big-K24-min

Pakiety medyczne i rozliczenie VAT – jak to zrobić poprawnie?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> Pakiety medyczne i rozliczenie VAT – jak to zrobić poprawnie?

Pakiety medyczne dla pracowników zyskują na popularności, ale rozliczenie VAT w tym kontekście często budzi wątpliwości. Czy są one zwolnione z VAT? Jak rozliczać pakiety dla samego pracodawcy? Przybliżamy szczegóły, aby ułatwić poprawne rozliczanie tych benefitów.

Pakiety medyczne – korzyści dla pracownika

To popularny benefit pracowniczy, ceniony zarówno przez pracowników, jak i pracodawców, którzy pragną zatrudniać najlepszych specjalistów. Obejmują one usługi zdrowotne świadczone przez prywatne placówki, umożliwiając szybki dostęp do opieki medycznej, bez konieczności długiego oczekiwania w kolejkach do specjalistów z NFZ. Należy jednak pamiętać, że mimo posiadania prywatnych pakietów , pracodawca nadal jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Usługi w zakresie opieki medycznej a VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 8 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, usługi opieki medycznej mające na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia są zwolnione z VAT. Zwolnienie to obejmuje także dostawy towarów i świadczenie usług ściśle związanych z działalnością leczniczą przez podmioty lecznicze.

Pracodawcy mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT przy zakupie pakietów medycznych dla swoich pracowników, pod warunkiem że usługi te są nabywane bezpośrednio od podmiotu leczniczego. Zwolnienie nie obejmuje usług medycznych nabytych od pośredników, którzy nie są podmiotami leczniczymi.

Pakiety medyczne a VAT

Aby zwolnić pakiety zdrowotne z VAT, musisz je zakupić bezpośrednio od podmiotu leczniczego i przekazać pracownikom. Zwolnienie z VAT przy nieodpłatnym przekazaniu pakietów medycznych pracownikom jest możliwe, o ile spełniasz określone warunki.

Przykład:

Przedsiębiorca Adam zakupił pakiety medyczne od podmiotu leczniczego i odsprzedał je przedsiębiorcy Bartoszowi, który następnie przekazał je swoim pracownikom. Zarówno Adam, jak i Bartosz mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT przy refakturowaniu tych usług. Jednakże, jeśli Bartosz odsprzeda usługi pracownikom bezpośrednio, musi zastosować stawkę VAT w wysokości 23%.

Prawo do zwolnienia potwierdzone przez organy podatkowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził zasady opodatkowania odsprzedaży pakietów medycznych. W interpretacji indywidualnej z 31 stycznia 2018 roku (0111-KDIB32.4012.837.2017.2.EJ) wskazano, że usługi opieki medycznej świadczone przez podmioty lecznicze mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, nawet jeśli są nabywane przez pośrednika na rzecz pracowników.

Dokumentowanie pakietów medycznych

Pracodawcy przekazujący pakiety swoim pracownikom muszą odpowiednio dokumentować te świadczenia. Nieodpłatne przekazanie pakietów medycznych powinno być wykazane w JPK_V7, a faktura jest wymagana w przypadku częściowo odpłatnych pakietów.

Kiedy nie można odliczyć VAT od pakietów medycznych?

Pracodawca nie może odliczyć VAT od pakietów, które są przeznaczone na jego własny użytek lub użytek jego rodziny. Traktujemy takie świadczenia jako dobra osobiste, niezwiązane bezpośrednio z działalnością gospodarczą.

Czy będzie można wystawiać faktury konsumenckie w KSeF?

Podsumowanie

Pakiety medyczne dla pracowników umożliwiają odliczenie VAT, pod warunkiem że nabywasz je bezpośrednio od podmiotu leczniczego. Pracodawcy powinni pamiętać o prawidłowym dokumentowaniu tych świadczeń oraz o warunkach umożliwiających zwolnienie z VAT. Pakiety dla pracodawcy i jego rodziny nie podlegają zwolnieniu z VAT. Zrozumienie tych zasad pomoże przedsiębiorcom w prawidłowym rozliczaniu VAT od pakietów medycznych i uniknięciu potencjalnych problemów podatkowych.

Udostępnij ten artykuł:
Katarzyna Tadla
Katarzyna Tadla
Artykuły: 107

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *