big-K24-min

Rekrutacja pracowników — jak znaleźć i zatrudnić najlepszych kandydatów?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> Rekrutacja pracowników — jak znaleźć i zatrudnić najlepszych kandydatów?

Rekrutacja potrafi być niezwykle trudnym i męczącym procesem. Obecnie potencjalni zatrudnieni mają bardzo dużo do powiedzenia, przez co znalezienie odpowiednich kandydatów bywa wyzwaniem. Jak więc odszukać, wybrać i zatrudnić najlepszych pracowników do swojej firmy?

Odpowiednio dobrany zespół to najważniejszy element każdej działalności gospodarczej. To od pracowników zależy to, jak dobrze jest ona w stanie realizować swoje zadania i projekty, a co za tym idzie zarabiać. Z tego powodu proces rekrutacyjny ma duże znaczenie. Oto wskazówki, które pomogą Ci odnaleźć najlepszych pracowników.

Ogłoszenie — pierwszy etap kontaktu z kandydatami

Często mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego przygotowanie dobrego ogłoszenia jest niezwykle istotne. W dzisiejszych czasach osoby szukające pracy przykładają sporą uwagę do tego, co się w nim znajduje. Jakie informacje powinny więc trafić do ogłoszenia o pracę? Najważniejsze są kwestie takie jak:

  • rodzaj umowy,
  • wymiar czasu pracy,
  • wynagrodzenie (najlepiej w formie widełek),
  • oczekiwania wobec pracownika,
  • dodatkowe korzyści i benefity, na jakie może liczyć pracownik.

Bardzo ważna jest szczególnie informacja o wynagrodzeniu. W dzisiejszych czasach podawanie jej to jedna z najprostszych dróg do zachęcenia potencjalnego pracownika. Wiele osób odpuszcza wysłanie swojego CV, gdy nie zna przynajmniej zakresu kwoty wynagrodzenia, na jakie może liczyć. Podobnie istotne są benefity. To nimi można przekonać wielu niezdecydowanych.

Przy wypisywaniu korzyści, na jakie może liczyć pracownik trzeba jednak postawić na jak najbardziej krótką i zwięzłą formę. Jakie cieszą się największą popularnością? Dobrze patrzy się na pakiety medyczne lub karty sportowe, dofinansowania do szkoleń czy też bony zakupowe. Świetnym motywatorem może być też udostępnienie sprzętu służbowego do prywatnego użytku. Mowa tu zarówno o firmowym samochodzie, jak i sprzęcie elektronicznym.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, na jakie benefity raczej uwagi się nie zwraca. Owoce i warzywa w biurze, czy też kawa i herbata to frazy, które działają niczym “praca w młodym i dynamicznym zespole”. Każdy je zna, lecz doskonale wie, że często nie mają one przełożenia na rzeczywistość. Dla wielu osób nie są też szczególnie atrakcyjne. Dlatego trzeba wiedzieć, że tych informacji lepiej unikać w trakcie przygotowywania ogłoszenia.

Odpowiedź na zgłoszenia i rozmowy rekrutacyjne — znaczenie informacji zwrotnej

Etapem o sporym znaczeniu jest sama odpowiedź na zgłoszenia i zaproszenie na dalsze rozmowy. Kandydaci potrafią czuć się zniechęceni, gdy ich kandydatura pozostaje zbyt długo bez odpowiedzi. Kilkutygodniowa zwłoka nie wchodzi więc w grę.

W trakcie rekrutacji warto postarać się o przekazanie informacji zwrotnej w ciągu maksymalnie kilku dni od otrzymania CV wraz z resztą oczekiwanych informacji. Zachęci to do zaangażowania się w dalsze etapy rekrutacji, dzięki czemu ta przebiegnie dużo sprawniej.

Przy udzielaniu informacji zwrotnej musisz pamiętać o jednym. Twoja firma nie jest jedyną na rynku, więc każdy kandydat wysyła zgłoszenie w odpowiedzi na kilka ofert. Dlatego tak ważne jest zapewnienie go, że poważnie traktujesz jego kandydaturę. Dotyczy to zarówno informacji w postaci odpowiedzi na pierwsze zgłoszenie, jak i odpowiedzi po rozmowie kwalifikacyjnej.

Na co zwracać uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Samo przyciągnięcie kandydatów to jedno. Trzeba też ich odpowiednio zweryfikować. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej najważniejszą kwestią jest więc sprawdzenie doświadczenia zawodowego oraz posiadanych umiejętności. W tym pomogą między innymi świadectwa pracy wystawione przez poprzednich pracodawców. W nich można znaleźć informacje na temat zajmowanych stanowisk czy pełnionych funkcji.

Dobrym pomysłem może być też poproszenie o referencje od poprzednich pracodawców z uwzględnieniem umiejętności potrzebnych na stanowisku, na które prowadzona jest rekrutacja.

Samo doświadczenie zawodowe oraz umiejętności to nie wszystko. Dobry kandydat musi prezentować też właściwe cechy charakteru. W praktycznie każdym zawodzie liczy się ambicja i duża chęć do rozwoju własnych umiejętności. W zależności od stanowiska należy sprawdzić, czy kandydat dobrze nadaje się do pracy w grupie, czy też samodzielnej realizacji zadań.

Rekrutacja pracowników — nie tylko ogłoszenia

Do znalezienia najlepszych kandydatów powinny posłużyć nie tylko ogólnodostępne ogłoszenia. Ciekawym pomysłem może być wprowadzenie systemu poleceń. Polega on na dodatkowym wynagradzaniu pracowników, którzy polecą własnych kandydatów. W ten sposób przechodzą oni wstępną selekcję okiem osób już pracujących w firmie. Tym będzie zależeć na uczciwej ocenie kandydata, gdyż za jego dobrą pracę zostaną wynagrodzeni. Pomagać mogą też branżowe portale. Świetnym przykładem jest LinkedIn, gdzie swoje usługi oferuje wielu specjalistów.

Udostępnij ten artykuł:
Magdalena Pytlas
Magdalena Pytlas
Artykuły: 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *