big-K24-min

1% podatku PIT dla OPP w 2022 roku

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> forma prawna firmy >> 1% podatku PIT dla OPP w 2022 roku

Blisko dwie dekady (od 2004 r.) polscy podatnicy mogą przekazać 1% PIT ze swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Z tej możliwości z roku na rok korzysta coraz więcej Polaków. Tym samym coraz więcej pieniędzy trafia do organizacji, które zajmują się kulturą, czy działalnością charytatywną. Jak można to zrobić, kto może dostać pieniądze i kiedy?

Na czym polega przekazanie 1% PIT na OPP 2022?

Podczas składania zeznania podatkowego za rok poprzedni, podatnik ma możliwość wskazania wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, której zechce udostępnić 1% z wysokości płaconego przez siebie PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych). Jak to zrobić? Otóż:

  • w rubryce K zeznania podatkowego PIT-37 (WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)) należy wpisać odpowiedni numer KRS danej organizacji,
  • w rubryce 137 podatnik może wskazać konkretną kwotę przekazaną na rzecz wskazanej OPP, która nie może być wyższa niż wspomniany 1% płaconego podatku dochodowego w danym zeznaniu,
  • w rubryce L podatnik może wskazać cel szczegółowy, na który mają pójść przeznaczone przez niego pieniądze. Tyczy się to zwłaszcza organizacji pożytku publicznego, które pożytkują w ten sposób pozyskane pieniądze na różne cele. Często same informują o możliwości wskazania celu szczegółowego.

Przekazanie 1% PIT na organizacje pożytku publicznego nic podatnika nie kosztuje. Podatek zapłaci w takiej samej wysokości, niezależnie od tego, czy wskaże OPP lub nie. Może za to przyczynić się do rozwoju OPP, której działalność podatnik popiera.

1% podatku dla OPP w 2022 roku
Źródło: pixabay.com

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe za 2021 rok?

By jednak móc przekazać 1% podatku, trzeba złożyć prawidłowo i terminowo zeznanie podatkowe. Do kiedy można to zrobić? To zależy od rodzaju deklaracji podatkowej.

Termin składania deklaracji podatkowej

  1. Do 28 lutego 2022 r. – PIT-28.
  2. Do 2 maja 2022 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38.

Podatnik ma oczywiście prawo do składania korekty swojego zeznania podatkowego. Korektę złożyć można najdalej miesiąc po upływie terminu normalnego składania deklaracji.

Termin korekty

  1. 2 czerwca 2022 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38.
  2. 31 marca 2022 r. – PIT 28.

W korekcie zeznania podatkowego podatnik może wskazać wszelkie błędy dotyczące konkretnych stawek przychodu, dochodu czy podatku, a także błędy we wpisanym numerze KRS organizacji pożytku publicznego, którą zechciał wesprzeć.

Kto może przekazać 1% PIT?

Z możliwości przekazania 1% podatku na rzecz OPP skorzystać mogą podatnicy, którzy:

  • rozliczają się na skali podatkowej, inaczej na zasadach ogólnych – głównie chodzi o pracowników etatowych, umowy zlecenia i umowy o prawa autorskie,
  • rozliczają się podatkiem liniowym 19%,
  • rozliczają się w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Faktyczne przekazanie następuje jednak przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Czyni on to w terminie między majem a lipcem roku, w którym było składane zeznanie podatkowe za rok poprzedni. Przekazana kwota jest zmniejszona o koszty przelewu bankowego. Organizacja pożytku publicznego otrzyma pieniądze na rachunek, który podała w wykazie organizacji.

Takiej możliwości nie mają podatnicy, którzy wciąż rozliczają się kartą podatkową.

Sprawdź też nasz artykuł „Kwota wolna od podatku„.

Jak wysoką kwotę można przekazać na rzecz OPP?

Nie jest tak, że podatnik musi przekazać kwotę wynoszącą dokładnie 1% płaconego podatku na OPP. Może wskazać dowolną kwotę, która jednak nie przekracza 1%. Jeśli zdecyduje się na niższą – taką otrzyma organizacja. Z punktu widzenia wysokości płaconego podatku, nie ma to żadnego znaczenia – podatnik w każdej sytuacji zapłaci tyle samo. Podatnik może jednak wskazać kilka organizacji, jeśli składa kilka zeznań podatkowych.

1% podatku dla OPP w 2022 roku
Źródło: pixabay.com

Dla jakich organizacji można przekazać 1 % PIT 2022?

Z pieniędzy przekazanych w ramach 1% PIT dla OPP skorzystać mogą te organizacje, które zostały uwzględnione w wykazie ustawowym na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Każda taka organizacja musi zadbać o wpis do tego wykazu. By móc uzyskać status OPP, organizacja musi działać nieprzerwanie przez 2 lata i spełniać swoje cele statutowe.

Jak wielu Polaków przekazuje 1% swojego PIT 2022 na OPP?

Ile pieniędzy przekażą podatnicy w ramach 1% PIT na organizacje pożytku publicznego przy zeznaniu podatkowym za 2021 rok, jeszcze nie wiemy. Rok temu padł rekord i wynosił 973 000 000 zł. To o około 70 000 więcej niż w roku poprzedzającym. Przez cały okres obowiązywania 1% na OPP ilość podatników z tego korzystających rosła i obecnie wynosi około 15 000 000, podczas gdy w 2004 r. było to około 80 000 osób. Coraz więcej osób wie o tej możliwości i rośnie też liczba potencjalnych adresatów takiego przekazania. Czekają nas jednak pewne zmiany.

PIT 2022 a organizacje pożytku publicznego – jak będzie za rok?

W 2022 roku 1% PIT dla OPP przekazywane są na dotychczasowych zasadach, gdyż rozliczany jest rok 2021. Wprowadzenie Polskiego Ładu sprawiło, że przy zeznaniu podatkowym za 2022 rok parę rzeczy się zmieni:

  • wzrosła kwota wolna od podatku,
  • wzrosła kwota zmniejszająca podatek.

Tym samym wzrośnie liczba podatników, którzy zwyczajnie nie będą mogli przekazać 1% PIT na OPP, gdyż nie zapłacą PIT lub zmaleje wysokość ich podatku. Ostateczna suma pieniędzy, które przekazane zostaną na OPP w 2023 może być zatem znacząco mniejsza. Ministerstwo Finansów zapewnia, że tak się nie stanie, nie wyjaśniając jednak, jak zamierza temu zaradzić. Dla OPP pozostaje nadzieja, że liczba chętnych podatników znów wzrośnie oraz wzrosną ich pensje i obciążenia podatkowe. A może zajdą zmiany w samym Polskim Ładzie?

Sprawdź nasz program do wystawiania faktur – Faktura VAT 2022 – zobacz najnowszy program do faktur– więcej informacji na temat programu znajdziesz na naszej stronie. Możesz też pobrać wersję demo programu. Wersja demo działa przez okres 31 dni.

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *