big-K24-min

Kupno samochodu z leasingiem operacyjnym i VAT

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Kupno samochodu z leasingiem operacyjnym i VAT

Dla wielu przedsiębiorców korzystających z leasingu wiele problemów nastręcza podatek VAT, związany z wykupem samochodu. A dokładniej – jego odliczenie po wygaśnięciu umowy leasingowej i wykupie pojazdu. Spore grono przedsiębiorców zastanawia się, czy ponowne jego odliczenie jest zgodne z prawem. No bo przecież raz już VAT został odliczony w ratach leasingowych. Jak to zatem jest w przypadku wykupu pojazdu? Czy faktycznie można ponownie odliczyć podatek? Czy jest to praktyka dozwolona?

Odliczenie podatku VAT tylko w przypadku leasingu operacyjnego

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że opcja odliczenia podatku VAT w momencie wykupu samochodu dotyczy wyłącznie leasingu operacyjnego. Jest to nic innego jak składnik majątkowy należący do leasingodawcy (firmy leasingowej). Z tego powodu do niego należy obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zaś raty leasingowe (do których doliczany jest podatek VAT od paliwa) łącznie z opłatą wstępną to koszt uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma możliwość wykupienia pojazdu – na podstawie oddzielnej faktury.

Leasing operacyjny jest zatem przeciwieństwem leasingu finansowego, który zgodnie z definicją zaliczany jest od razu do środków trwałych leasingobiorcy, zaś leasingowany pojazd nie podlega wykupieniu.

Na jakiej zasadzie można odliczyć VAT od wykupu samochodu z leasingu operacyjnego?

Właśnie fakt, że przez cały okres trwania umowy leasingowej pojazd jest własnością leasingodawcy powoduje, że wykup, a następnie odliczenie podatku VAT jest możliwe. Budzi to sporo wątpliwości, ponieważ leasingobiorcy odliczali VAT naliczony w czasie trwania umowy. A są to wątpliwości zupełnie niepotrzebne.

Należy bowiem pamiętać, że wykup pojazdu jest zupełnie czymś innym niż spłacanie rat w ramach leasingu. Spłata rat leasingowych – z punktu widzenia podatku od towarów i usług – jest usługą. Natomiast wykup pojazdu z leasingu – dostawą towarów. Są to zatem dwie odmienne czynności, co oznacza, że podatnik może odliczyć VAT.

Odliczenie nie większe niż 60%

Chcąc odliczyć VAT na podstawie umowy wykupu pojazdu, należy mieć świadomość, że istnieją pewne limity.

W przypadku samochodów osobowych można odliczyć wyłącznie 60% podatku VAT, ale nie więcej niż 6 000 zł na podstawie faktury z wykupu.

Jeżeli zaś przedsiębiorca chce wykupić samochód ciężarowy, odliczyć może 100% podatku od towarów i usług. W tym przypadku nie obowiązują żadne limity. Dlatego bez obaw o jakiekolwiek konsekwencje podatkowe, można dokonać pełnego odliczenia. Jest to jak najbardziej zgodne z prawem podatkowym.

Korzystając z leasingu operacyjnego, dobrze jest pamiętać o wszystkich dostępnych dla przedsiębiorców możliwościach. Warto zatem skorzystać z opcji odliczenia należnego VAT-u przy wykupie pojazdu. Choć kwota niekoniecznie będzie wysoka, są to zawsze dodatkowo odzyskane pieniądze.

Zobacz więcej porad na naszym blogu w kategorii firma i podatki.

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *