big-K24-min

Obowiązkowy KSeF przesunięty – faktura ustrukturyzowana nie wejdzie w 2024 r.

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> KSeF - Krajowy System e-Faktur >> Obowiązkowy KSeF przesunięty – faktura ustrukturyzowana nie wejdzie w 2024 r.

Obowiązkowy KSeF przesunięty zostanie prawdopodobnie na 2025 rok – taką informację przekazało w styczniu Ministerstwo Finansów. Powodem decyzji miały być krytyczne błędy wykryte w systemie. Czy dla przedsiębiorców, którzy już rozpoczęli przygotowania do wdrożenia faktury ustrukturyzowanej, to dobra, czy zła wiadomość?

Obowiązkowy KSeF przesunięty – lipiec 2024 to za wcześnie

Krajowy System e-Faktur to zaawansowany rządowy system teleinformatyczny, służący do przekazywania pomiędzy podmiotami gospodarczymi faktur ustrukturyzowanych. KSeF dostępny jest już od 2022 roku – podatnicy mogą z niego korzystać dobrowolnie. Resort finansów przygotował zachęty dla firm, które zdecydują się wystawiać wyłącznie faktury ustrukturyzowane. To m.in. szybszy zwrot z podatku VAT.

Pierwotnie Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. dla czynnych podatników VAT, a dla nievatowców – od 1 stycznia 2025 r. Jednak obecny Minister finansów, Andrzej Domański, dnia 19 stycznia 2024 r. oficjalnie odwołał ustalone wcześniej terminy.

Obowiązkowy KSeF przesunięty został z powodu krytycznych błędów w systemie. Rząd chce dać czas na przeprowadzenie zewnętrznego audytu i wykluczenie wad, które mogłyby rzutować m.in. na bezpieczeństwo danych. Dodatkowo, błędy w KSeF mogłyby uniemożliwić przedsiębiorcom wystawianie faktur ustrukturyzowanych, a to z kolei wpłynęłoby negatywnie na funkcjonowanie firm i ich płynność finansową.

Obowiązkowy KSeF przesunięty – na kiedy?

Obowiązkowy KSeF przesunięty zostanie co najmniej na 2025 rok. Wdrożenie odpowiednich działań i naprawienie ewentualnych błędów krytycznych w tak zaawansowanym systemie wymaga czasu. Wiadomo na pewno, że obowiązek korzystania z KSeF nie wejdzie w życie w 2024 r. Minister Finansów nie podał jeszcze konkretnej daty, kiedy wymóg stosowania faktury ustrukturyzowanej stanie się realny do wprowadzenia.

Dobra czy zła wiadomość dla firmy?

Wiele firm już od miesięcy przygotowuje się do wejścia w życie obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Intensywnie pracują też producenci oprogramowania do zarządzania sprzedażą, którzy swoje systemy muszą dostosować do wymogów KSeF.

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF jest jednak największym wyzwaniem dla małych firm. Przeprowadzone przez SW Research na zlecenie inFaktu Badanie Polskiej Przedsiębiorczości wykazało, że zaledwie 44% małych i średnich firm w ogóle słyszało o Krajowym Systemie e-Faktur. Wiele podmiotów korzysta z przestarzałych rozwiązań i zatrudnia osoby, które miewają trudność z opanowaniem nowoczesnych technologii. Dla nich obowiązkowy KSeF będzie wymagał wdrożenia zupełnie nowych rozwiązań, nauczenia się od podstaw programu do zarządzania sprzedażą lub narzędzi oferowanych przez resort finansów.

Firmy negatywnie oceniają nowy obowiązek

Wspomniane badanie wykazało, że zaledwie 40% przedsiębiorców pozytywnie ocenia pomysł obowiązkowego KSeF. Korzystanie z jednej, uniwersalnej platformy, wdrażanie zmian w firmie – wszystko to wzbudza niechęć podatników. Dla nich obowiązkowy KSeF przesunięty po 2024 roku to z pewnością dobra wiadomość.

Warto jednak pamiętać o pozytywach, które niewątpliwie wynikają z wprowadzenia faktury ustrukturyzowanej. Jednak dla wielu staną się one odczuwalne zapewne dopiero po jakimś czasie od momentu przystosowania działalności do nowej rzeczywistości.

Korzyści z KseF naprawdę istnieją

Wprowadzenie jednolitej struktury faktury elektronicznej oraz ogólnokrajowego systemu, który będzie te dokumenty obsługiwał, na dłuższą metę ułatwi firmom codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim usprawni i zautomatyzuje wiele czynności. Zdecydowanie łatwiejsza będzie obsługa księgowa. Skończy się problem zaginionych (rzeczywiście lub pozornie) faktur i tłumaczenia opóźnień w płatnościach.

Przedsiębiorcy nie będą już musieli archiwizować dokumentów przez 5 lat. W KSeF będą one przechowywane bezpiecznie w formacie elektronicznym aż przez 10 lat. Nie będzie trzeba udostępniać dokumentów na żądanie organu podatkowego, ponieważ urzędy będą miały do nich bieżący dostęp.

Zastosowanie intuicyjnego w obsłudze, a zarazem funkcjonalnego programu sprzedażowego, takiego jak Faktura VAT 2024, pozwoli małym firmom uniknąć trudnego i czasochłonnego wdrażania KSeF w działalności. Program Faktura VAT 2024 jest na bieżąco aktualizowany i przystosowywany do wymogów KSeF. Przejście do nowej rzeczywistości będzie dla takich podmiotów łatwiejsze, niż obecnie się wydaje.

Udostępnij ten artykuł:
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 42

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *