big-K24-min

8 sposobów: jak biuro rachunkowe zarobi na KSeF?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> KSeF - Krajowy System e-Faktur >> 8 sposobów: jak biuro rachunkowe zarobi na KSeF?

Krajowy System e-Faktur funkcjonuje w Polsce od 1 stycznia 2022 r. Póki co podatnicy mogą korzystać z niego dobrowolnie, ale od 1 lipca 2024 r. stanie się obowiązkowy. Jak się okazuje, dla biur rachunkowych jest to sposób na zwiększenie przychodów. Jak zatem mogą zarobić na wdrożeniu KSeF? Oto kilka pomysłów.

Szkolenia

Świetnym rozwiązaniem, jakie może wprowadzić do swojej oferty biuro rachunkowe, są szkolenia dotyczące faktur ustrukturyzowanych i Krajowego Systemu e-Faktur. W przyszłym roku korzystanie z tej platformy będzie już obligatoryjne, dlatego też podatnicy mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Z ich punktu widzenia najważniejsze jest poznanie mechanizmów działania systemu i wynikających z tego obowiązków prawnych. Ustawodawca dał im czas na przygotowanie się do wdrożenia KSeF, więc to doskonała okazja, żeby zaproponować im stosowne szkolenia.

Usługi konsultingowe

Usługi konsultingowe dotyczące wdrażania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych to kolejna metoda zwiększania przychodów biura rachunkowego w związku z KSeF. Zakres tego typu usług oczywiście zawsze wyznacza klient, niemniej dzięki profesjonalnemu doradztwu w tym obszarze prowadzenia działalności podatnicy są w stanie zrozumieć nowy system i się do niego dostosować. Konsulting może obejmować np. pomoc przy wyborze narzędzi służących do obsługiwania ustrukturyzowanych e-faktur.

Usługi wdrożeniowe

Okres na przygotowanie się do wdrożenia KSeF jest dość długi, niemniej podatnicy są bardzo zainteresowani usługami o charakterze wdrożeniowym. Czynności przygotowujących firmę do korzystania z platformy jest całkiem sporo, w tym m.in. integracja systemu informatycznego czy konfiguracja narzędzi do obsługi elektronicznych faktur ustrukturyzowanych. W każdej firmie to wszystko przebiega nieco inaczej, stąd też oferta w postaci usług wdrożeniowych jest w omawianym kontekście jak najbardziej uzasadniona.

Usługi zarządzania e-fakturami

Elektroniczna faktura jest dokumentem sprzedaży równorzędnym z fakturą papierową. Ustawa o VAT wskazuje dokładnie, co powinna ona zawierać. Faktury ustrukturyzowane w KSeF muszą spełniać pewne wymogi, np. odnośnie do formatu, którym w ich przypadku jest xml. Usługa zarządzania e-fakturami może obejmować różne czynności takie jak np. archiwizacja tego typu dokumentów czy generowanie powiadomień o terminach płatności i przypominanie o nich kontrahentom klientów. Wielu przedsiębiorców ma na głowie tyle spraw związanych z prowadzeniem firmy, że chętnie skorzystają z fachowego wsparcia w zarządzaniu dokumentami sprzedażowymi.

Optymalizacja procesów

Na usługach wiążących się z Krajowym System e-Faktur mogą skorzystać nie tylko klienci biura rachunkowego. Z punktu widzenia biura to również szereg zalet. Przede wszystkim obieg dokumentów zostanie znacznie usprawniony, co pozwala oszczędzać czas i pieniądze, a przy tym zwiększać skuteczność i efektywność. To przekłada się na większe możliwości biura rachunkowego w zakresie obsługi klientów i generowanie większych przychodów.

Promocja i marketing

Współczesny rynek usług rachunkowych jest konkurencyjny i trzeba podejmować rozmaite działania, aby przyciągać nowych klientów. Krajowy System e-Faktur może z powodzeniem posłużyć jako sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorców. Biuro, które oferuje usługi dotyczące KSeF, jest postrzegane jako nowoczesne i funkcjonujące w zgodzie z aktualnymi standardami. Pomaga to w budowaniu pozytywnego wizerunku marki, co dla klientów ma niebagatelne znaczenie. Zależy im bowiem na współpracy z doświadczonymi, zaufanymi partnerami idącymi z duchem czasu.

Usługi dodatkowe

Lista dodatkowych usług, jakie biuro rachunkowe może wprowadzić do swej oferty w związku z elektronicznymi fakturami ustrukturyzowanymi, jest dość długa. Warto zatem zastanowić się nad tą kwestią, przeprowadzić stosowne analizy i zaproponować klientom coś, czego nie mają inne biura rachunkowe. Optymalizowanie kosztów prowadzenia działalności na podstawie informacji zawartych w e-fakturach czy analiza danych z faktur elektronicznych to jedynie przykłady dodatkowych usług w innowacyjnej formie. 

Usługi udostępniania oprogramowania

Pewne i sprawdzone rozwiązania są czymś, co jest wysoko w cenie – niezależnie od branży. Bez względu na to, jaki jest profil działalności danej firmy, nie ucieknie ona od wdrożenia KSeF. W tym właśnie obszarze istotną rolę odgrywają usługi udostępniania oprogramowania – jeżeli coś działa i przynosi pożądane rezultaty, klienci na pewno się tym zainteresują. Poza tym oprogramowanie może być także używane przez biuro do usprawnienia pracy.

Wydawać by się mogło, że za proces fakturowania w związku z KSeF odpowiada tylko podatnik. Niemniej biuro rachunkowe współpracujące z klientami powinno udostępnić im oprogramowanie do fakturowania, które będzie zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.  Ponadto biuro samo jest podatnikiem wystawiającym faktury i objętym obowiązkiem stosowania KSeF w przyszłym roku. Zasady pobierania faktur kosztowych KSeF powinny być pracownikom biura dobrze znane.

Udostępnij ten artykuł:
Marysia Janik
Marysia Janik
Artykuły: 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *