zniwelowanie niekonsekwentnego stosowania różnych stawek VAT na podobne towary.

Wszelkie wątpliwości można rozwiać poprzez skierowanie do organu podatkowego zapytania o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Formuła ta funkcjonuje już od listopada 2019 r. Wydana decyzja wiąże organ podatkowy i stanowi dla przedsiębiorcy ochronę prawną.

Wygodne fakturowanie jest możliwe – zobacz nasz program do wystawiania faktur

 

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *