big-K24-min

Odliczanie VAT od samochodów firmowych w 2014 roku

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> Odliczanie VAT od samochodów firmowych w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się zasady odliczania podatku VAT od samochodów nabywanych przez przedsiębiorców. Jaki limit odliczenia obowiązuje obecnie, a jaki funkcjonował do końca 2013 roku?

Dotychczasowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów

Do końca 2013 roku przedsiębiorca nabywając samochód osobowy na cele wykonywania działalności gospodarczej, miał możliwość dokonania odliczenia do 60% podatku VAT wykazanego na fakturze, ale jedynie do kwoty 6 tys. zł. Podatnicy nie mieli możliwości odliczania VAT-u naliczonego przy zakupie paliw do tychże pojazdów, ale bez limitu mogli odliczać wydatki na eksploatację i naprawy pojazdu. Mogli zmniejszać podatek VAT odliczając od niego np. VAT od usługi naprawy samochodu.

Do końca 2013 roku przedsiębiorcy korzystający z samochodów ciężarowych i specjalistycznych mogli odliczać podatek VAT od ich zakupu w całości.

Obecny stan prawny

Z nowym, 2014 rokiem wprowadzono zmienione zasady odliczania podatku VAT od samochodów firmowych. Przedsiębiorca przy zakupie samochodów osobowych i paliw do samochodów, o ile pojazdy będą wykorzystywane tylko do celów firmowych, ma możliwość uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku VAT.

Rodzaj samochodu nie ma dziś znaczenia przy rozliczaniu się z podatku VAT w związku z zakupem pojazdu i paliw do nich, o ile samochody te są wykorzystywane do celów prowadzenia działalności gospodarczej.
Prawo do odliczania pełnego VAT-u przy zakupie samochodu osobowego na firmę wynika z braku zgody Brukseli na stosowanie przez Polskę odmiennych przepisów regulujących odliczanie VAT-u od samochodów.

Najbliższe zmiany prawne

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie kolejnych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy będą mieli prawo do odliczania 100% podatku VAT od nabycia samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie do celów firmowych. Na zmianach w prawie stracą przedsiębiorcy nabywający samochody ciężarowe lub specjalistyczne, bowiem będą mogli odliczyć VAT tylko w wysokości 50%. Takie same zasady odliczenia podatku VAT mają dotyczyć przedsiębiorców używających samochodów firmowych także na potrzeby prywatne.

 

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1552

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *