big-K24-min

Korekta JPK_VAT i czynny żal — zmiany w 2022 roku

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> forma prawna firmy >> Korekta JPK_VAT i czynny żal — zmiany w 2022 roku

Zmiany podatkowe są wprowadzane od 1 października 2020 r., a plik JPK_V7, będący połączeniem jednolitego pliku kontrolnego z deklaracją VAT, składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej. Składając sprostowanie, należało każdorazowo wyrazić czynny żal. Zmiany w tej materii spodziewane są w Polskiej Ładzie. Korekta JPK_VAT będzie mogła być składana bez czynnego żalu!

JPK_VAT bez wyrażania czynnego żalu za każdym razem

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie konieczne składanie czynnego żalu w przypadku wykrycia błędu w pliku JPK_VAT. Zmieniony art. 1 61 KKS, od nowego roku będzie obowiązywać w formie:

„Nie podlega karze za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe…”

Korekta JPK_VAT z deklaracją bez czynnego żalu

Zmiany wiążą się z licznymi skargami przedsiębiorców. Jak można przeczytać w liście Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw „W bieżącej działalności przedsiębiorcy często otrzymują spóźnione faktury VAT od kontrahentów, otrzymują korekty faktur, udzielają rabatów i zdarzają się błędy w otrzymanych fakturach. […] Są to typowe sytuacje, związane z bieżącą działalnością”, co było argumentem za wprowadzeniem zmian.

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już konieczne składanie czynnego żalu, jeśli błąd zostanie wykryty tylko w części ewidencji pliku korekty JPK_VAT. Czynny żal nie będzie również potrzebny w przypadku błędów w części deklaracyjnej i ewidencyjnej pliku JPK_VAT w przypadku jego korekty.

Korekta JPK_VAT i czynny żal
Źródło: freepik.com

Polski Ład i zmiany — pakiet podatkowy

Sejm 1 października przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Są to zmiany podatkowe (tzw. pakiet podatkowy) ogłoszone w ramach Polskiego Ładu. Do projektu zgłoszono ponad 50 poprawek.

Według Ministerstwa Finansów najważniejszymi rozwiązaniami podatkowymi w Polskiej Ładzie są:

  • podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł,
  • wyższy próg podatkowy – podwyższony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł. Liczba osób, które zapłacą 32 proc. podatki, połowa,
  • emerytura wolna od podatku do 2,5 tys. zł.
  • obniżenie stawek ryczałtowych, m.in. dla inżynierów, informatyków, lekarzy,
  • zmiany składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • szereg innych rozwiązań skierowanych do przedsiębiorców.

Zgłaszanie czynnego żalu nie jest już wymagane od 1 stycznia 2022 r.

Pod naciskiem polskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do polskiego rządu o zrewidowanie zmian podatkowych wprowadzonych 1 października 2020 r. Zmiany obejmowały wprowadzenie korekty JPK_VAT z deklaracją bez czynnego żalu w formacie JPK do elektronicznego systemu deklaracji VAT, które należy składać co 25. każdego następnego miesiąca.

JPK_VAT zawiera zarówno rejestr VAT — zestaw informacji o zakupach, jak i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres, a także deklarację VAT (deklarację VAT-7 i VAT-7K). W przypadku wykrycia błędów w części ewidencyjnej należało złożyć czynny żal w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej.

Korekta JPK_VAT i czynny żal
Źródło: freepik.com

Korekta JPK_VAT a czynny żal

Obecnie biura rachunkowe i ich klienci nie wiedzą, jak postąpić w przypadku błędu w części ewidencyjnej JPK. Jeżeli błędy dotyczą części ewidencyjnej JPK, nie wystarczy złożenie korekty JPK, aby uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej, gdyż taka możliwość dotyczy tylko czynności związanych z podaniem błędnych danych w deklaracji, a nowy plik JPK to nie tylko deklaracja. W przypadku zatwierdzenia Polskiego Ładu, składanie czynnego żalu nie będzie już wymagane w przypadku wykrycia błędów w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.

Bądź na czasie i sprawdzaj inne nasze aktualności.

 

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1552

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *