big-K24-min

Kod PKD – co to jest i na co wpływają numery PKD?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Polska Klasyfikacja Działalności >> Kod PKD – co to jest i na co wpływają numery PKD?

PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, to uporządkowany katalog opisujący rodzaje firm, które można legalnie prowadzić w Polsce. Numery PKD odpowiadają opisanym w nim pozycjom, których listę aktualizuje się wraz z rozwojem nowych gałęzi gospodarki. Rejestrując firmę w CEIDG lub KRS, należy wybrać minimum jeden wskazany w klasyfikacji PKD numer, czyli kod PKD. Co to jest i na co wpływa? Sprawdź, jakie pkd firmy wybrać.

Kod pkd – co to jest?

Kod PKD to identyfikator rodzaju działalności gospodarczej zgodny z podziałem ustalonym w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Numer PKD firmy należy określić przy dokonywaniu jej rejestracji w CEIDG.  Przedsiębiorstwu można przypisać więcej niż jeden kod PKD – na pierwszym miejscu powinien być jednak ten, który najlepiej odnosi się do profilu firmy lub dominującego obszaru, w jakim ta działa. 

Klasyfikacja PKD i jej struktura

Struktura PKD ma charakter stały i co do zasady, nie powinna podlegać częstym zmianom. Aktualnie obowiązująca klasyfikacja PKD odpowiada treści rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Zgodnie z jego brzmieniem, rejestrowane w Polsce firmy podzielono na

  • 21 sekcji głównych (takich jak rolnictwo, transport, handel, usługi itd.), oznaczonych jedną literą alfabetu, np. A to rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybołówstwo; 
  • 88 działów oznaczonych dwoma cyframi, np. 01 to uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt i łowiectwo; 
  • 272 grupy ustalone w oparciu o podobieństwa w zakresie procesów produkcyjnych, charakteru usług, czy specyfiki odbiorców, oznaczone kodem numerycznym trzycyfrowym, np. 01.1 to uprawy rolne inne niż wieloletnie; 
  • klasy uszczegóławiające profil działalności, oznaczone kodem z dodatkową cyfrą, np. 01.14 to uprawa trzciny cukrowej.
  • podklasy, które jeszcze bardziej zawężają profil firmy, oznaczone jeszcze jedną cyfrą kodu lub Z, jeśli dana klasa nie posiada podklasy, np. 01.14.Z dotyczy uprawy trzciny cukrowej, która nie została jeszcze bardziej 

Czemu służą numery PKD?

Numery PKD nadaje się polskim firmom m.in. w celach statystycznych. Pozwalają zbierać szczegółowe dane dotyczące kondycji przedsiębiorstw z różnych branż i nisz, a zarazem reagować na zmiany trendów, czy pojawiające się w określonych sektorach gospodarki problemy. Dzięki kodom PKD, urzędy mogą też łatwo weryfikować firmy pod kątem poprawności składanych przez nie dokumentów, czy też podlegania szczególnych dla nich przepisom. 

Na co wpływa PKD firmy?

PKD firmy wpływa m.in. na to, jaki numer REGON zostanie jej nadany. Co jednak najważniejsze, numer PKD może przeważyć o ciążących na właścicielu firmy obowiązkach i podleganiu określonym przepisom podatkowym. Od kodu PKD zależy na przykład, czy przedsiębiorca będzie mógł korzystać z preferencyjnych stawek podatków PIT czy VAT, czy też to, czy będzie musiał posiadać kasę fiskalną, koncesję lub licencję

Stawki ryczałtu wg PKD

Kody PKD wpływają m.in. na możliwość korzystania z określonych stawek podatku dochodowego PIT w przypadku wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obowiązującym stawkom ryczałtu odpowiadają bowiem określone numery PKD działalności, które pozwalają na ich stosowanie.  Zapraszamy Cię do zapoznania się z artykułem Stawki ryczałtu wg pkd, w którym znalazła się praktyczna lista PKD podlegających różnym stawkom tego podatku.

Jaki kod PKD wybrać? 

Kod PKD podawany w CEIDG lub KRS należy dobrać do specyfiki rejestrowanej działalności. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by do jednej firmy przypisać np. dwa, czy trzy numery PKD. Na formularzu CEIDG-1 można wpisać jednak maksymalnie dziewięć takich kodów, ale przy rejestracji firmy online da się przypisać dowolną ich ilość. Warto dodać, że nadanie niewłaściwego PKD firmie, np. celem uniknięcia obowiązku rejestracji w VAT, jest surowo karane i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

PKD sprzedaż internetowa

Przykładem sytuacji, w której nadaje się działalności więcej niż jedno PKD może być np. e-commerce. W przypadku sklepów internetowych, podaje się zarówno numer PKD odpowiadający sprzedaży internetowej, jak i numer dotyczący sprzedaży określonego typu towarów.

Wyszukiwarka i lista pkd 

Planując uruchomienie działalności gospodarczej, warto zorientować się, jakie są numery PKD. Celem zapoznania się z nimi, dobrze odwiedzić poręczną wyszukiwarkę kodów PKD, która pozwala znajdować odpowiednie kody PKD dla działalności gospodarczych na podstawie słów kluczowych powiązanych z ich profilami. Lista PKD nie zawsze jest jednak jednoznaczna – często okazuje się, że nie wiadomo, jaki numer PKD dla firmy wybrać, bo pasuje do niej więcej niż jeden, lub żaden. Co w takim przypadku? 

Skąd wiedzieć, że wybrane numery PKD są właściwe?

Gdy nie ma się pewności co do tego, jaki kod PKD firmy wybrać, można poprosić o indywidualną interpretację Główny Urząd Statystyczny w Łodzi. Opinie dotyczące Polskiej Klasyfikacji Działalności, w ramach których sugerowane są właściwe numery PKD dla firm, są jednak wydawane odpłatnie. Na chwilę obecną, wydanie opinii w sprawie jednego kodu PKD kosztuje nieco ponad 60 zł. 

Gdzie wpisać i jak zmienić numer PKD? 

PKD firmy nadaje się przy rejestracji działalności w CEIDG lub KRS (w przypadku zakładania spółki kapitałowej). Kod PKD można zmienić w dowolnym momencie prowadzenia firmy. W każdej chwili można także dopisać numer PKD – na przykład, jeśli firma rozszerzyła działalność o dodatkowy obszar. O tym, jak to zrobić, piszemy w artykule zmiana numeru PKD.

Udostępnij ten artykuł:
Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
Artykuły: 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *